Jak usuwać plamy z dziecięcej odzieży?

Zapewne każda mama (i nie tylko) doświadczyła na własnej skórze problemów związanych z usunięciem plam z marchewki czy też z czekolady z ubranek swojego maleństwa. Nie bez powodu, zabrudzenia te są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia.

Ale są na to skuteczne sposoby!

Rodzaje plam

Zanim jednak przystąpisz do wywabiania plam z odzieży swojego smyka, pamiętaj że im szybciej zastosujesz odplamiacz, tym większe są szanse na uratowanie ulubionej bluzeczki czy spodenek małego brzdąca.

Plama z tłuszczu zostanie błyskawicznie usunięta, jeśli do wrzącej wody wrzucisz łyżeczkę sody oczyszczonej, rozmieszasz, naniesiesz na odzież, zostawisz na godzinę, a dopiero potem zapierzesz.

Do usuwania plam z błota również przyda się soda oczyszczona. W tym celu rozpuść dwie łyżeczki preparatu z 200 ml ciepłej wody, całość dokładnie wymieszaj i posmaruj plamę. A po godzinie zapierz.

Plamy z marchwi stanowią zmorę dla wielu rodziców, którzy rozszerzają dietę niemowlęcia, które dopiero co uczy się jeść łyżeczką i przy okazji zaznajamia się z nowymi, niekoniecznie ulubionymi dla niego smakami. Z pewnością przyda się wtarcie w plamę szarego mydła. Po trzech godzinach ubranko będzie gotowe do wyprania. Innym sposobem jest posmarowanie plamy masłem i wypranie poplamionego ciuszka z płynie do naczyń.

Plama z trawy jest równie trudna do usunięcia jak zabrudzenia z marchwi. Dlatego należy ją jak najszybciej przetrzeć alkoholem albo roztworem wody z amoniakiem. Potem wyprać.

Do usunięcia plam z czekolady przyda się zamoczenie w schłodzonym mleku, przetarcie szarym mydłem i spłukanie. Albo posmarowanie mieszanką z żółtka i gliceryny.

Sok z owoców usuniemy, jeśli przesmarujemy ją wodą utlenioną (w przypadku zabrudzenia na białym ubraniu) albo w kwaśnym mleku (w przypadku kolorowego ubrania) i spłukanie.

Plama z moczu najszybciej zniknie z odzieży, jeśli zabrudzenie spierzemy, a potem naniesiemy na plamę sól.

Plama po kredkach ołówkowych najszybciej usuniemy, jeśli zamoczymy odzież w spirytusie, a potem spłuczemy ją pod bieżącą wodą.

Plama po długopisie zejdzie, jeśli przetrzemy ją octem i po kilku minutach dokładnie spłuczemy pod bieżącą wodą.

Plamę po kredkach świecowych usuniemy, jeśli wetrzemy w nią glicerynę, a potem dokładnie wypierzemy.

kredki-swiecowe

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.