Najzdrowsze i najsmaczniejsze są zupy przygotowane na wywarze z warzyw. Włoszczyznę gotujemy niezbyt długo – w wodzie z dodatkiem odrobiny tłuszczu, w bulionie lub w wywarze z mięsa. Fasolę lub groch trzeba przygotować wcześniej i dodać do zupy pod koniec przyrządzania.
Zupy najlepiej przygotowywać i jadać w tym samym dniu. Jeśli chcemy je przechowywać, to gotujemy wywar bez ziemniaków, ponieważ stwardnieją. Bardzo smaczne i niezbyt pracochłonne są zupy krem. Ugotowane warzywa i dodatki miksujemy i rozprowadzamy wywarem z warzyw.
Kwaśnego żurku lub kapuśniaku nie gotujemy z ziemniakami, trzeba je ugotować osobno. Zup z dużą ilością warzyw nie zagęszczamy mąką. Przed podaniem zdejmujemy tłuszcz. Do każdej zupy po ugotowaniu dodajemy świeżą lub suszona zieleninę. Wywar można przygotować wcześniej i zamrozić.
Wybieramy warzywa i mięso, które lubimy, gotujemy bulion i przyprawiamy do smaku. Ostudzony przelewamy do naczyń, przykrywamy, piszemy datę przyrządzenia i wstawiamy do zamrażalki. można go przechowywać nawet pół roku. Zamiast śmietany można do przyprawienia użyć jogurtu 0 %, tłuszczu lub niskotłuszczowego kefiru.