Jak wybrać drapak dla kota?

Każdy, kto kiedykolwiek miał kota, dobrze wie, że zwierzęta te uwielbiają drapać. Często zdarza się, że odrapują nasze meble, kanapy, przez co przynoszą nam duże straty. Jeśli Twój pupil niszczy łóżko, kolejne krzesło czy stół, oznacza to, że jego pazurki nie mają jak się stępić.

Nawet jeżeli przycinasz mu je regularnie, nie uda Ci się oduczyć kota drapania. Musisz zatem zakupić drapak lub pozwolić, aby Twoje meble zostały zniszczone…

Stabilność

Dobór drapaka to tylko z pozoru łatwa sprawa. Jeżeli wybierzesz nieodpowiedni, kot częściej będzie drapał meble niż z niego korzystał, dlatego na zakupy wybierz się z odpowiednią wiedzą i pomyśl, zanim wydasz pieniądze. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że drapak musi być stabilny, tak, by kot mógł się o niego oprzeć całym ciężarem ciała. Od tego zależy bowiem jego bezpieczeństwo – jeżeli jest duży, łatwo może przewrócić drapak i zrobić sobie krzywdę, a w najlepszym wypadku po prostu zniechęci się i przestanie interesować się urządzeniem, które może zrobić mu krzywdę.

Jak więc sprawdzić stabilność drapaka? Zwróć uwagę na to, czy ma on podstawkę o dużej powierzchni albo – jeżeli jest bardziej rozbudowany – mocowanie do sufitu. W sklepach zoologicznych możesz kupić również specjalne uchwyty do drapaków dla kotów.

Jaki rozmiar?

Jeśli wybierzesz zbyt mały drapak, Twój kot nie będzie chciał z niego korzystać. Musi on móc rozciągnąć się na całej długości i przesuwać pazurkami. Dlatego tak ważny jest poprzedni parametr, czyli stabilność. Pamiętaj, że lepiej postawić na zbyt duży niż na zbyt mały drapak. Jeśli posiadasz więcej niż jednego kota, powinieneś kupić drapak bardziej rozbudowany. Wtedy na pewno Twoi pupile będą z niego chętnie korzystać.

Z czego powinien być wykonany drapak?

Standardowy drapak składa się z podstawki, tekturowej tuby w kształcie walca owiniętej bardzo mocno materiałem o nazwie sizal, który jest mocny i wytrzymały, dlatego zniesie długie drapanie. Zbudowany jest on z włókien agawy. Droższe drapaki wykonane są z trawy morskiej, która jest jeszcze bardziej wytrzymała.

Czasami możemy spotkać drapaki w formie wyprofilowanej maty pokrytej sizalem. Często stosowana jest też wiklina lub drewniane budki, do których kot chętnie wchodzi.

Samodzielnie wykonany drapak?

Właściciele kotów na pewno potwierdzą, że koty często chętniej wybierają wykonane przez nich zabawki niż te kupowane w sklepach…. Dlatego zachęcamy do wykonania własnego drapaka. Nie jest to sprawa trudna – wystarczą nam: pnie oczyszczone z kory, gruba linka, którą wieszamy pionowo, tekturka, kawałek wykładziny lub innego materiału, który nasz kot uwielbia drapać, karton oraz deska. Wiadomo, że drapak wykonany samodzielnie nie będzie tak estetyczny jak ten ze sklepu zoologicznego, ale jeśli nie chcemy trzymać go w salonie, sprawdzi się naprawdę świetnie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.