Kategorie: Pozostałe

Jak być dawcą szpiku kostnego?

Jak być dawcą szpiku kostnego?

Zostając dawcą szpiku kostnego, możesz uratować komuś życie. Przerażającą, ale prawdziwą informacją jest to, że co 1,5 godziny pacjent w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Rak krwi może spotkać każdego – niezależnie od wieku.

Dla wielu z nich jedynym ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Aby doszło do przeszczepu, należy znaleźć dawcę, który będzie zgodny genetycznie z biorcą, jednak prawdopodobieństwo takiego dopasowania wynosi od 1 : 20 000 aż od 1: kilku milionów.

Jak zostać dawcą szpiku kostnego?

Im większa będzie liczba dawców, tym większe szanse na przeżycie będą mieli chorzy. Aby zostać dawca należy zarejestrować się w Fundacji DKMS Polska. Liczy się dosłownie każda osoba, albowiem każdy może uratować komuś życie.

Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia. Dawca nie może mieć znacznej nadwagi, jednocześnie jego waga to minimum 50 kg.

Jak pobiera się szpik kostny?

  • Szpik pobiera się z grzbietu biodrowego (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje go choremu.
  • Dawca przyjmowany jest na odział zwykle dzień przed oddaniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni. Po pobraniu może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach. Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
  • Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia i preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.
  • Koszt rejestracji potencjalnego dawcy (w tym badanie próbki krwi w laboratorium) wynosi 250 zł. Koszty rejestracji nie są pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego tak ważne są dotacje finansowe – pozwolą na przebadanie większej ilości dawców, a w efekcie zwiększą szanse chorych na nowe życie.

Aby zarejestrować się jako potencjalny dawca, kliknij .

Oceń