Jak się układa sudoku?

Sudoku jest łamigłówką, która po raz pierwszy pojawiła się w Japonii w latach 80. XX wieku. Chodzi w niej o to, aby wypełnić diagram 9×9 w taki sposób, aby w każdej kolumnie i każdym wierszu, a także w każdym z dziewięciu krawatów o bokach 3×3 znalazła się każda z cyfr z przedziału od 1 do 9.

Generalnie sudoku może się komuś wydawać grą banalną – zwłaszcza na pierwszy rzut oka, jednak jeżeli nie wykażemy się cierpliwością oraz umiejętnością logicznego myślenia – nasze wysiłki przy rozwiązywaniu tej łamigłówki spełzną na niczym.

Rozwiązywanie sudoku

Nawet jeżeli mamy już doświadczenie w „układaniu” sudoku, niejednokrotnie mogą się nam przydarzyć momenty zwątpienia, kiedy dłużej będziemy musieli się zastanowić, co dalej, aby uniknąć kreślenia planszy w przyszłości. Co ciekawe, jest kilka zaawansowanych metod układania sudoku.

Przykładowa plansza sudoku poniżej:

plansza sudoku

Metody układania sudoku

Pierwsza z metod polega na szukaniu miejsca, gdzie w obrębie każdego małego kwadratu 3×3 pasuje dana cyfra, poprzez eliminowanie rzędów oraz kolumn, gdzie znajduje się ona w innych kwadratów.

Druga metoda polega na dopełnianiu rzędu, kolumny czy kwadratu 3×3 cyframi od 1 do 9. Sami wybieramy, czy dopełniamy rzędy, kolumny czy kwadraty.

1/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.