Jak wybrać szkolny plecak?

Wielu z nas nie wie na co zwracać uwagę przy wyborze tornistra lub plecaka dla swojego dziecka, dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, które kwestie są istotne.

Zapraszam do lektury i dyskusji w komentarzach!

Na co zwracać uwagę, kupując plecak?

Obecnie na rynku dostępna jest masa różnego rodzaju plecaków i tornistrów, ale często nie wiemy, jak sprawdzić ich jakość, funkcjonalność czy wpływ na zdrowie dziecka. Plecak jest lżejszy od tornistra, bardziej pojemny, a także prostszy w użytkowaniu (jest mniej sztywny). Jeśli zdecydujemy się na plecak w niezbyt dziecinnym wzorze i o dobrej jakości, może służyć naszemu dziecku przez wiele lat oraz poza szkołą.

  • Obejrzyj szelki i plecy plecaka

Pierwszą sprawą, na którą powinieneś zwrócić uwagę są szelki i plecy. Plecy muszą być solidne i sztywne, a szelki odpowiednio grube (nie mniej niż 5 centymetrów!).  Świetnie sprawdzają się plecaki z wyparską z pianki lub aluminium na plecach. Sztywne plecy sprawiają, że ciężar opiera się na całych plecach i jest rozłożony równomiernie.

  • Oceń wagę

Staraj się, aby plecak szkolny Twojego dziecka był możliwie jak najlżejszy. Same książki ważą ładnych parę kilogramów, nie trzeba ich więc dokładać. Normy unijne wskazują na maksymalną wagę 1200 g dla klas I-III oraz do 1400 g dla dzieci starszych. Pamiętaj jednak, aby nie kupować plecaka workowego, ale ze wspomnianymi wcześniej wzmacnianymi plecami.

  • Wybieraj plecaki z odblaskami

Kolejnym elementem, na który powinno zwrócić się uwagę, są odblaski przy plecaku. W dużym stopniu zwiększają one bezpieczeństwo dziecka i jego widoczność po zmierzchu. Pamiętaj, aby były one dość znacznych rozmiarów.

  • Dobierz wielkość plecaka do swojego dziecka

Dobieraj plecak do wzrostu dziecka i jego gabarytów. Maluchowi nie kupuj zbyt dużego plecaka, który z pewnością będzie mu ciążył i będzie niewygodny, zaś większemu dziecku możesz zakupić plecak o dłuższych szelkach i większej pojemności. Wystarczy przymierzyć plecak i wszystko będzie wiadome.

  • Oceń pojemność plecaka

Plecak do szkoły musi mieć wystarczającą ilość pojedynczych przegród, komór, kieszonek oraz wzmocnione dno, najlepiej wodoodporne. Dobrze jeśli są dodatkowe kieszenie na picie, organizer.

  • Wygląd plecaka też jest ważny

Wygląd plecaka powinieneś przeanalizować razem ze swoim dzieckiem – to w końcu ono będzie go codziennie używać i pokazywać się w nim znajomym. Pamiętaj więc, że to przede wszystkim Twoja pociecha powinna zadecydować, jak plecak ma wyglądać. Spróbuj jednak zasugerować mu modele ponadczasowe, które nigdy nie wyjdą z mody, tak żebyś nie musiał kupować nowego tornistra co roku.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.