Poprawa wystroju kuchni małym kosztem.

Bardzo często zastanawiamy się, jak tanim kosztem poprawić jakość wnętrza naszego domu. Oglądając liczne propozycje w gazetkach i ulotkach, oferowane nam przez wszelkiego rodzaju sklepy, zdjęcia zamieszczane w prasie, internecie, sceny z filmów czy mieszkania znajomych, dochodzimy do wniosku, że należy coś zmienić również we własnym domu.

Niestety, najczęściej nie stać nas na drogie rozwiązania, które wymagają skucia płytek z podłogi, wymiany mebli i sprzętu na nowoczesny i modny, a często nawet wyburzania lub przesuwania ścian, które powinny w taki, a nie inny sposób oddzielać kuchnię od salonu itd. Istnieje również ryzyko, że mimo tak kosztownych działań nie osiągniemy zamierzonego efektu.

Należy zatem podchodzić dosyć sceptycznie do nowinek i sugestii z zewnątrz. To, co ładnie wygląda w sklepie meblowym, może źle wpasować się w naszą małą kuchnię lub wręcz przeciwnie – pomysłowa zabudowa przystosowana do ciasnych mieszkanek, w których każdy centymetr musi zostać zagospodarowany, na dużych powierzchniach będzie sprawiać wrażenie niepotrzebnego upychania elementów w jedno miejsce.

Najważniejsze jest oszacowanie naszych możliwości finansowych. Od tego będzie zależeć, czy skupimy się na budowaniu wystroju dodatkami, kolorem ścian, czy zdecydujemy się na odświeżenie mebli, a może nawet na ich wymianę czy ingerencję w układ mieszkania.

kuchnia1

Gdy nasz budżet jest niewielki, spróbujmy najpierw wyłowić elementy, które burzą spójność wnętrza. Mogą być to różne niepozorne czynniki, takie jak niedopasowane kolorystycznie dodatki, eksponowane naczynia, niepasujące do siebie stylem ozdoby. Niepożądany efekt wywołuje również zestawienie wielu wzorów w jednym pomieszczeniu. Warto wybrać jeden motyw i umieścić go umiejętnie zaledwie w kilku miejscach, a pozostałe powierzchnie zostawić jednobarwne, ale nawiązujące do głównego wzoru. Dzięki temu uzyskamy wrażenie ładu, a wnętrze wyda się bardziej jasne i przestrzenne.

Zacznijmy zatem od wyniesienia z kuchni wszystkich przedmiotów, które jesteśmy w stanie przemieścić. Jeżeli już sam brak drobnych elementów sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać schludniej będzie to znak, że przestrzeń została zagracona i źle udekorowana – tak, nawet rzeczy które kupujemy tylko ze względu na ich funkcje, stają się ozdobą i decydują o wyglądzie i sposobie odbierania miejsca. W takim wypadku warto zainwestować w nowe dobrane do siebie ściereczki, kubki, pojemniki, zasłonki, obrazy na ścianę itd. Pomocne mogą być w tym gazety i strony internetowe, pokazujące nieraz zestawienia wyposażenia pasującego do siebie i pozostającego w jednym stylu.

Co jeżeli brak bibelotów nie poprawia wyglądu naszej kuchni?

W takim wypadku warto zastanowić się nad kolorami i fakturami materiałów. Może należy zmienić kolor ścian albo fronty mebli? Tańszym sposobem jest pomalowanie drzwiczek lub obklejenie ich specjalnymi okleinami. Istnieją też specjalne farby do malowania płytek. Nie bójmy się zdecydowanych kolorów, ale pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.