Kategorie: Polska

Jakie podziemne szlaki warto zwiedzić w Polsce?


Jest to coś dla osób żądnych wrażeń.

W Polsce nie brakuje zabytkowych kopalni oraz wartych odwiedzenia jaskiń.

Zabytkowe kopalnie

Krzemionki Opatowskie – Rezerwat Archeologiczny

W neolitycznej kopalni krzemienia niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego wyznaczono dla turystów dwie trasy biegnące przez dawne wyrobisko oraz przez litą skałę. Trasy mają 100 metrów długości, część jest do pokonania na kolanach. Rezerwat jest czynny przez cały rok. Informacji należy zasięgać w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tarnowskie Góry – Zabytkowa kopalnia galwanu

Z zachowanego szybu „Staszic” rozchodzą się długie podziemne sztolnie, częściowo wypełnione wodą. Informacji udziela Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej mające swą siedzibę w Tarnowskich Górach przy ulicy Gliwickiej 2.

Wieliczka – Kopalnia Soli

Jest to jedna z najstarszych czynnych kopalni w Europie, figurująca na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Do zwiedzania udostępnione są trzy poziomy do głębokości 136 metrów. Trasa długości 3 kilometrów (około 3 godziny zwiedzania) przebiega przez 20 komór, między innymi świętego Antoniego, świętego Krzyża oraz błogosławionej Kingi. Na końcu trasy znajduje się Muzeum Żup Krakowskich z 16 komorami poeksploatacyjnymi. Informacji można zasięgnąć w Kopalni Soli przy ulicy Daniłowicza 10.

Wałbrzych – szyb „Gwarek” w Kopalni Węgla Kamiennego Victoria

Informacji można zasięgnąć w siedzibie przy ulicy Świętego Józefa 5. Wskazana jest rezerwacja i wcześniejsze zgłoszenie.

Zabrze – skansen górniczy przy Kopalni „Zabrze”

Tzw. Ściana PTTK, gdzie zwiedzający mają możliwość zapoznania się z pracą górników. Zjazd w głąb ziemi 305 metrów, dojście 500 metrów chodnikiem. Zwiedzanie trwa prawie 3,5 godziny. Wycieczki organizuje PTTK, należy porozumieć się z oddziałem PTTK w Zabrzu, mającym swą siedzibę przy ulicy Wolności 402.

Podziemne trasy turystyczne

Chełm

Wielokondygnacyjne podziemia pod Starym Miastem zwiedza się z pochodniami, w lochach znajduje się oświetlenie awaryjne. Długość trasy wynosi 1,5 kilometra, czas zwiedzania – około 1 godziny. Informacji udziela chełmski oddział PTTK mający swą siedzibę przy ulicy Mickiewicza 9.

Jarosław

Podziemia pod renesansową starówką. Informacji udziela Muzeum w Jarosławiu mieszczące się na Rynku pod numerem 4.

Kłodzko

Trasy biegnące lochami zabezpieczonymi przez górników. Informacji udziela Ośrodek Sportu i Rekreacji mieszczący się przy ulicy Kusocińskiego 1.

Opatów

Podziemna trasa długości 365 metrów, głębokości do 12 metrów obejmuje komory z interesującymi elementami architektonicznymi i ekspozycją historyczną. Informacji udziela PTTK z siedzibą przy placu Obrońców Pokoju 24.

Sandomierz

Lochy sandomierskie zabezpieczone na długości 400 metrów biegną pod ośmioma kamienicami na trzech kondygnacjach. Informacje przy ulicy Oleśnickiego 10.

Jaskinie

Góry świętokrzyskie

Jaskinia Raj

Nieopodal Chęcin, w odległości 11 kilometrów od Kielc. Na wzgórzu Malik, w wapieniach dewońskich – trasa długości 240 metrów. Do zwiedzania między innymi sala kolumnowa, sala stalaktytowa oraz sala wysoka. Czynna od 1 marca do 30 listopada, z wyjątkiem poniedziałków. Informacji udziela Biuro Usług Turystycznych w Kielcach.

Karpaty

Jaskinia Mroźna

Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach, na wysokości 1100 metrów. Trasa długości 500 metrów, krótkie odcinki do pokonania na kolanach. Wewnątrz znajdują się stalaktyty i stalagmity oraz twory z mleka wapiennego. Po jaskini oprowadza przewodnik. Informacji udzielają: Centrum informacji Turystycznej TPT „Tatry”, ulica Kościuszki 7 i Tatrzański Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 44.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Smocza Jama

Znajduje się pod Wawelem w Krakowie. Związana jest z legendą o smoku i królu Kraku. Czynna jest codziennie oprócz piątków. Informacji udziela PTTK z siedzibą przy ulicy Szpitalnej 32.

Jaskinia Łokietkowa

Znajduje się w Ojcowie, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Trasa długości 453 metrów, wewnątrz znajdują się między innymi komory: Sala Rycerska, Kuchnia, Sypialnia. Czynna od maja do sierpnia. Informacje w PTTK Ojców.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Znajduje się we wsi Wierzchowie, w dolinie Kluczowody. Posiada skomplikowany system korytarzy, do obejrzenia sale: Wielka Dolna, Niedźwiedzia, Mała Dolna oraz ogromna Hala Wielka Górna. Informacje: PTTK Kraków, ulica Szpitalna 32.

Jaskinia Niedźwiedzia

Znajduje się w Kletnie, nieopodal Stronia Śląskiego. Jest to dwukilometrowa trasa w skałach marmurowych. Wewnątrz znajdują się stalaktyty, stalagmity, sala pałacowa. Czynna codziennie oprócz poniedziałków i czwartków. Informacje: Zakład Usług Turystycznych „Jaskinia Niedźwiedzia” w Stroniu Śląskim, ulica Kościuszki 55.

Oceń