Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowy sen. To właśnie w trakcie snu wydziela się hormon wzrostu, a także dojrzewa układ nerwowy.

Dlatego zadaniem każdego opiekuna jest zadbanie o wygodne miejsce do spania.

Kołyska czy łóżeczko?

Kołyska jest wręcz nieoceniona w pierwszych miesiącach życia dziecka. Bardzo szybko można w niej uspokoić płaczącego malucha czy też usypiać go, co jest szczególnie praktyczne dla świeżo upieczonych rodziców, którzy w natłoku nowych obowiązków często mają zarwane noce. Niewielka przestrzeń kołyski sprawia, że smykowi jest w niej przytulnie i bezpiecznie, prawie jak w brzuchu mamy. To tyle zalet. Jedynym jej minusem jest fakt, że wystarcza na stosunkowo krótko. Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, jak duże jest dziecko, ale generalnie maluch śpi w niej, dopóki nie zacznie siadać.

Dla tych rodziców, którzy jednak wolą ponieść jeden koszt, o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupno łóżeczka. Producenci niektórych modeli, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych rodziców, stworzyli model łóżeczka, który posiada również funkcję bujania, a więc łączy zalety kołyski i łóżeczka w jednym.

lozeczko

Jakie łóżeczko?

Ogrom łóżeczek sprawia, że wielu rodziców dostaje na ich widok bólu głowy. Można wybierać od zwykłych, takich najprostszych, aż po łączące wiele funkcji jednocześnie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te elementy, które ułatwiają opiekę nad maluchem.

  • Regulacja poziomu układania niemowlęcia – jest to bardzo wygodna funkcja, ponieważ wyklucza możliwość schylania się nad smykiem, w szczególności w pierwszych miesiącach jego życia. Z pewnością doceni to także Twój kręgosłup. Noworodka można ułożyć na najwyższym poziomie. Nie zrobi sobie krzywdy. Wraz ze wzrostem jego aktywności, poziom łóżeczka stopniowo się obniża.
  • Wyjmowane szczebelki albo opuszczany bok – jest najbardziej przydatne, kiedy maluch zaczyna samodzielnie chodzić.
  • Łóżeczko z szufladą – sprawdza się w małych, ciasnych mieszkaniach. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że można schować przedmioty codziennego użytku w jednym miejscu. I zawsze są pod ręką. Gdy smyk podrośnie, można je zmienić na wygodny pojemnik na zabawki.
  • Łóżeczko na biegunach albo kółkach.
  • Łóżeczko tapczanik, w ostatnim czasie bardzo popularny model, ceniony zwłaszcza przez tych rodziców, którzy są zwolennikami mebli rosnących razem z dzieckiem. I choć trzeba się liczyć z większym kosztem jego zakupu od tradycyjnego łóżeczka, to jednak warto mieć na uwadze, że posłuży ono znacznie dłużej.
  • Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model nie ma ostrych kantów albo innych niebezpiecznych elementów.

Akcesoria

Jeśli masz małe mieszkanie, w którym z ledwością udało Ci się wstawić łóżeczko, warto pomyśleć o specjalnej nadstawce, który służy do przewijania malucha oraz wykonywania innych zabiegów pielęgnacyjnych. Przeznaczona jest dla niemowląt do pierwszego roku życia. Zwróć uwagę, czy posiada wszelkie wymagane atesty i certyfikaty.

przewijak

Materiał

Kupując łóżeczko, warto przyjrzeć się, z jakiego materiału jest ono wykonane. Jest to dość istotne, ponieważ meble zrobione z płyt wiórowych, z uwagi na szkodliwy formaldehyd mogą stać się przyczyną alergii. Optymalnie jest, gdy łóżeczko dla dziecka wykonane jest z naturalnego drewna. Warto zapytać sprzedawcy, z czego wykonane są poszczególne elementy łóżeczka. Na naszą prośbę powinien udostępnić atesty, które potwierdzają, że łóżko jest wykonane według obowiązujących norm.

Materac

Jeśli mamy ograniczone zasoby finansowe, możemy zdecydować się na łóżeczko używane. Jednak materacyk do niego musi być kupiony nowy. I lepiej nie oszczędzać w tym momencie i kupić wyrób sprawdzonego producenta.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna materaca? Przede wszystkim na to, czy jest elastyczny i dopasowuje się do kształtów dziecka. Zdaniem ortopedów najlepsze są materace lateksowe. Lateks to naturalny materiał, gdzie nie rozwijają się bakterie ani inne mikroorganizmy, co jest szczególnie ważne dla małych alergików. Dopasowuje się do kształtu malucha w każdej przybranej przez niego pozycji. Posiada zdolność wymiany ciepła oraz wilgoci do otoczenia. Gdy jest ciepło na dworze, materac jest chłodny i odwrotnie. Gdy jest zimno, on jest ciepły. Dodatkowo nie wymaga żadnych czynności konserwujących i wyróżnia się wysoką trwałością.

Innymi, równie dobrymi materacami, są te o dwóch stronach twardości. Z kokosową i lateksową. Wiele osób jest zdania, że dziecko nie powinno spać na materacu sprężynowym, ponieważ negatywnie odbija się to na jego postawie. Jeśli zamierzamy kupić materac z wypełnieniem włókna kokosowego, warto pamiętać, że mogą w nim rozwijać się bakterie i pleśnie.

materac-dzieciecy

Nakładka

Zadaniem nakładki jest ochrona materaca przed zamoknięciem lub innymi zabrudzeniami. Aby należycie spełniała swoją funkcję, powinna być wykonana z dobrego materiału, np.  z frotte, której wierzchnia warstwa posiada właściwości grzybo- oraz bakteriobójcze. Ma wygodny sposób mocowania, przy użyciu specjalnych gumek.

Pokrowiec

Jeśli zamierzamy dokupić do naszego łóżeczka pokrowiec, warto, aby był zdejmowany i posiadał możliwość prania.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.