Jak chronić środowisko?

O tym, że postęp cywilizacyjny w ogromnym stopniu odbija się na naszym środowisku naturalnym, nie trzeba chyba mówić nikomu.

W każdym właściwie przypadku ludzie szkodzą naturze, produkując tony śmieci, wycinając lasy, zanieczyszczając powietrze, wodę, glebę, wprowadzając do środowiska genetycznie modyfikowane organizmy czy przyczyniając się do śmierci całych populacji, a nawet gatunków roślin i zwierząt.

Konieczne jest więc podejmowanie odpowiednich kroków mających na celu ochronę środowiska. Oczywiście, jedna osoba nie może zwojować całego świata, jednak może dołożyć swoją cegiełkę do ochrony naszej Matki Ziemi. Poniżej radzimy więc, jak każdy z nas może chronić nasze środowisko.

Wskazówki, jak chronić środowisko

 1. Wybieraj się zawsze na zakupy z własną torbą, najlepiej wykonaną z materiału – dzięki temu produkujesz mniejszą ilość śmieci.
 2. Kupuj wodę mineralną i napoje w szklanych butelkach, które są bardziej przyjazne środowisku i sprawiają, że ich zawartość dłużej zachowuje pyszny smak.
 3. Pisząc czy rysując, używaj obu stron kartki.
 4. Stare zabawki czy sprzęt, z którego nie korzystasz, oddaj komuś innemu, zamiast wyrzucać je na śmietnik czy oddawać na złom.
 5. Kiedy wychodzisz z pokoju na dłużej, gaś światło; jeżeli skończyłeś oglądać TV czy korzystać z komputera, zawsze je wyłączaj – dzięki temu oszczędzisz energię.
 6. Podczas mycia zębów zakręcaj wodę i zawsze dokręcaj krany – dzięki temu oszczędzasz wodę.
 7. Segreguj śmieci, nigdy nie wyrzucaj śmieci w przypadkowym miejscu, zawsze do kosza. Sprzątaj po swoim psie.
 8. Wybieraj ekologiczne środki transportu, np. rower, zamiast samochodem dojeżdżaj do pracy autobusem lub idź pieszo. Przyczynisz się do mniejszego zatruwania powietrza.
 9. Kupuj produkty ekologiczne, nietestowane na zwierzętach, w opakowaniach, które nadają się do recyklingu.

 10. Nie rozpalaj ognisk tam, gdzie jest to zabronione, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest podwyższone ryzyko wywołania pożaru.

 11. Używaj antyperspirantów w kulkach, unikaj dezodorantów w sprayu, które zawierają szkodliwe dla środowiska freony.

 12. Staraj się wpływać na świadomość innych, rozmawiając z nimi o potrzebie troski o środowisko.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.