Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

Nieprzyjemny zapach wydzielający się z obuwia to wstydliwy problem wielu z nas, który wiąże się ze skrępowaniem podczas zdejmowania butów. Pamiętajmy jednak, że unikanie sytuacji, w których zdjęcie obuwia jest konieczne nie rozwiąże sytuacji.

Warto lepiej zastanowić się, co zrobić, aby pozbyć się brzydkiego zapachu. Jeśli przyjmiemy pozycję bierną, odór w butów jeszcze bardziej się nasili. Nie bez znaczenia także jest fakt, że w butach rozmnażają się bakterie i grzyby, dla których ciepłe i wilgotne środowisko jest najlepszą okazją do namnażania się.

Skuteczne sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z butów

Najpierw należałoby się pozbyć bakterii i grzybów, które zdążyły się już rozgościć w naszym obuwiu. Dlatego najlepiej jest, kiedy kupujemy przewiewne buty, z dobrą wentylacją. Nigdy nie ubieramy takich, które są masywne, ciężkie i grube, a także niedostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Nieodłącznym elementem powinny być bawełniane skarpetki, które wchłoną pojawiający się pot. Nigdy nie zakładamy skarpetek ze sztucznego materiału, który nie tylko nie wchłania potu, ale również potęguje nieprzyjemny zapach.

Gdy tylko ściągniemy buty, powinniśmy jest ustawić w suchym i ciepłym miejscu na 24 godziny. W ten sposób unikniemy rozmnażania się bakterii. W tym czasie nie zakładamy ich znowu. Najlepiej jest mieć kilka par butów i nosić je na zmianę.

Nieprzyjemny zapach z butów usunie soda oczyszczona, która dodatkowo je oczyści. W tym celu należy wsypać substancję przed ich założeniem i koniecznie ubrać bawełniane skarpetki. A wieczorem, po ściągnięciu obuwia, odstawiamy je w ciepłe i suche miejsce i ponownie wsypujemy trochę sody do środka. Równie dobrze można pozostawić obuwie na kilkanaście godzin, ponieważ w ten sposób soda oczyszczona pochłonie brzydki zapach.

Jeszcze inny sposób, dla niektórych nieco ekstrawagancki, to włożenie butów do zamrażarki. Jeśli nie masz oporów do tego rodzaju technik usuwania brzydkiego zapachu, to nie zapomnij, aby obuwie zawinąć w woreczek albo folię i szczelnie zamknąć. Buty zamrażaj przez minimum dwie godziny.

Na rynku są dostępne specjalne spraye do butów, które także usuwają nieprzyjemne zapachy. Jednakże zanim kupimy ten preparat zastanówmy się, czy rzeczywiście warto, skoro soda oczyszczona jest taka tania, a tak samo skuteczna…

buty-sportowe

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.