Na którą stronę świata powinny wychodzić okna sypialni?

kierunki w sypialni

Wybierając pomieszczenie na sypialnię, weźmy pod uwagę kierunki świata.

Wbrew pozorom, nie jest to wcale błahy problem i jeśli przy planowaniu w nowym domu, gdzie umieścimy nasza sypialnię, tak go potraktujemy, to wkrótce możemy się bardzo boleśnie przekonać, że nie mieliśmy racji.

Oczywiście w znacznej mierze zależy to od tego, co lubimy i jaki jest nasz tryb dnia, a także od przyzwyczajeń, gdyż raczej trudno będzie nam przyzwyczaić się do okien wychodzących na południe jeśli do tej pory – w poprzednim domu – okna naszej sypialni wychodziły na północ.

Zalety i wady poszczególnych kierunków

Wschód

Jest to dobry wybór dla osób, które lubią lub muszą wcześnie wstawać. Latem, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie, jest to idealna pobudka dla rannych ptaszków, zaś słońce zaglądające przez okno i kładące się na poduszce jest naturalnym, najlepszy antydepresantem. Już od rana czujemy się pozytywnie nastawieni do świata i mamy ochotę wstać z łóżka.

Dla osób, które lubią dłużej pospać, słonce może być dość uciążliwe, jednak łatwo można sobie z tym poradzić przy pomocy zasłon, rolet czy żaluzji. Wada jest taka, że po południu pokój może być dość ciemny i chłodny w stosunku do pomieszczeń, których okna wychodzą na południe.

Zachód

Kierunek ten ma tę zaletę (dla niektórych wadę), że słońce rano nie zagląda przez okno, za to wieczorami można podziwiać piękne zachody. Jednak trzeba też pamiętać o tym, że w letnie miesiące sypialnia może być mocno nagrzana, czasem do tego stopnia, że zaśnięcie w niej nie będzie możliwe, jeśli wcześniej nie schłodzimy jej za pomocą klimatyzacji czy wentylatora.

Północ

To zdecydowanie obiektywnie najgorszy wybór, ponieważ do okien północnych nie dociera słońce, wobec czego pomieszczenie może być ponure i chłodne, choć z kolei ta druga cecha dla wielu osób może być zaletą, zwłaszcza latem, gdy będziemy szukać schronienia przed upałem właśnie w przyjemnie chłodnej sypialni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ciemna sypialnia, mimo iż idealna do drzemki, może też działać na nas przygnębiająco, a także raczej niemożliwe będzie w niej uprawianie kwiatów, które lubią duże ilości słońca i światła słonecznego.

Południe

Jest to najbardziej neutralne, najbezpieczniejsze płożenie, właściwie złoty środek – sypialnia, której okna wychodzą na południe, nie nagrzewa się zbyt mocno latem, ale też nie jest ciemna, raczej jest w niej dokładnie tyle naturalnego światła, ile powinno być.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.