Jak pływać kraulem?

Kraul jest jednym z najbardziej efektownych stylów pływackich, w którym ręce pracują na przemian (gdy płyniemy po powierzchni) lub są wyciągnięte do przodu (gdy płyniemy pod wodą), a nogi wykonują rotacyjne ruchy, szybkie, gdy płyniemy bez płetw, a powolne, obszerniejsze, gdy płyniemy w płetwach. Możemy pływać kraulem po powierzchni, pod wodą, po powierzchni w płetwach, a także pod wodą w płetwach.

Dzisiaj mamy dla was kilka porad, jak pływać właśnie w tym stylu.

Najważniejsze zasady pływania kraulem

W pływaniu kraulem bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie oraz właściwa praca rąk. Oddech bierzemy, zanim wyciągniemy rękę z wody – kiedy skręcamy ciało i wyciągamy bark ponad powierzchnię wody.

Ruch ręki należy rozpocząć od łokcia i skończyć na palcach, wtedy też należy skończyć wdech.

Rękę przenosimy jak najbliżej ciała, w trakcie przenoszenia powinna być ona luźna. Po przeniesieniu ręki do pozycji pionowej, przesuwamy przedramię do przodu, pamiętając, że powinno ono tworzyć z palcami linię prostą. Palce mają przebijać powierzchnię wody jako pierwsze, jako ostatni powinien się w niej znaleźć łokieć. Kiedy rozpoczynamy ruch powrotny ręki, równocześnie powinniśmy zacząć pracować drugą ręką w opisany powyżej sposób.

Szczegóły pływania kraulem przedstawiają poniższe filmy.

Jak pływać kraulem – video porady

Prawidłowa koordynacja kraula z sześciouderzeniową pracą nóg.

 

Kraul – technika

 

Technika pływania kraulem – Michael Phelps

4.4/5 - (5 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.