O czym warto wiedzieć, wybierając się do Holandii?

Holandia to jedyny na świecie kraj istniejący wbrew prawom natury. Tylko tam zobaczyć można żaglówkę płynącą wysoko, w obwałowanym kanale, podczas gdy kilka metrów niżej suną drogą samochody. Tylko tam samoloty lądują na płycie lotniska leżącego trzy metry poniżej poziomu Morza Północnego, na dnie osuszonego jeziora. Około siedmiu metrów poniżej tego morza leży aż jedna czwarta powierzchni całej Holandii, podczas gdy jedna trzecia wznosi się zaledwie metr ponad jego powierzchnię. Dlatego też bliższa jest Holendrom nazwa Nederland – „niski kraj”, który przemienili żmudną, wieki trwającą pracą w tuin van Europa – ogród Europy.

Woda była zawsze i wrogiem, i przyjacielem Holendrów – walcząc z nią we własnym kraju, wyprawiali się pod żaglami na krańce świata, do Ameryki, Azji i Australii, aby zakładać tam kupieckie faktorie i bogacić się w handlu kolonialnym. Ów „złoty wiek” Niderlandów przypominają dzisiaj senne, nastrojowe i urodziwe osady rybackie Edam, Monnickendam, Hoorn i Enkhuizen nad Zuiderzee, skąd parę stuleci temu wyruszyli tacy odkrywcy jak Tasman – stąd Tasmania, Coen – założyciel Batawii, dzisiejszej Dżakarty lub Schouten, któremu Przylądek Horn zawdzięcza swą nazwę, wywodzącą się od miasteczka Hoorn. Wszystko w Niderlandach, których wygląd wydaje się być jedną wielką scenografią spektaklu, jaki rozgrywa się tam od ośmiu co najmniej stuleci, jest turystyczną atrakcją. Oto unikalne w nastroju kanały Amsterdamu ze stylowymi kamienicami i utrwalonymi na ich fasadach dowodami handlowych związków z Rzeczpospolitą szlachecką. Oto supernowoczesne zapory wodne, które zamykają ujście Renu, Mozy i Skaldy, chroniąc ląd przed niszczycielską furią Morza Północnego. A nieopodal nich tuin van Europa – plantacje tulipanów rozciągające się w postaci pastelowych plam na setkach hektarów ginących za horyzontem.

Obok tulipanów, serów i wiatraków, Niderlandy to także średniowieczne zamki i kościoły, muzea wypełnione dziełami Boscha, Rembrandta, Ruysdaela, Vermeera, Steena i van Gocha, to największy na świecie port morski w Rotterdamie i najmniejsza, bo miniaturowa, ekspozycja najsławniejszych obiektów architektury tego kraju w haskim Madurodam; to folklor Fryzji i Limburii, Brabancji i Holandii; to wreszcie szacunek dla środowiska naturalnego, albowiem Holender stawia znak równości między zdrowiem przyrody a własnym.

 

Informacje praktyczne

 

Klimat

 

Umiarkowany, morski. Latem jest dość ciepło, ale zdarzają się gwałtowne zmiany pogody – w ciągu dnia i wieczorem często następuje oziębienie. Wiosną i jesienią pogoda chłodna, nieustabilizowana. Zimą bywa tylko kilka mroźnych dni, śnieg jest rzadkością.

 

Komunikacja wewnątrz kraju

 

Kolejowa

Dobrze rozwinięta sieć połączeń kolejowych łączących wszystkie miasta. Pociągi kursują z dużą częstotliwością. Istnieje możliwość wykupienia: Benelux Tourrail Card, która upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 5 dni i dowolnie wybranych z 17 kolejnych, na terenie Holandii, Belgii i Luksemburga, Summer Tour – upoważnia w lipcu i sierpniu do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 3 dni dowolnie wybranych z 10 kolejnych na terenie Holandii. Dla dzieci i młodzieży przewidziane są zniżki.

Autobusy dalekobieżne

Holandia jest podzielona na strefy. Podróżowanie między nimi wymaga kasowania określonych odcinków biletu. Bilety do nabycia na pocztach, w kioskach „tobacco”, na dworcach autobusowych lub u kierowcy (u kierowcy bilety są droższe).

Morska

Połączenia promowe: z Wadden Islands przez Ijsselmeer i Scheldt Estuary. Trasy wycieczkowe z Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu, Arnhem, Groningen, Giethoorn, Delft i Maastricht.

holandia-wycieczka

Komunikacja publiczna

 

W miastach komunikacja autobusowa i tramwajowa. Amsterdam i Rotterdam mają dodatkowo metro.
Taksówek w zasadzie nie zatrzymuje się na ulicy. Należy udać się na postój lub zamówić telefonicznie. Na lotniskach i w większych hotelach można wynająć samochód. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów w celu zwiedzania miasta lub na dalsze wycieczki. Wypożyczalnie znajdują się na dworcach kolejowych. Rower należy zwrócić na tej samej stacji.

 

Drogi

 

Holandia ma doskonale utrzymane drogi. Główne miasta łączą autostrady. Ruch prawostronny, w czasie jazdy należy obowiązkowo zapiąć pasy. Telefony pomocy drogowej (żółte) rozmieszczone są wzdłuż głównych autostrad.
Uwaga: w Amsterdamie bardzo trudno jest znaleźć miejsce do parkowania.

 

Policja

 

Posterunki oznaczone napisem Politie. W miastach patrole policyjne piesze (w niebieskich mundurach) i samochodowe (białe volkswageny).

 

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest bardzo dobra, ale droga. Wielu lekarzy mówi po angielsku.
Apteki oznaczone są znakiem owiniętego wokół kielicha węża. Informacje o dyżurujących wystawiane są na widocznym miejscu wystawy.
Woda wodociągowa nadaje się bezpośrednio do picia.

 

Toalety

 

Dla pań – Dames, dla panów – Herren. Toalet publicznych jest niewiele, ale ogólnie dostępne są za opłatą w kawiarniach, restauracjach, centrach handlowych.

 

Noclegi

 

Hotele

W Holandii są różnorodne możliwości zakwaterowania, od luksusowych hoteli po małe motele wzdłuż autostrad. Holenderskie Centrum Rezerwacji umożliwia zamówienie noclegów na terenie całego kraju.

Schroniska młodzieżowe

W całym kraju jest ich około 50. Oznaczone są „Sleepins”.

Kempingi

W Holandii jest ponad 2 500 pól kempingowych. Na 500 spośród nich można wcześniej zarezerwować miejsca. Kempingi są przeważnie wyposażone we wszelkie udogodnienia.

Inne

Możliwość noclegów w motelach, pensjonatach, domkach letniskowych. Rezerwacja w lokalnych biurach turystycznych. Zaleca się wcześniejszą rezerwację, szczególnie w miesiącach letnich.

 

Kuchnia

 

Trudno jest znaleźć oryginalne holenderskie potrawy. Posiłek zwykle zaczyna się od kanapki z solonym śledziem, a następnie składa się z wielkiej porcji ziemniaków, marchewki i cebuli z duszoną wołowiną. Popularne są warzywa – karczochy, groch, bób, szpinak, marchew. Szukając potraw bardziej egzotycznych, należy udać się do restauracji indonezyjskich. Niektóre z serwowanych tam potraw uważa się za narodowe potrawy holenderskie, na przykład Rijsttafel – wołowina z ryżem i warzywami. Na śniadanie jada się przeważnie sery oraz jajka, czasem szynkę. Popija się kawą, herbatą lub czekoladą. Najbardziej cenione sery holenderskie to: Gouda, Edam, Leidsekaas. W restauracjach oznaczonych „Tourist Menu” trzydaniowy posiłek można zjeść znacznie taniej. Jako dania szybkie podawane są zwykle naleśniki z jabłkiem, imbirem, rodzynkami, bekonem lub serem.

 

Imprezy kulturalne

 

Kwiecień – maj – Światowa Wystawa Fotografii Prasowej w Amsterdamie
1 – 10 maja – Międzynarodowy Festiwal Tańca Nowoczesnego w Utrechcie
1 – 30 czerwca – Festiwal Holenderski w Amsterdamie – koncerty, przedstawienia operowe i baletowe
8 i 28 czerwca – Międzynarodowe Festiwale Muzyki Pop w Landgraaf i Hadze
1 lipca – 30 września – Międzynarodowa Wystawa Róż w Hadze
12 – 15 sierpnia – Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków w Scheveningen
28 sierpnia – 6 września – Festiwal Starej Muzyki w Utrechcie

 

Rozrywki

 

W wielu miejscach Amsterdamu, Rotterdamu i Hagi można miło spędzić wieczór. Tygodnik „Amsterdam This Week” podaje zwykle sporo dobrych pomysłów na spędzenie wolnego czasu i listę klubów wartych odwiedzenia. W Amsterdamie najwięcej lokali rozrywkowych skupionych jest w okolicach Rembrandrsplein i Leidseplein. Warto zdobyć bilet na koncert orkiestry Concertgebouw lub występ awangardowego baletu Nederlands Danstheater. Latem odbywają się w parkach i na placach koncerty muzyki klasycznej i współczesnej.

balet

Sport

 

Holendrzy szczególnie upodobali sobie sporty wodne. Zainteresowanie nimi jest tak duże, że w sezonie bardzo trudno jest wypożyczyć łódź. Wędkarze muszą mieć zezwolenie na połowy w rzekach i jeziorach, natomiast na morzu można łowić bez ograniczeń.
Bardzo popularnym sportem i dobrym sposobem zwiedzania kraju jest kolarstwo.

 

Zakupy

 

Szczególnie polecane są: wyroby ceramiczne z Delft, Makkum i Workum, wyroby srebrne z Schoonhoven, szkło i kryształy z Leerdam.
Uwaga: cebule i rośliny mogą być wywożone przez turystów tylko ze specjalnym świadectwem Plant Disease Service.

 

Co zwiedzać?

 

Amsterdam

– pałac królewski z XVII wieku
– giełda kupiecka
– Pomnik Narodowy na Placu Dam
– ratusz
– Wieża na Placu Mennicy
– nowy rynek z bramą św. Antoniego
– kanały
– szlifiernia diamentów
– nowy kościół z XV wieku z grobami admirałów holenderskich

Muzea:
– Państwowe
– Miejskie
– van Gogha
– Sztuki Krajów Tropikalnych
– Historyczne Amsterdamu
– Morskie

Domy:
– Rembrandta
– Anny Frank
– Allarde Piersona (zbiory antyczne)
W okolicy miejscowości:
Volendram i Marken – wsie folklorystyczne

Amsterdam

Utrecht

 

– stary kanał
– gotycka katedra i wieża katedralna
– kościół św. Piotra z XI wieku
– Dom Papieży z XVI wieku

Muzea:
– Centralne
– Złotnictwa i Zegarmistrzostwa
– Kolejnictwa
– Sztuki Nowoczesnej
– Monet

Arnhem

 

Miejsce desantu aliantów z udziałem Polskiej Brygady Spadochronowej (wrzesień 1944)

Muzea:
– Miejskie
– Bronbeek (trofea z Indii Holenderskich)

W okolicy:
– skansen holenderski

 

Haarlem

 

– rynek
– Brama Amsterdamska z XIV wieku
– ratusz
– rzeźnie z XVII wieku
– kościół św. Bawona z XV wieku

Muzea:
– Halsa
– Teylera

harlem

Leiden (Lejda)

 

– uniwersytet z XVI wieku
– obserwatorium astronomiczne
– kościół św. Piotra z XI wieku

Muzea:
– Miejskie
– Starożytności
– Etnologii
– Wojska
– Wiatraków

 

Haga

 

– Binnenhof – zespół pałacowy, siedziba parlamentu
– Pałac Pokoju – siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Muzea:
– Królewska Galeria Malarstwa
– Municypalne
– Brecius (malarstwo)
– Narodowe
– Strojów Ludowych
– Pocztowe
– Oświatowe
-Tortur
– Gabinet Monet
– Lalek
– Dom Spinozy
– Królewska Biblioteka
– Madurodam – Holandia w minaturze

 

Scheveningen

 

Kąpielisko

 

Delft

 

– ratusz z XII wieku
– kanały

Kościoły:
– stary z XII wieku
– nowy z XIV wieku

Muzea:
– Etnograficzne
– Hius Lambert von Meerten (meble, kafle)
– Prinsehof (Dynastii Orańskiej – Nassau)

delf

Gouda

 

– targi serowe
– Muzeum Miejskie

 

Rotterdam

 

– ratusz
– pomnik „Rozdarte Miasto”
– Lijnbaan – dzielnica pasaży
– Doelon – centrum kongresów przy esplanadzie
– Euromast – wieża telewizyjna
– port – największy na świecie

Muzea:
– Boymans – von Beuningen (sztuka flamandzka i malarstwo prymitywne)
– Etnograficzne
– Morskie
– Historyczne

W okolicy:
Kinderdij – wieś wiatraków

 

Breda

 

– zamek z XVI wieku
– ratusz
– kościół Grote Kerk z XV wieku

breda

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.