Jak się przemeldować?

Do końca 2012 roku formalności związane z przemeldowaniem się były dość skomplikowane, na szczęście od 1 stycznia 2013 roku, dzięki zmianie przepisów regulujących kwestie związane z meldunkiem, stały się bardziej „dla ludzi”.

Dzięki tym przepisom możemy wymeldować się i zameldować w jednym urzędzie. Pierwotnie obywatel musiał udać się do urzędu w miejscu dotychczasowego zamieszkania, a potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Na chwilę obecną wszystko można załatwić w jednym urzędzie, np. odpowiednim dla miejsca nowego zamieszkania.

Jak się przemeldować od 1 stycznia 2013 roku?

Dodatkowo nie jest konieczne podawanie informacji o wykształceniu czy o odbyciu obowiązku wojskowego, możliwe jest również wskazanie pełnomocnika, który może nas zameldować oraz wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego trwającego więcej niż 3 miesiące.

Jeżeli więc chcesz się przemeldować, powinieneś się udać do Wydziału ewidencji w Urzędzie gminy i uzupełnić formularze związane z wymeldowaniem się ze starego miejsca zamieszkania i zameldowania w nowym.

Koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia w przypadku osób niepełnoletnich, akt notarialny labo wyciąg z księgi wieczystej, jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości lub lokalu własnościowego, albo umowę najmu czy decyzję przydziału lokalu – w przypadku mieszkań spółdzielczych lub wynajmowania mieszkania.

Warto też wiedzieć, że nie ma już obowiązku zameldowania w przypadku pobytu krótszego niż 3 miesiące, a także w sytuacji, gdy przyjeżdżamy gdzieś na wczasy. Zwiększa się także ilość czasu na zgłoszenie meldunku – do 2012 roku było to 3 dni, obecnie jest ich aż 30.

Zgodnie z nowymi przepisami zniesione zostały również kary, m.in. grzywna, dla obywateli polskich i obywateli UE, którzy nie dopełnili obowiązku meldunkowego.

3/5 - (6 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.