Zadbajmy o dobre oświetlenie kuchni

oświetlenie kuchni

Warto zadbać o to, aby nasza kuchnia była dobrze oświetlona.

Kuchnia jest miejscem, gdzie my i nasi domownicy spędzamy wiele czasu, dlatego musimy się w niej dobrze czuć, a na nasze samopoczucie oświetlenie może mieć tak samo wielki wpływ, jak kolorystyka czy cały wystrój pomieszczenia.

Nie zapominajmy też o tym, że w dobrze oświetlonej kuchni zwyczajnie wygodniej będzie nam się przygotowywać posiłki, a także – co bardzo ważne – zminimalizujemy ryzyko wszelkich wypadków, jakich przyczyną mógłby być właśnie niedobór światła, czyli przede wszystkim wszelkiego rodzaju zranień za pomocą ostrych narzędzi, ale też oparzeń czy innych nieprzyjemnych incydentów.

Czym najlepiej oświetlić kuchnię?

Najlepiej byłoby przede wszystkim, żeby w kuchni znajdowało się dużo naturalnego światła, czyli bardzo wskazane są duże okna wpuszczające światło słoneczne. Ponadto konieczne jest oczywiście górne oświetlenie, tak jak w każdym innym pomieszczeniu w domu. Większość z nas już na tym poprzestaje, jednak najlepszym sposobem byłoby zamontowanie dodatkowego oświetlenia w miejscach, gdzie wykonujemy czynności kuchenne, czyli na przykład nad blatem, gdzie przygotowujemy posiłki, nad kuchnią czy płytą grzewczą oraz nad zlewem.

Ma to znaczenie nie tylko w tym sensie, że dzięki temu będziemy lepiej widzieć podczas pracy, ale też znacznie wygodniej będzie nam poprzestać na takim oświetleniu kiedy chcemy tylko np. zagotować wodę na herbatę czy umyć szklankę – nie będziemy musieli wówczas oświetlać całej kuchni.

Jeśli chodzi o to, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, to wybór jest bardzo duży, ale zwykle montuje się halogeny. Jeśli miejsca, jakie chcemy oświetlić, znajdują się w jednym ciągu, mamy znacznie ułatwione zadanie, ponieważ możemy zamontować oświetlenie pod wiszącymi szafkami.

Pamiętajmy także o tym, by o oświetlenie kuchni było na tyle odpowiednio dobrane, że równomiernie rozproszy światło po całym pomieszczeniu. Cienie są pożądane w sypialni czy salonie, gdzie tworzą odpowiedni nastrój, ale na pewno nie poczujemy się wśród nich dobrze w kuchni, a raczej możemy poczuć się przygnębieni.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.