Wypadanie włosów to problem wielu osób. Przyczyną może być na przykład choroba, zachwianie hormonalne, niewłaściwa dieta czy stres. Na szczęście, bez względu na to, co jest przyczyną wypadania włosów, można temu zaradzić.
Medycyna konwencjonalna
Metoda leczenia zależy głównie od przyczyny utraty włosów. Jeśli łysienie spowodowane jest u ciebie stresem, zwykle po około 12 tygodniach włosy odrastają bez żadnej terapii. Gdy tak się nie dzieje, lekarz może przepisać preparat o nazwie Logon. Stosując go dwa razy dziennie, przyspieszysz odrastanie włosów.
Inaczej jest z tzw. łysieniem androgennym, występującym u mężczyzn i u kobiet. Zaczyna się ono od przerzedzenia czupryny na szczycie głowy. Cofa się też linia włosów nad czołem (zakola). Sprawiają to androgeny – męskie hormony, które występują również u kobiet. Łysienie androgenne próbowano leczyć od dawna, z różnym skutkiem. Jakiś czas temu w aptekach pojawił się preparat o nazwie Regaine 5% do stosowania miejscowego. Zawarty w nim minoksydil pobudza wzrost włosów i hamuje utratę dalszych. Pierwszy meszek pojawia się najwcześniej po około czterech miesiącach od rozpoczęcia kuracji.
Leczenie odpowiednią dietą
Niewłaściwe odżywianie może zaszkodzić twoim włosom. Trzymaj się z daleka od diet, które nie zawierają podstawowych składników odżywczych. Są to:
– biotyna – należy do witamin z grupy B. Jest konieczna do prawidłowego wzrostu włosów. Zapobiega przedwczesnemu siwieniu i łysieniu. Znajdziesz ją w wątrobie wołowej, żółtkach jaj, soczewicy, orzechach włoskich, płatkach owsianych i brązowym ryżu,
– witamina B kompleks – ułatwia przyswajanie biotyny. Łagodzi też stres, który bywa przyczyną wypadania włosów. Najwięcej witamin z grupy B zawierają drożdże piwne,
– krzem – sprawia, że twoje włosy stają się mocne i lśniące. Krzemu szukaj w burakach, pietruszce, kaszy i cebuli,
– białko – jest nieodzowne dla zdrowia włosów. Najwartościowsze znajduje się w chudym mięsie, ryżu, fasoli, tofu,
– nienasycone kwasy tłuszczowe – wpływają na wzrost włosów. Są między innymi w nasionach lnu i oliwie z oliwek.
Alternatywne podejście
By poprawić kondycję włosów, warto sięgnąć po zioła i olejki aromatyczne. Płukanie w wywarze z pokrzywy, brzozy lub rumianku wzmacnia cebulki i nadaje włosom połysk. Ich wypadaniu zapobiega picie wywaru z mieszanki pięciu roślin. Wymieszaj równe ilości ziela skrzypu, nawłoci, fiołka trójbarwnego, korzenia łopianu i liści brzozy. Dwie łyżki ziół zalej dwiema szklankami ciepłej wody. Pozostaw na godzinę do spęcznienia. Ogrzewaj powoli do wrzenia. Odstaw na 15 minut. Przecedź i pij trzy razy dziennie między posiłkami. Zażywaj też trzy razy dziennie po kapsułce witaminy A+E. Doskonałe efekty przynosi także wcieranie w skórę głowy olejków aromatycznych. Lawendowy niszczy grzyby i bakterie. Rozmarynowy leczy choroby skóry. Cytrynowy zmniejsza przetłuszczanie. Wymieszaj 15 kropli wybranych olejków z buteleczką szamponu (ok. 200 ml). Podczas mycia włosów delikatnie masuj głowę przez około pięć minut.