Jak okleić samochód?

Chcesz zmienić wygląd swojego samochodu i zdecydowałeś się na oklejenie go folią? Dobra decyzja! Pamiętaj jednak, że aby oklejenie samochodu było udane, musisz posiadać kompetentną wiedzę na temat warunków, jakie powinien spełniać samochód w przypadku danego materiału samoprzylepnego, a także na temat odpowiedniego przygotowania w tym celu samochodu.

Dzisiaj mamy dla was garść porad związanych z oklejaniem samochodu, jednak pamiętajcie, że w razie wątpliwości najlepiej poradzić się specjalisty.

Istotne informacje przed oklejaniem samochodu

Ważne jest to, ile lat ma samochód i jak jest duży, czy występuje na nim rdza, czy planujemy naklejać folię na części plastikowe, nierówności czy nitowania, a także czy będą oklejane jakieś trudne elementy.

Przygotowanie samochodu do oklejania folią

Samochód do oklejania folią należy odpowiednio przygotować – dzień wcześniej umyć w mechanicznej myjni samochodowej, a także oczyścić z resztek wosku czy innych środków nabłyszczających. Głębokie przetoczenia warto wygrzać do temperatury 220ºC, a osad zbierający się na powierzchni lakieru usunąć przy pomocy izopropanolu.

Konieczne jest także usunięcie wszystkich pozostałości silikonów, substancji zabezpieczających itp. oraz usunięcie wszystkich pozostałości po środkach czyszczących izopropanolem. Nie zapomnij też o wymontowaniu wystających z karoserii części, takich jak lusterka czy klamki, a także o dobrym oczyszczeniu odkrytych przez ten krok powierzchni, również za pomocą izopropanolu.

Ważne!

Przed przystąpieniem do naklejania folii upewnij się, że powierzchnia samochodu jest zupełnie sucha!

Oklejanie samochodu folią

Narzędzia niezbędne do oklejania samochodu:

  • termometr na podczerwień,
  • rakle filcowe,
  • nóż do cięcia folii, papieru,
  • skalpel,
  • podgrzewarka,
  • bawełniana ściereczka.

Podstawowe narzędzia:

  • zestaw śrubokrętów typu TORX,
  • zestaw śrubokrętów krzyżakowych,
  • kombinerki, szczypce,
  • klucze nasadkowe różnej wielkości,
  • nasadka imbusowa,
  • śrubokręty różnej wielkości,
  • młotek gumowy.

Samochód można oklejać w temperaturze pomieszczenia od 21 do 23ºC. Najlepiej, aby pomieszczenie to było jasne, czyste i niezakurzone, z dostępem do źródła zasilania prądu.

Przed przystąpieniem do oklejania koniecznie wymierz dokładnie te elementy karoserii, które będziesz oklejać, a potem wytnij w folii przybliżone formaty – najlepiej na aucie, na krawędzi tego elementu, który sąsiaduje z elementem oklejanym.

Ważne jest to, abyś nie przycinał folii równo z krawędziami pojazdu. Takie postępowanie zapobiegnie np. problemom, jakie mogłyby się pojawić w związku z kurczeniem się folii czy mechanicznymi uszkodzeniami, np. podczas mycia auta w myjni samochodowej. Pozostały margines folii zawiń do wewnątrz oklejanego elementu. Naklejaj folię także pod gumowymi uszczelkami.

Aplikacja folii

  1. Umieść folię karoserii i przymocują ją taśmą samoprzylepną,  kawałkami folii lub magnesami.
  2. Upewnij się koniecznie, czy brzegi folii wystają po około 5 cm ponad krawędzie oklejanych części karoserii.
  3. Usuń papier ochronny z folii i rozłóż równomiernie po całej oklejanej powierzchni.
  4. Nakładaj folię przy pomocy zamaszystych ruchów, używając rakli, a gdy oklejasz zaokrąglone powierzchnie, np. skrzydła, nadkola itp., całą folię najpierw podgrzej. Nie musisz kontrolować tej temperatury – najważniejsze, aby pojawiło się wrażenie, że folia pod palcami staje się miękka.
  5. Nie podchodź zbyt blisko do folii z podgrzewarką!
  6. W przypadku oklejania plastikowych elementów karoserii zachowaj ostrożność.

Po zakończeniu oklejania samochodu folią zostaw go w pomieszczeniu, w którym był klejony, przez przynajmniej 24 godziny. Dopiero po około 3-4 dniach możesz umyć go w myjni samochodowej. Przez okres około 3 tygodni nie używaj środków nabłyszczających, nigdy nie decyduj się też na nabłyszczacze zawierające woski!

Jak okleić samochód? – porady video

Oklejanie samochodu matową folią firmy KPMF oraz folią Carbon 3D firmy KPMF na targach REMA w Warszawie.

 

Oklejanie folią auta – Mercedes ML AMG.

 

Instrukcja oklejenia samochodu folią Oracal.

1.5/5 - (2 votes)

4 komentarze

  1. marcin 6 marca 2014
  2. jasieccki 1 lutego 2015
  3. maciejek33 15 lutego 2015
  4. Małgorzata Wojciechowska 2 listopada 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.