Dziewanna na przeziębienie i nie tylko.

Dziewanna na przeziębienie i nie tylko

Dziewanna (Verbena officinalis) to roślina z rodziny jasnotowatych, która od wieków jest stosowana w medycynie ludowej. Jest ona szeroko stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, w tym przeziębień. W niniejszym artykule omówimy jej właściwości lecznicze oraz sposoby jej stosowania.

Właściwości lecznicze dziewanny

Dziewanna ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, dlatego jest często stosowana w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera ona także saponiny triterpenowe, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące ból. Ponadto dziewanna zawiera flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające i chronią organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego.

Dziewanna może być również stosowana w leczeniu innych dolegliwości, takich jak: biegunka, zapalenie pęcherza moczowego, choroby skóry i reumatyzm. Może być również stosowana jako środek uspokajający i relaksacyjny.

Sposoby stosowania dziewanny

Najpopularniejszy sposób stosowania dziewanny to napar z liści lub kwiatostanów. Aby go przygotować, należy zalać 1-2 łyżki suszonego zioła szklanką wrzącej wody i po 10 minutach odcedzić. Napar można pić 3-4 razy dziennie po posiłku.

Innym sposobem stosowania dziewanny jest macerat albo nalewka. Aby go przygotować, należy zalać 1-2 łyżki suszonego zioła szklanką alkoholu lub oleju roślinnego i odstawić na 2 tygodnie. Następnie należy odcedzić i pić 3-4 razy dziennie po posiłku.

Dodatkowo można też stosować olejek eteryczny z dziewanny do inhalacji lub masażu. Olejek ten ma silne właściwości antyseptyczne i może być używany do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.

Podsumowanie

Dziewanna (Verbena officinalis) to roslina o silnych wlasciwosciach leczniczych, ktora od dawna jest stosowana w medycynie ludowej. Ma ona silne wlasciwosci antyseptyczne i przeciwbakteryjne oraz saponiny triterpenowe o dzialaniu przeciwbolowym i przeciwzapalnym. Dzieawnna moze byc stosowana do leczenia infekcji gornych dróg oddechowych oraz innych dolegliwosci takich jak biegunka, zapalenie pêcherza moczu czy reumatyzm. Najpopularniejszy sposob jej stosowania to napar z liêci lub kwiatostanów oraz macerat albo nalewka. Dodatkowo mo¿na te¿ u¿ywaæ olejku eterycznego do inhalacji lub masazu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.