Jak mieć idealny kolor włosów?

Wybór właściwej farby to tylko połowa sukcesu. Drugą jest odpowiednia pielęgnacja koloru. Tylko dobrze dobrane szampony, mleczka czy maski pozwolą włosom zachować głęboki, nasycony odcień aż do następnego farbowania.
Kobiety lubią farbować włosy. Powodem bywa chęć zmiany wyglądu, podążanie za trendami mody, pragnienie ukrycia siwizny. Niezależnie jednak od przyczyny z tego zabiegu korzysta w Polsce większość pań. I najczęściej zabieg koloryzacji przeprowadzają samodzielnie, w domu.

Od czego zacząć?

Jeżeli włosy są w dobrym stanie – gładkie i nawilżone – farba wnika w nie równomiernie. Warto więc zatroszczyć się o to, by poddawane koloryzacji pasma były zadbane. Stosowanie 2-3 razy w tygodniu nawilżających lub regenerujących odżywek, a raz na 7-10 dni odżywczych masek naprawdę się opłaci. Wówczas po nałożeniu farby uzyskasz kolor właśnie taki, jakiego pragnęłaś. Będzie on również jednolity i lśniący. Decydując się na określony odcień farby, wato dobrać go nie tylko do karnacji czy stylu ubierania się. Ważne powinno być także, jak długo chcesz go nosić i czy zależy ci na tym, by wyglądał naturalnie. Jeśli lubisz eksperymenty, poszukaj kremów koloryzujących w odcieniach rudości i czerwieni. Nie utrzymują się zbyt długo, są za to oryginalne i nowoczesne. Najtrwalsze oraz najbardziej „bezpieczne” barwy to paleta brązów, blondy z kolei odejmują lat. Aby maksymalnie przedłużyć  efekt i trwałość koloryzacji, trzeba odpowiednio pielęgnować farbowane włosy. Najlepiej nadają się do tego szampony, odżywki oraz maski przeznaczone do określonego odcienia pasm. To nowa kategoria produktów, które nie tylko nawilżają i pielęgnują kosmyki, ale też wspomagają ich kolor, nasycając go wyjątkową głębią i przedłużając jego trwałość. Wśród tych nowoczesnych kosmetyków znajdziesz odpowiednie do brązów, czerwieni, a także blondów. Pokrzywdzone mogą czuć się kruczoczarne brunetki, dla których na razie nie stworzono specjalnych produktów pielęgnujących. Jedynym ratunkiem przed matowieniem pasm i utratą ciemnego barwnika są dla nich koloryzujące płukanki w odcieniu niebieskim i fioletowym.

Brązy – najtrwalsze z odcieni

Tonacje kasztanowe, mahoniowe, barwa mokki czy czekolady… Paleta brązów jest tak bogata, że każda kobieta odnajdzie wśród nich kolor dla siebie. Dzięki ciemnym włosom rysy twarzy stają się bardziej wyraziste, a cera wygląda ładnie i świeżo. Okazuje się też, że właśnie te odcienie są idealne dla cienkich pasm: ufarbowane na brąz wydają się bowiem gęstsze, bardziej puszyste i mocniejsze. Kremy koloryzujące z tej grupy wyróżnia wyjątkowa trwałość. Użyte w nich delikatne barwniki nie niszczą włosów tak bardzo jak farby blond czy czerwone; w rezultacie kolor nie wypłukuje się zbyt szybko i nie płowieje.

Jak zatrzymać brązowy kolor włosów?

Choć farby w odcieniach brązów są najbezpieczniejsze ze wszystkich, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie uszkadzają włosów. Zwłaszcza jeśli koloryzacji dokonujemy samodzielnie. Domowe farby nie zawierają bowiem profesjonalnych preparatów zakwaszających, które idealnie domykają i wygładzają łuski włosa. Dlatego do mycia i odżywiania kasztanowych kosmyków najlepiej wybierać produkty z wyciągiem z krwawnika, henną, ekstraktem z orzecha włoskiego czy kawy. Wszystkie te składniki, znajdujące się w szamponach, maskach i odżywkach, podkreślają brązowe refleksy pasm i pomagają na długo zachować lśniącą głębię koloru. Ponadto nawilżają włosy, które stają się miękkie, gładkie i bardziej odporne na uszkodzenia, np. podczas suszenia.

Blondy – dość trwałe i zmywające się równomiernie

Włosy w jasnym odcieniu zdecydowanie odmładzają. Rozświetlone, pełne blasku kosmyki sprawiają, że rysy twarzy łagodnieją, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Poza tym mężczyźni uważają blondynki za najbardziej seksowne i kobiece. Nic dziwnego, że panie tak chętnie sięgają po farby w tych barwach – od platyny, przez miodowy jasny blond, po ciemne, bursztynowe odcienie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kolory te blakną bardzo równomiernie, nie powodując miejscowego odbarwiania się włosów. I nadal wyglądają bardzo naturalnie. Problemem są jedynie ciemne odrosty, które należy farbować raz na 4-6 tygodni.

Jak zatrzymać kolor blond?

Słynna kreatorka mody Coco Chanel uważała, że by zachować blask i zmysłową elegancję włosów blond, należy je płukać w szampanie. Na szczęście dziś mamy tańsze sposoby pielęgnacji jasnych pasm. Nowoczesne maski i odżywki, oprócz filtrów UV, zawierają rozświetlające ekstrakty z limonki i lnu, czasem również z rumianku lub bursztynu. Szampony pielęgnujące kolor mają w sobie kompleksy protein i wyciągi ze słonecznika. Chronią one włosy blond przed płowieniem i matowieniem. Podkreślają też jasne refleksy, nawilżają pasma oraz zapobiegają żółknięciu odcienia.

Wademekum nakładania farby

Jeśli farbujesz włosy na jeden kolor, nałóż farbę na całą głowę. Zacznij od górnych pasm i stopniowo kieruj się w dół. Następnie rozczesz włosy niezbyt gęstym grzebieniem – dzięki temu farba rozłoży się równomiernie na wszystkich kosmykach. Po pół godzinie starannie wymasuj głowę, tak by powstała kolorowa piana. Pozostaw ją jeszcze 10-15 min. Potem dokładnie spłucz farbę.
Gdy chcesz mieć pasemka, nakładaj preparat tylko na wybrane kosmyki. Możesz najpierw zaczesać je do tyłu, a następnie buteleczką z aplikatorem nanieść farbę. Potem grzebieniem o szerokim rozstawie zębów delikatnie przeczesz włosy. Jeżeli wolisz mieć tylko kilka pasemek, uczesz się jak zwykle i nałóż barwnik na pojedyncze kosmyki. Po 30 min umyj głowę.
Kiedy zamierzasz pozbyć się odrostów, do miseczki wyciśnij farbę i nakładaj ją np. szczoteczką do zębów. Oddzielaj grzebieniem pojedyncze pasma i nanoś preparat tylko na odrosty. Pozostaw go an 15 min. Potem wymasuj głowę, by z farby powstała piana; pokryj nią wszystkie włosy. Spłucz po 10 min.

Czerwienie – średnio trwałe, łatwo tracące intensywny odcień

Rudości najlepiej pasują dynamicznym dziewczynom i młodym kobietom. Dodają im wdzięku  i sprawiają, że wyróżniają się one z tłumu. Znakomicie podkreślają też barwę oczu, zwłaszcza niebieskich i zielonych. Jednak odcienie miedzi, cynamonu czy miodu wymagają ładnej cery. W ich towarzystwie bowiem stają się wyraźne wszelkie niedoskonałości skóry, np. zaczerwienienia cery naczynkowej. Odcienie rudości niekorzystnie kontrastują z karnacją bladą, a przy mocnej opaleniźnie prezentują się mało elegancko. Wybierając kolory z palety czerwieni, musimy pamiętać, że są one niezbyt trwałe. Dlatego włosy po farbowaniu potrzebują intensywnej pielęgnacji, by dłużej zachowały głęboką barwę. Poza tym wszystkie te odcienie wymagają, by pasma przed nałożeniem farby były w idealnym stanie. Tylko wtedy kolor będzie jednolity i nie wypłucze się miejscami po 2-3 tygodniach. Jeśli więc masz zniszczone włosy, zrezygnuj z farbowania. Zrób tylko kilka „ognistych” pasemek. Będzie nowocześnie, seksownie i bezpiecznie.

Jak zatrzymać czerwonawy kolor włosów?

Do pielęgnacji włosów rudych i w odcieniu czerwieni najlepiej używać kosmetyków zawierających wyciągi z hibiskusa, maku polnego i kory dzikiej wiśni. Równie dobrze na wygląd, jak również kolor włosów wpływają szampony, kremy, odżywki z cynamonem i ekstraktem z czereśni. Zapobiegają one zbyt szybkiemu blaknięciu barwy. Podkreślają przy tym głębię i urok płomiennych refleksów. Rudości oraz czerwienie są też mało odporne na działanie słońca, dlatego potrzebują preparatów z filtrem UV. Najlepiej zatem przed wyjściem z domu spryskiwać pasma zawierającym je lakierem lub sprayem ochronnym. Warto też włosy intensywnie nawilżać, nakładając nawet dwa razy w tygodniu regeneracyjną maskę.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.