Jak przygotować rower na sezon?

Słońce za oknem i coraz dłuższe, cieplejsze dni zachęcają do korzystania z rowerów.

Jednak zanim to nastąpi, warto sprawdzić kondycję swoich dwóch kółek, aby dobrze sprawował się przez kolejne miesiące.

Mycie

Zalegający kurz i brud w trudno dostępnych miejscach, takich jak szprychy czy ramy roweru można usunąć polewając rower niewielką ilością wody pod ciśnieniem. Następnie należy go odstawić, aby błoto zmiękło, wówczas o wiele łatwiej będzie je usunąć. Kolejnym krokiem jest mycie roweru miękką, zwilżoną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Gdy zanieczyszczenia będą już usunięte, to wówczas przecieramy nasze dwa kółka suchą szmatką. Jeśli zauważysz, że w pewnych miejscach odprysł lakier, to koniecznie zaaplikuj środek antykorozyjny.

Łańcuch

Najlepszym środkiem do czyszczenia łańcucha jest benzyna ekstrakcyjna (do kupienia w sklepach z farbami i lakierami) albo inny odtłuszczacz (świetnie sprawdza się także sok z cytryny). Środek aplikujemy na łańcuch przy użyciu miękkiego pędzla malarskiego albo gąbki i szorujemy zużytą szczoteczką do zębów. Gdy będzie już lśnił czystością, wówczas smarujemy go specjalnym olejem rowerowym (do kupienia w sklepach rowerowych) po to, aby nie wydawał żadnych zgrzytających odgłosów w trakcie jeżdżenia.

Opony

Po sezonie zimowych koniecznie trzeba sprawdzić opony. W tym celu dopompowujemy powietrza i sprawdzamy panujące w nim ciśnienie. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy, jak również i komfortu. Najprościej ciśnienie sprawdzić na stacji benzynowej albo używając manometra wbudowanego w pompkę. Na każdej oponie będzie podany zakres ciśnienia, jakie zaleca producent.

Na koniec nie zapomnij o sprawdzeniu siodełka i kierownicy. Ewentualne luzy podokręcaj.

Światła i dzwonek

Im większa ilość światła wydobywająca się z lamp, tym większe jest nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza podróżując po zmierzchu. Przepisy ruchu drogowego mówią o tym, aby rower był wyposażony w przednie światło pozycyjne, o barwie białej lub żółtej oraz z pozycyjne i odblaskowe tylne, w przynajmniej jedno światło barwy czerwonej.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i tym samym widoczność na jezdni, nie zaszkodzi, gdy dodatkowo wyposażymy swój rower w odblaski na szprychach. Zwróć uwagę także na dzwonek, czy przypadkiem po zimie nie zardzewiał oraz czy hamulce są w pełni sprawne.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.