Co warto wiedzieć na temat odwróconej hipoteki?

Chcesz zwiększyć swoją emeryturę i jesteś posiadaczem mieszkania? Możesz skorzystać z odwróconej hipoteki?

Czym jest i na jakie świadczenia  możesz liczyć, przeczytasz w poniższym artykule.

Na czym polega odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka to niejako kredyt hipoteczny, z tą różnicą, że zamiast płacić bankowi, to on nam przelewa środki. Po naszej śmierci bank staje się pełnoprawnym właścicielem mieszkania i nabywa wszelkich praw do korzystania z niego. Przed podpisaniem takiej umowy z bankiem, warto przemyśleć wszelkie za i przeciw, ponieważ w formie takiej pomocy możemy dostać za lokal co najwyżej jedną trzecią wartości nieruchomości.

Jak działa odwrócona hipoteka? Najpierw otrzymujemy od banku dożywotnią rentę, w po naszej śmierci lokal przechodzi na własność placówki.

Alternatywą jest renta dożywotnia, która zakłada przejęcie nieruchomości przez fundusz hipoteczny od razu w momencie podpisania umowy. Uważa się, że w tym przypadku interesy klienta są znacznie bardziej zabezpieczone. W księdze wieczystej widnieje napis prawo dożywocia. Właściciel mieszkania nie tylko ma prawo do jego użytkowania, ale także przysługuje mu prawo dożywotniej renty.

Jednakże ani zasady działania odwróconej hipoteki ani renty dożywotniej jak na razie nie zostały formalnie określone.

WADY

Choć można powiększyć nieco swoje dochody przekazując na poczet dodatkowych świadczeń swoje mieszkanie, to jednak warto mieć na uwadze, jakie wady są także z tym związane.

Otóż wypłata świadczeń może nie być dożywotnia, a zakładać jedynie okres 15 lat. Może się zdarzyć, że dochody nie byłyby powiększane o wskaźnik inflacji, co jest szczególnie istotne, ponieważ za kwotę 100 zł można będzie zakupić znacznie mniej niż kilka lat wcześniej.

Na jaką kwotę można liczyć?

Osoba, która będzie korzystała z dożywotniej renty może liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 530 zł, jeśli jest kobietą w wieku 65 lat lub 680 zł, jeśli jest mężczyzną w wieku 65 lat, w sytuacji gdy posiadane mieszkanie ma wartość około 400 tysięcy złotych.

O wyższych świadczenia mogą ubiegać się osoby, które posiadają lokum o tej samej wartości, jednak mają 75 lat. Kobieta otrzyma 900 zł, a mężczyzna 1200 zł.

Co zamiast oddania mieszkania?

Jeśli nie ma takiej konieczności, to jednak nie warto oddawać swojej nieruchomości pod władanie banku. Można porozumieć się z krewnymi i zaproponować im taki sam układ. Korzyścią jest to, że mieszkanie nie przejdzie na własność instytucji finansowej.

Można także sprzedać mieszkanie i kupić coś mniejszego. Resztę gotówki wpłacić na konto lub lokatę i spokojnie sobie żyć.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedaż swojego lokum i zamiast kupowania mniejszego – wynajem innego. Wówczas cała suma pochodząca ze sprzedaży należy do nas, a taki kapitał daje o wiele lepsze możliwości bytowe.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.