Jak uchronić się przed chorobą niedokrwienną serca?

Choroba niedokrwienna serca może mieć wiele rodzajów, tzw. podtypów. Wszystkie te schorzenia układu sercowo-naczyniowego co roku zbierają w wielu krajach świata, zwłaszcza w państwach zachodnich, wysoko rozwiniętych, tak wielkie żniwo, że chorobę tę zalicza się do tzw. chorób cywilizacyjnych. Teoretycznie każdy z nas może być narażony na zachorowanie na tę chorobę, a duża część cierpiących na nią osób może nie mieć tego świadomości, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć na jej temat jak najwięcej i móc się przed nią bronić zanim będzie za późno.

Na czym polega ta choroba?

Choroba niedokrwienna serca powstaje w wyniku przewlekłego, tj. długotrwałego i nieleczonego, stanu organizmu, w którym komórki mięśnia sercowego sa niedostatecznie zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze, które docierają do nich wraz z krwią. Problem ten doprowadza do niedotlenienia, czyli niewydolności wieńcowej, czego następstwem najczęściej jest dusznica bolesna, a także zawał mięśnia sercowego, który jest przyczyną śmierci milionów osób. Także w naszym kraju zawały zdarzają się bardzo często. Przyczyną tego najczęściej jest bagatelizowanie objawów, w efekcie czego chory nie odwiedza lekarza i nie ma zdiagnozowanej choroby, wobec czego oczywiste jest, że nie jest w stanie się przed nią bronić. Duża część ludzi umiera na zawał nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jak poważny stan stał się jej udziałem.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Tak naprawdę każdy z nas może zachorować na chorobę niedokrwienną, ale można wyróżnić czynniki, które znacznie zwiększają możliwość zachorowania. Jak nietrudno się domyślić, najbardziej narażone na zachorowanie są osoby, które:
– często doświadczają stresu (na przykład – co ma miejsce najczęściej – związany z wykonywaną pracą),
– palą papierosy,
– nadużywają alkoholu,
– prowadzą niezdrowy, siedzący tryb życia, nie podejmując aktywności fizycznej,
– odżywiają się nieracjonalnie,
– mają nieleczone problemy ze snem (zaburzenia snu).

Te czynniki znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienna serca, ale jeszcze bardziej narażone są na nią osoby: cierpiące na nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, cukrzycę oraz otyłość brzuszną. Schorzenia te koniecznie muszą być stale monitorowane, gdyż jeśli będą nieleczone, bardzo szybko mogą stać się przyczyną poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jeśli więc cierpimy na te choroby, koniecznie musimy znajdować się pod stałą opieką lekarza specjalisty, a także rygorystycznie stosować się do wszystkich zaleceń, bo tylko to może nam zagwarantować, że stan naszego zdrowia nie pogorszy się z powodu choroby niedokrwiennej.

Co możemy zrobić?

Jeśli chcemy uchronić się przed chorobą niedokrwienną serca, bo np. podejrzewamy, że możemy mieć do niej skłonności, musimy koniecznie wprowadzić w nasze życie szereg zmian. Może to nie być dla nas łatwe, ponieważ liczyć musimy się z koniecznością pożegnania się z wieloma nawykami i wprowadzeniem w swe życie innych, które niekoniecznie przypadną nam do gustu, ale chodzi tu przecież o nasze zdrowie, a nawet życie.
Przede wszystkim, jeśli jesteśmy palaczami tytoniu, koniecznie musimy rzucić ten nałóg, a będzie to dla nas z pewnością z wielką korzyścią, nie tylko jeśli chodzi o stan naszego serca i naczyń krwionośnych. Od razu poczujemy się lepiej i między innymi będziemy mieć więcej energii i chęci do podejmowania większej aktywności fizycznej, a to kolejne zalecenie, które koniecznie musimy wprowadzić w swoje życie, gdyż siedzący tryb jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o schorzenia sercowo-naczyniowe. Musimy także bezwzględnie zmienić swoją dietę i wyeliminować z niej nadmiar kalorii oraz tłuszcze zwierzęce, które prowadzą do powstania miażdżycy, będącej jednym z głównym czynników rozwijania się choroby niedokrwiennej. Musimy także stale kontrolować poziom w naszej krwi substancji takich jak cholesterol, trójglicerydy, homocysteina oraz czynników zakrzepowych, gdyż jeśli poziom tych substancji będzie zbyt wysoki, może to przyczynić się do powstania choroby.

Kto musi zwrócić na to uwagę?

Wszyscy powinniśmy dbać o swoje zdrowie, ale na chorobę niedokrwienną, niezależnie od stylu życia i czynników wymienionych wyżej, narażone mogą być też pewne grupy osób. Zalicza się do nich: mężczyzn w wieku powyżej 45 lat, kobiety w wieku powyżej 55 lat, kobiety, które przedwcześnie wkroczyły w okres menopauzy oraz osoby chorujące na schorzenia tętnic o podłożu miażdżycowym. Właśnie te osoby powinny na siebie szczególnie uważać i przez cały czas kontrolować stan swego zdrowia, ale nie oznacza to wcale, że cała reszta osób niezaliczających się do tych grup może czuć się zwolniona z obowiązku dbania o swoje zdrowie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.