Jaka podłoga do salonu?

podłoga do salonu

Przemyśl dobrze, jakich materiałów użyjesz do wykończenia podłogi w salonie. To inwestycja na lata – dobrze, aby była praktyczna i efektowna wizualnie.

Salon to miejsce, gdzie w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu – przynajmniej z definicji. Tam przyjmujemy gości, odpoczywamy po ciężkim dniu, oddajemy się lekturze dobrych książek, oglądamy telewizję itp. Nic więc dziwnego, że z reguły staramy się, aby w tym pokoju w naszym domu przestrzeń była zaprojektowana w sposób służący dobremu samopoczuciu, relaksujący dla nas i równocześnie efektowny.

Istotnym elementem aranżacji salonu jest podłoga. Powinna ona być dopasowana do stylu pomieszczenia i najlepiej dobrej jakości – dodaje bowiem wnętrzu elegancji i charakteru, a jeżeli jest brzydka i zaniedbana – nie pomogą nawet najefektowniejsze meble czy dodatki.

Podłoga do salonu

Najpopularniejszymi obecnie materiałami, z których wykonuje się podłogi do salonów, są panele, drewno, a także płytki. Poniżej omawiamy każdy z tych materiałów.

Panele podłogowe

Panele to jedno z najczęstszych rozwiązań wykorzystywanych, jeżeli chodzi o wykończenie podłogi w salonie. Sięgamy po nie przede wszystkim ze względu na korzystną cenę i prosty montaż, który również dodatkowo redukuje koszta – nie musimy bowiem zwracać się do fachowców, gdyż przy odrobinie umiejętności z powodzeniem ułożymy je samodzielnie. Podłoga panelowa, nawet najbardziej atrakcyjna wizualnie, jednak ustępuje pod względem trwałości tradycyjnemu parkietowi drewnianemu.

salon-podloga-panele

Drewno

Deski drewniane, których używa się do podłóg w salonach (ale nie tylko), cechują się eksponowaniem naturalnych cech drewna, do których zaliczamy słoje czy różnorodną barwę. Podłogi drewniane z reguły wykańcza się lakierem, olejem naturalnym albo barwionym. Do łask wraca także wykończenie podłogi na wysoki połysk, stosowane kiedyś przede wszystkim w pomieszczeniach reprezentacyjnych, obecnie popularne także w mieszkaniach nowoczesnych.

Parkiety drewniane są droższe od paneli, gdyż płacąc za nie, płacimy także za jakość drewna oraz za włożoną w przygotowanie parkietu pracę ludzką. Warto pamiętać, że dobrze zakonserwowany parkiet drewniany może służyć nam przez lata, zwłaszcza, jeżeli od czasu do czasu będziemy się decydowali na jego cyklinowanie, czyli zdarcie zewnętrznej warstwy parkietu i pokrycie go od nowa lakierem.

salon-podloga-drewno

Płytki

Jeżeli salon łączy się z otwartą kuchnią, można zdecydować się na położenie na podłodze płytek w celu osiągnięcia jednolitego efektu. Najlepiej, aby były to płytki w jasnych, ciepłych kolorach albo imitujące drewno. Będą one wyglądały efektownie i dodadzą wnętrzu przytulności, ale mają jedną wadę – bardzo szybko oddają ciepło. Najlepiej więc byłoby – aby zachować w zimie odpowiednią temperaturę w salonie – zainwestować w ogrzewanie podłogi, jednak należy się wówczas liczyć ze sporym dodatkowym kosztem.

Na plus płytek w salonie przemawia natomiast ich praktyczność – łatwo utrzymać je w czystości.

salon-podloga-plytki

Oceń

One Response

  1. Breyson 14 czerwca 2017

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.