Jak zaplanować ślub i wesele?

formalnosci przedslubne

Jak zaplanować ślub i wesele?

Zaplanowanie ślubu i wesela to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać, pochłaniająca sporo czasu i wymagająca niemałego zaangażowania zarówno od narzeczonych, jak i ich rodziców. Dlatego najlepiej posiłkować się doświadczeniem tych, którzy całkiem niedawno zajmowali się przygotowaniami do własnego ślubu, a także przygotować własną listę najważniejszych spraw.

Poniżej radzimy, co na takiej liście powinno się znaleźć, a także kiedy najlepiej „odfajkować” każdą ze spraw. Zapraszamy do lektury!

Formalności do załatwienia przed ślubem

Mniej więcej na rok przed planowanym ślubem ustalcie datę ślubu i zarezerwujcie salę, a także orkiestrę. Jeżeli wasi rodzice nie znają się jeszcze, zorganizujcie ich spotkanie. W tym czasie zdecydujcie też, kogo wybierzecie na świadków, ustalcie listę gości weselnych
i przygotujcie wstępny budżet wesela i ślubu. Możecie również załatwić formalności w kościele i wybrać fotografa (żeby potem, w ostatniej chwili, nie szukać w pośpiechu kogoś sprawdzonego).

Na pół roku przed ślubem udajcie się do parafii i doprecyzujcie informacje związane z terminem ślubu, a także – jeżeli zajdzie taka konieczność – uzupełnijcie np. sakrament bierzmowania  Konieczne będzie także odbycie nauk przedmałżeńskich i poproszenie bliskich osób o świadkowanie. W tym okresie można też zastanowić się nad dekoracją kościoła, sali czy samochodu i zaplanować ewentualną podróż poślubną, o ile oczywiście macie na nią ochotę.

tort weselnyDwa miesiące później, czyli na około 4 miesiące przed ślubem, podejmijcie decyzję o strojach ślubnych, kupcie buty i inne ślubne dodatki, a także zarezerwujcie samochód ślubny. Dobrze jest także udać się do lokalu w celu ustalenia menu weselnego i przygotować ostateczną wersję listy gości. W wielu przypadkach dobrze już teraz zamówić wizytę u fryzjera i u kosmetyczki.

Na dwa miesiące przed ślubem odbierzcie metryki chrztu ze swoich parafii, z Urzędu Stanu Cywilnego odpisy aktów urodzenia i inne dokumenty niezbędne do ślubu konkordatowego, a także zarezerwujcie ewentualny transport dla waszych gości. Wybierzcie się z zaproszeniami, poproście o potwierdzenie przybycia w zaproszeniach.

Na miesiąc przed ślubem przystąpcie do spowiedzi przedślubnej i zgłoście się do parafii w celu spisania protokołu przedślubnego, a także zakupcie obrączki. To także dobry czas na zorganizowanie wieczorów panieńskiego i kawalerskiego. Nie zapomnijcie też ustalić z zespołem przebiegu zabawy weselnej, podejmijcie ostateczne decyzje w sprawie tortu, dekoracji weselnych, wybierzcie i zamówcie butonierkę i ślubną wiązankę.

Na tydzień przed ślubem konieczne będą ostateczne przymiarki sukni i odebranie jej z salonu, a także ostatnie przymiarki garnituru. Spisuje sie też w parafii akt ślubu i ustala, jak usadzić gości.

Na dzień przed planowanym ślubem odbywa się drugą spowiedź przedślubną, przygotowuje się także obrączki i niezbędne dokumenty.

W dniu ślubu pamiętajcie o odbiorze wiązanki ślubnej i butonierki, a także o wizycie u wcześniej umówionego fryzjera i kosmetyczki (to dla panny młodej).

Więcej informacji na temat organizacji ślubu oraz wesela znajdziesz też tutaj: 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.