Najważniejsze elementy wystroju salonu

Urządzając salon, zawsze działajmy z głową.

Urządzając salon, zawsze działajmy z głową.

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu, dlatego najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy się w nim dobrze czuli. Jednak przyjmujemy w nim też gości, dlatego na pewno każdy z nas chciałby móc pochwalić się przed nimi niebanalnym, gustownie urządzonym pomieszczeniem.

By tak było, musimy urządzić go nie tylko według naszych oczekiwań, ale też z głową, zwracając uwagę przede wszystkim na to, że jeśli wiemy, iż wystrój ten nie zmieni się przez najbliższe kilka lat, to nie powinniśmy niewolniczo trzymać się obowiązujących trendów, gdyż one szybko przeminą, a my wtedy zostaniemy z rażąco niemodnie urządzonym wnętrzem. To oczywiście porada dla osób, którym kwestie te leżą na sercu, ale poniższe wskazówki przydadzą się każdemu, kto chce tak urządzić swój salon, by zarówno dobrze się prezentował, jak i spełniał swoją funkcję.

Na co zwrócić uwagę, urządzając salon?

Ściany

Muszą mieć odpowiedni kolor i wbrew pozorom nie wystarczy wybrać barwy, która po prostu nam się podoba. Musimy też wziąć pod uwagę wpływ poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie, gdyż np. jeśli pomalujemy ściany na błękit i dodamy do tego chłodne oświetlenie, szybko możemy poczuć się przygnębieni, przebywając w takim salonie. Trzeba też mieć na względzie, że ciemne ściany optycznie pomniejszają pomieszczenie, podobnie jak ciemny sufit, dlatego jeśli zależy nam, by nasz salony wydawał się przestronniejszy niż jest, musimy pomalować sufit na barwę wyraźnie jaśniejszą niż ściany – te powinny być ciemniejsze od sufitu o przynajmniej dwa tony. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie będzie wyglądać na obszerniejsze i wyższe.

Podłoga

Ciemne podłogi nadają wnętrzu bardzo elegancki charakter, jednak znacznie pomniejszają je też optycznie, zaś jasne może nam być trudno utrzymać w czystości, więc sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co wolimy. Jednak kolor podłogi nie powinien być przypadkowy, a dopasowany do stylu i kolorystyki całego salonu.

Meble

Najwygodniej jest oczywiście kupić komplet mebli – kanapę wraz z fotelami, ale jest to wyjście bardzo szablonowe, choć jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy uda nam się stworzyć samodzielnie idealnie współgrający zestaw, lepiej wybrać to bezpieczniejsze rozwiązanie. Meble powinny być przede wszystkim wygodne, by miło nam było odpoczywać na nich po męczącym dniu, ale dobrze byłoby, gdyby też na takie wyglądały, gdyż tchnie to w pomieszczenie spokój i wrażenie przytulności.

Dodatki

To one maja największy wpływ na charakter salonu, dlatego jeśli nie chcemy, by pomieszczenie to było nijakie i bezosobowe, musimy o nie zadbać. Są to zarówno funkcjonalne sprzęty, jak rolety, ale też zupełnie nieprzydatne, a jedynie dekoracyjne przedmioty, których nie powinno w naszym salonie zabraknąć. Przede wszystkim jednak zadbajmy, by wszystkie poszczególne elementy dobrze ze sobą współgrały, bo jeśli tak nie będzie, salon będzie sprawiał wrażenie urządzonego chaotycznie. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale też na pewno nie będziemy się za dobrze czuć w takim pomieszczeniu, a przecież to nasze samopoczucie powinno być w tym wszystkim najważniejsze.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.