Jakie polskie szlaki kajakowe są warte wypróbowania?


Turystyka kajakowa to bez wątpienia bardzo atrakcyjna forma wypoczynku czynnego, która cieszy się w naszym kraju dużą popularnością.

Szlaków kajakowych jest wiele, ale poniższe nie dość, że są bardzo malownicze, są również niezbyt trudne, nawet dla początkujących wodniaków.

Szlaki rzeczne

Brda

Lewobrzeżny dopływ Wisły. Jest dostępna od jeziora Głębokiego, spławna od jeziora Szczytno. Szlak biegnie przez duże wsie i tylko jedno miasto – Bydgoszcz. Trasę tę, długości 232 kilometrów, przebyć można w 10-12 dni. Do pokonania jest dziesięć przeszkód stałych, wymagających przeniesienia kajaka. Najdłuższy odcinek wynosi 200 metrów. Szlak ten jest bardzo urozmaicony krajobrazowo, po drodze mija się wiele pięknych jezior, a w środkowym odcinku Bory Tucholskie. Zanocować można w stanicach i miejscach biwakowania.

Drawa

Prawobrzeżny dopływ Noteci, dostępna dla kajaków od jeziora Drawsko. Trasa prowadzi przez Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie i Drawno. 181 kilometrów przebyć można w 9-10 dni. Na trasie znajduje się pięć przeszkód stałych, najdłuższa ma 300 metrów. Szlak jest malowniczy, biegnie między lasami. Po drodze jest niewiele miejsc do biwakowania, tylko jedna stanica wodna. Brzegi są jednak w większości dostępne.

drawa

Drwęca

Prawobrzeżny dopływ Wisły. Stanowi na całej długości rezerwat wodny. Dostępna jest od wsi Rychnowska Wola, spławna od jeziora Drwęckiego. Szlak długości 228 kilometrów przebyć można w ciągu 10-12 dni. Na trasie znajdują się trzy przeszkody stałe, najdłuższa przenoska ma 100 metrów. Szlak wije się wśród pól i łąk, brzegi są łatwo dostępne. Po drodze jest niewiele miejsc do biwakowania.

Krutynia

Rzeka wypływająca z jeziora Warpuńskiego, stamtąd też jest dostępna. Przepływa przez 18 jezior i wpływa do jeziora Bełdany. Szlak długości 91 kilometrów przebywać można w ciągu 3 dni. Na całej trasie trzeba dwa razy przenosić kajak. Szlak ten jest bardzo malowniczy, gdyż prowadzi w większości przez Puszczę Piską.

Obra

Lewobrzeżny dopływ Warty. Niezwykle atrakcyjny szlak wiedzie pomiędzy lasami, przez 14 jezior i 3 miasta – Zbąszyń, Trzciel i Międzyrzecze. Długość szlaku wynosi 148 kilometrów, można je przebyć w 7-8 dni. Na trasie znajdują się trzy przeszkody stałe, najdłuższa przenoska ma 100 metrów. Noclegi możliwe są w licznych stanicach oraz dobrych miejscach do biwakowania.

Szlaki jeziorne

Najbardziej popularny jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, najdłuższy (109 kilometrów) ego typu szlak w Europie. Trasę tę pokonuje się w 7-10 dni. Zaczynać ją można od najdalej na północ wysuniętego jeziora Mamry, składającego się z kilku odrębnych części o własnych nazwach. Prowadzi przez jezioro Niegocin oraz Śniardwy, zwane „mazurskim morzem”, leżące na skraju Puszczy Piskiej. Na szlaku są unikalne krajobrazy o wyjątkowych walorach przyrodniczych, między innymi rezerwaty ptasie na wyspach jeziora Mamry i Kisajno oraz Łuknajno – światowy rezerwat biosfery, obejmujące największe w Polsce miejsce lęgowe łabędzia niemego. Noclegi znaleźć można w stanicach i na polach biwakowych.

jeziora

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.