Jak dbać o stopy?

stopy

Jak dbać o stopy?

Stopy codziennie przechodzą prawdziwą szkołę przetrwania. Niewygodne i wykonane ze sztucznych materiałów buty, skarpety i rajstopy powodują, że skóra stóp staje się wysuszona, a także nadmiernie spocona.

Chcąc odwdzięczyć się stopom, codziennie zanurzajmy je w kąpieli i wcierajmy balsamy, nie zapominając przy tym o paznokciach.

Relaksujące kąpiele dla stóp

Po całym dniu spędzonym na nogach stopy są zmęczone i obolałe. W wyniku tego spowolnione jest krążenie, przez co skóra jest słabiej odżywiona, nadmiernie się wysusza i szybciej ulega podrażnieniom. Aby temu zapobiec warto codziennie poświęcić 10-15 minut na kąpiel ziołową. Wystarczy wymoczyć stopy w letniej kąpieli ziołowej, a następnie dokładnie osuszyć ręcznikiem, pamiętając o przestrzeniach między palcami. Na koniec na stopy należy nałożyć grubą warstwę kremu do stóp. Raz w tygodniu warto nałożyć na stopy ciepłą maskę przygotowaną z siemienia.

Kąpiele ziołowe dla stóp

Tatarakowa – 2 łyżki suszonego korzenia tataraku należy zalać 1 litrem wrzątku i odstawić a 20 minut. Po upływie czasu płyn przecedzamy, wlewamy do miski i dolewamy ciepłą wodę. Stopy zanurzamy na 15 minut.

Miętowa – 2 torebki herbaty miętowej zalewamy ½ litra wrzątku, wlewamy płyn do miski i dolewamy ciepłą wodę do momentu, aż będzie sięgała po kostki. Stopy zanurzamy na 10 minut.

Rozmarynowa – 2 łyżki suszonych ziół rozmarynu należy zalać 1 litrem wrzątku i odstawić do zaparzenia. Następnie płyn przecedzamy, wlewamy do miski i uzupełniamy ciepłą wodą. Stopy moczymy przez kwadrans.

Lawendowa – 3 łyżki suszonych ziół zalewamy 1 litrem wrzątku. Odstawiamy płyn do zaparzenia, a następnie przecedzamy, wlewamy do miski i dolewamy ciepłą wodę. W tak przygotowanej kąpieli moczymy stopy przez 15 minut.

Maska z siemienia lnianego dla stóp

Siemię lniane należy rozgotować, aż powstanie papka. Następnie nanosimy ciepłą papkę na stopy, owijamy folią i zakładamy bawełniane skarpety. Maskę trzymamy na stopach minimum godzinę, bądź też całą noc.

Masaż stóp

Jeżeli stopy są opuchnięte i towarzyszy temu uczucie ciężkości, wymagają one szczególnej troski. Ulgę przyniesie 30 minutowa kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej lub iwonickiej. Po upływie czasu stopy należy wymasować od palców aż do kostek ruchami kolistymi, następnie przez 5 minut masujmy okolice kostek. Wymasować należy również podeszwy – mocniej dociskając pięściami w kierunku od pięt do palców po 5 razy. Przechodzimy dalej do palców, masujemy po kolei od dużego do małego. Masaż kończymy masowaniem wierzchu stopy, delikatnie opuszkami palców ruchami kolistymi.

Na stopy warto aplikować odpowiednie kosmetyki. Nie tylko zmiękczą one skórę, ale także odżywią i nawilżą. Wybierajmy regenerujące balsamy i kremy na noc, które wsmarowuje się w podeszwy i wierzch stóp. Na dzień można wybrać dezodoryzujące i mniej tłuste kremy, które ograniczą pocenie i będą działały odświeżająco na stopy.

Po kąpieli czas na paznokcie i skórki

Codziennie po kąpieli dokładnie wcierajmy w płytki paznokciowe oraz skórki krem nawilżający. Raz w tygodniu doskonale sprawdzi się odżywcza kuracja, którą można przygotować w domu. W tym celu należy podgrzać ¼ szklanki oliwy z oliwek z dodatkiem wyciśniętej witaminy A+E. Ciepłą oliwę wcieramy w paznokcie i skórki, owijamy folią i pozostawiamy na 30 minut.

Skórek wokół paznokci nie należy wycinać, gdyż brzydko odrastają. Aby je usunąć, wystarczy raz w tygodniu odsunąć je za pomocą drewnianego patyczka i wsmarować odżywkę. Najłatwiej czynność tę będzie nam wykonać bezpośrednio po kąpieli, kiedy skórki będą miękkie.

Paznokcie skracajmy raz na 2-3 tygodnie przed kąpielą. Powinny być one obcięte prosto, bez zaokrąglonych brzegów, co zapobiegnie bolesnemu wrastaniu. Możemy do tego wybrać metalowe cążki do paznokci lub pilniczek mineralny.

Sposoby na popękane pięty

Aby usunąć zgrubiały naskórek na podeszwach stóp, wystarczy co kilka dni po kąpieli trzeć pięty ceramiczną tarką do stóp. Zabieg ten nie należy wykonywać zbyt mocno, ponieważ pozbawimy w ten sposób stopy warstwy ochronnej naskórka, przez co będą dodatkowo narażone na podrażnienia. Nie należy również używać tarki metalowej, która pozostawia zadziory, a także żyletki, po której naskórek szybciej narasta.

W pielęgnacji pięt pomoże przyjmowanie witaminy A+E, szczególnie jeśli nasza dieta jest uboga w te witaminy, a także gdy cierpimy na wahania poziomu hormonów w organizmie lub nadwagę. Czynniki te bowiem sprzyjają pękaniu pięt. Ponadto do codziennej pielęgnacji powinniśmy stosować maści łagodzące zawierające witaminę A.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.