Jak zbierać, suszyć i przyrządzać grzyby

Jak zbierać, suszyć i przyrządzać grzyby

Grzyby są jednym z najbardziej popularnych składników w kuchni. Są smaczne, łatwe do przygotowania i mają wiele zdrowych właściwości. Jednak aby móc cieszyć się ich smakiem, trzeba je odpowiednio zebrać, wysuszyć i przyrządzić. Poniżej podpowiemy Ci jak to zrobić.

Zbieranie grzybów

Jeśli chcesz samodzielnie zbierać grzyby, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim upewnij się, że masz do czynienia z grzybami jadalnymi. Niektóre gatunki są trujące i mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Zawsze sprawdź, czy masz do czynienia z grzybami jadalnymi. Kolejna ważna rzecz to noszenie odpowiedniego ubrania – powinno być ono wygodne i chronić Cię przed ostrymi gałęziami drzew oraz innymi elementami lasu. Noś także ze sobą koszyk lub torbę na grzyby – pozbawione tego narzędzie możesz mieć problem ze zbieraniem ich w dużych ilościach.

Suszenie grzybów

Po zebraniu grzybów musisz je odpowiednio wysuszyć. Najlepsza metoda to suszenie na słońcu – umieść je na papierze lub siatce i po prostu pozostaw je na kilka godzin. Możesz także używać suszarce do warzyw lub piekarnika – w tym drugim przypadku temperatura powinna być ustawiona na niski poziom (około 50 stopni Celsjusza). Suszone grzyby możesz przechowywać w słoju lub woreczku foliowym.

Przygotowanie grzybów

Gdy już będziecie mieli suche grzyby, możecie je przerobić na pyszną potrawę. Najprostsza metoda to smażenie – wrzucijcie je na rozgrzaną patelnię i smażcie aż będzie miłe chrupkie. Możecie także dodać je do sałatek lub zup – dodajcie je do gotujacego się bulionu lub wrzucijcie do gotowej sałatki. Grzyby możecie także marynować – dodajcie do nich oliwy, czosnku i ulubionych przypraw i odstawcie na kilka godzin.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.