Jak ochronić się przed kleszczem

Jak ochronić się przed kleszczami?

ochrona przed kleszczami

Jak ochronić się przed kleszczami?

Lato to czas, kiedy spędzamy sporo czasu poza domem, poświęcając się aktywności fizycznej, planując wycieczki w gronie rodziny i znajomych do lasu, parku, nad rzekę lub nad jezioro.

W czasie wypoczynku nie wolno jednak zapominać, że od wiosny do jesieni na polanach, łąkach, w lasach liściastych, na konarach roi się od kleszczy – jednych z najbardziej niebezpiecznych pasożytów, których ukąszenie może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych lub boreliozy.

Najbardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym. Warto więc, wybierając się w miejsce, gdzie istnieje prawdopodobieństwo występowania kleszczy, odpowiednio się zabezpieczyć. Przede wszystkim należy zakryć jak najwięcej części ciała, ubierając się w luźną, śliską odzież, do której kleszcz nie będzie mógł się przyczepić, a także zatroszczyć się o odpowiednie nakrycie głowy. Ubierajmy długie spodnie, pełne buty, a nawet wkładajmy nogawki do skarpetek. Pamiętajmy też, że kleszcze nie lubią tkanin sztucznych – wolą bawełnę i naturalne wókna.

Na rynku dostępnych jest także wiele chemicznych środków odstraszających kleszcze, warto więc zaopatrzyć się w któryś z nich i regularnie stosować.

Powinno się także unikać szczególnie gęstych zarośli i miejsc, o których wiemy, że roi się tam od kleszczy, nie ubierać jasnej lub jaskrawej odzieży.

Osoby, które często przebywają w miejscach niebezpiecznych, mogą zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka działa jednak tylko przez jakiś czas – należy więc pamiętać o przyjmowaniu kolejnych dawek.

Pamiętajmy też, że zawsze po powrocie z parku lub z lasu powinno się dokładnie obejrzeć całe ciało, a także odzież, w razie wątpliwości prosząc o pomoc drugą osobę. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z cienką, delikatną skórą.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.