Jak testować oprogramowanie?

Testy oprogramowania wykonuje się w momencie jego wykonywania, po to przede wszystkim, aby ocenić jego jakość. Można dokonać jego weryfikacji, czyli sprawdzenia, czy zgodne jest ze specyfikacją, a także walidacji, czyli sprawdzenia, czy spełnia oczekiwania użytkownika.

Po co wykonuje się testy, w jaki sposób się je przeprowadza, a także jakie są ich efekty – opisujemy poniżej.

Dlaczego warto testować oprogramowania?

komputer z ludzmi

Oprogramowanie testuje się, aby sprawdzić, czy nie ma błędów we wczesnych stadiach jego tworzenia, co w przyszłości pozwoli uniknąć dużych kosztów ich usuwania. Stąd warto przeprowadzać testy oprogramowania na każdym etapie jego tworzenia, zaczynając jak najwcześniej – często główną przyczyną błędów jest niewłaściwy projekt, nieodpowiednia specyfikacja.

Sposoby testowania oprogramowania

To, w jaki sposób trzeba testować oprogramowanie, w ogromnym stopniu zależy od rodzaju oprogramowania, jakie ma podlegać testom. Wówczas sięga się po inne narzędzia, wybiera się inne metody itp.

Są jednak ogólne etapy testowania oprogramowania, wspólne dla tego procesu. Należą do nich:

  1. Testy jednostkowe (Unit tests), wykonywane przez programistę przygotowującego oprogramowanie, obejmują konkretną jednostkę, jaką dodał programista, wykorzystuje się je w celu sprawdzenia, czy dana jednostka, czyli fragment kodu, działa poprawnie.
  2. Testy regresywne (Regression tests), obejmujące testowanie współgrania istniejącego dotychczas kodu z nowymi zmianami, mające na celu ocenienie, czy nowe poprawki, nowy kod, nie zmieniły czegoś w dotychczasowym kodzie.
  3. Testy z perspektywy użytkownika końcowego (End-user tests), przeprowadzane w taki sposób, jakby z oprogramowania korzystał użytkownik, dla którego jest ono przygotowywane. Wiążą się one z koniecznością znalezienia grupy do takich testów, często sięga się po tzw. beta testy, czyli oddanie danego oprogramowania do testów użytkownikom w celu uzyskania ich opinii, zarówno krytycznych, jak i pozytywnych.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.