Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Gdy tylko wybija północ, oprócz tradycyjnie składanych wzajemnie sobie życzeń bardzo często wybieramy postanowienia noworoczne. Przecież to właśnie z rozpoczęciem Nowego Roku najłatwiej jest nam wprowadzić pewne zmiany w życiu. Oczywiście te na lepsze. Mają to być zmiany, które sprawią, że będzie się nam żyło łatwiej, lepiej czy przyjemniej.

I choć przez jakiś czas udaje nam się w nich wytrwać, to jednak często przychodzi kulminacyjny moment, w których zawisamy nad krawędzią. Zadanie okazuje się trudniejsze niż sądziliśmy. Jednakże z odrobiną silnej woli i konsekwencji jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych, dłużej niż do połowy marca, jak pokazują badania. Precz ze starymi nawykami i przyzwyczajeniami. Niech ten Nowy Rok rzeczywiście będzie lepszy od poprzedniego, jednak czy tak się stanie, wiele zależy od nas samych.

Skuteczne sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Pamiętaj, że pierwszy styczeń to dzień taki jak inny. Zerwać z nałogiem lub wprowadzić jakiś dobry nawyk możesz każdego innego dnia, nie musi to być Nowy Rok. Pierwszy styczeń ma nam wyznaczyć nowy rok, dlatego myśl o tym dniu jako o okazji na wprowadzenie pewnych zmian do swojego życia. To nie ma być wyrocznia!

Postanowienie noworoczne sformułuj jasno i konkretnie

W ten sposób unikniesz niepotrzebnego wyszukiwania usprawiedliwień na wypadek kryzysu w jego wytrwaniu. Luka w postanowieniu często jest wykorzystywana jako wymówka swojej niekonsekwencji. Jeśli Twoje postanowienie brzmi – muszę schudnąć – to koniecznie skonkretyzuj je na bardziej szczegółowe, a więc będę chodzić na siłownię lub basen, czy nie będę jadała słodyczy. To właśnie są konkrety. I choć trudniej jest się ich trzymać, to jednak właśnie one warunkują sukces postanowienia.

Wyszczególnij swoje postanowienia

Po głębszym zastanowieniu się, co planujesz zmienić we własnym życiu, podejmiesz decyzje, które warto spisać na kartce papieru. Wtedy łatwiej będzie o nich pamiętać i ich przestrzegać, szczególnie wtedy gdy jest ich kilka. Warto jest obok postanowienia napisać uzasadnienie, dlaczego właśnie to chcesz zmienić. Wytłumaczenie musi być zwięzłe i zarazem przekonywujące, zwłaszcza wtedy, gdy będziesz mieć chwilę słabości.

Zbierz swoją uwagę na jednej rzeczy, nie na kilku

Zamiast wprowadzać hurtem wiele zmian do swojego życia, zaczynaj od jednej i stopniowo wprowadzaj kolejne. Wtedy masz największą szansę na ich powodzenie. Próba przezwyciężenia kilku nawyków jednocześnie może zaowocować fiaskiem wszystkich postanowień. Efektem tego będzie sytuacja, w której tak naprawdę nie zmienisz nic. Będziesz starać się ściśle przestrzegać wielu rzeczy, a na dłuższą metę może to być męczące, a z czasem nawet niemożliwe do przezwyciężenia. Dlatego zrób sobie plan, postanowienia podziel na etapy, które rozłożysz w czasie. Wówczas dasz sobie szansę rozmieszczenia swojej uwagi na jednej rzeczy i wprowadzenia jej w życie. Gdy to się uda, możesz przejść do kolejnej. I tak po kolei.

sylwester

Kieruj się realizmem

Nie wybieraj sobie takich postanowień, których czujesz lub wiesz, że nie będziesz w stanie spełnić. Jeśli palenie papierosów sprawia Ci ogromną przyjemność i wiesz, że nie będziesz w stanie zerwać z nałogiem dłużej niż cztery dni – nie podejmuj się tego. Taki pojedynek z góry jest skazany na przegraną. Może zamiast tego postanów sobie, że będziesz bardziej życzliwy dla ludzi albo poświęcisz więcej czasu swojej rodzinie. Planując postanowienie noworoczne kieruj się rozsądkiem i realizmem. Wybieraj tylko takie wyzwania, którym czujesz że dasz radę stawić czoła. I nie chodzi o to, aby było łatwo, ale o to, aby nie okazało się, że nasza wola jest za słaba.

Zmień swoje nastawienie

Pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda. Podjęcie walki z nałogiem nie jest zadaniem łatwym, dlatego jeśli zdarzyła Ci się chwila słabości, nie załamuj się, tylko idź dalej. Absolutnie nie ulegaj pokusie, że skoro noga powinęła ci się raz, to może i drugi i kolejny. Każdą porażkę traktuj jako mobilizację. Zatem jeśli planujesz schudnąć, to swoje postanowienie rozdziel na etapy. Nie zakładaj, że od razu przestaniesz jeść słodycze, chodzić na basen i siłownię, biegać w weekendy i jeździć na rowerze. Wtedy przeżyjesz szok. Zamiast tego najpierw zacznij od niejedzenia słodyczy. Później wprowadź aktywność fizyczną w weekendy. Następnie zapisz się na basen. Zobaczysz sama, że z upływem czasu będziesz mieć mniejszą ochotę na słodycze i jednocześnie więcej wigoru w sobie, aby zrzucić zbędne kilogramy.

Wprowadź system kar i nagród

Pamiętaj, aby były to rzeczy drobne, w przeciwnym wypadku możesz popaść w załamanie nerwowe lub ogołocić swój budżet domowy. Za dotrzymanie postanowienia zafunduj sobie chwilę relaksu – może to być długa, aromatyczna kąpiel czy pójście na saunę. Jeśli nie poszłaś na siłownię, bo nie chciało Ci się wyjść z domu, jako karę wybierz dla siebie wykonanie zestawu ćwiczeń w domu. System nagród i kar ma za zadanie motywować do dalszego działania, a nie do zniechęcania.

Szukaj wsparcia w najbliższych

Aby wytrwać w postanowieniach noworocznych z pewnością przyda Ci się obecność bratniej duszy. We dwójkę zawsze jest łatwiej. Mając wsparcie wiesz, że nawet w chwilach zwątpienia czy niepowodzenia masz kogoś, kto wysłucha, zrozumie i uszanuje Twoje postępowania, bez względu na wszystko. Nie będzie też krytykować. Jeśli pragniesz zrzucić kilka kilogramów, niech ta bratnia dusza razem z tobą jeździ na rowerze czy biega wieczorami. Wsparcie jest naprawdę rzeczą bardzo istotną. W pojedynkę może być ciężko wytrwać w swoich planach i zamierzeniach, zwłaszcza w tych trudnych. Razem można uczynić więcej.

Musisz być wytrzymały w swoich postanowieniach. Nikt nie jest idealny, ale ważne jest to, aby jak najdłużej się da wytrwać w swoich celach. One z czasem przekształcą się w nawyk, wówczas nie będą postanowieniem noworocznym, a jedynie rzeczą normalną, wykonywaną automatycznie, bez większego namysłu i trudu. Wtedy może być ciężko bez tej rzeczy wytrzymać. Jeśli zdarzyło Ci się niepowodzenie, podejmij kolejną próbę, nie poprzestawaj na jednej. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Po każdej porażce daj sobie zielone światło, niech niepowodzenie nie spowalnia Cię, a jedynie motywuje do dalszej pracy nad sobą.

sztuczne-ognie

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.