O czym należy pamiętać w przypadku urlopu na stoku narciarskim?

Do wyprawy na stok koniecznie trzeba się odpowiednio przygotować, byśmy spędzili ten czas miło i aktywnie, bez bólu mięśni, kontuzji, odmrożeń czy oparzeń słonecznych, o które wcale nie trudno podczas białego szaleństwa.

Warto skorzystać więc z poniższych wskazówek.

Przed wyjazdem:

1. Jeśli na co dzień nie uprawiamy sportu, przynajmniej 2 tygodnie przed wyjazdem powinniśmy zacząć ćwiczyć mięśnie nóg. Poprawimy w ten sposób swoją sprawność, cva więc także odporność na kontuzje.

2. Sprawdźmy w specjalistycznym punkcie usługowym, czy nasze narty mają odpowiednio wyregulowane wiązania (ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy). Wiązania powinny być dopasowane między innymi do wagi i stopnia naszych umiejętności narciarskich.

3. Jadąc na urlop, zabierzmy ze sobą apteczkę. Powinny się w niej znaleźć np. bandaż elastyczny, temblak, maść przeciwbólowa, środek przeciwbólowy bez recepty, plaster, woda utleniona, jałowe gaziki oraz Panthenol w sprayu.

Bezpieczeństwo na stoku

1. Pierwszego dnia wybierzmy sobie łatwą trasę i nie szalejmy na stoku. Wtedy najłatwiej o kontuzje. Szczególnie ostrożni bądźmy także każdego ranka (gdy jesteśmy jeszcze nierozgrzani i trochę senni) oraz wieczorem (gdy jesteśmy już zmęczeni).

2. Pamiętajmy, że buty narciarskie czy rękawice nie mogą być za ciasne – to utrudnia krążenie krwi i może być przyczyną odmrożenia. Najłatwiej odmrozić palce rąk i nóg, a także uszy, nos i policzki. Jeśli zauważymy pierwsze objawy odmrożenia (najpierw skóra jest blada, zimna i zdrętwiała, potem staje się zaczerwieniona, boli, mogą pojawić się pęcherze), jak najszybciej ogrzejmy chore miejsce. Przyłóżmy do niego ciepły (nie gorący!) okład lub zanurzmy je na krótko w wodzie o temperaturze ok. 25 st. C (po 1-2 minutach trzeba stopniowo podwyższać temperaturę wody do ok. 38 st. C, bardzo powoli dolewając cieplejszej). Nie ogrzewajmy chorego miejsca przy kaloryferze, termoforem ani butelką z gorącą wodą – w odmrożonych palcach czy nosie jest zaburzone czucie, łatwo więc się oparzyć. Nie nacierajmy też odmrożonych miejsc śniegiem. Po ogrzaniu opatrzmy odmrożeniem sterylnym opatrunkiem. Nie przemywajmy go alkoholem ani nie nacierajmy kremem. Wypijmy coś ciepłego, na przykład zupę. Jeśli po tych zabiegach nie odzyskamy czucia w odmrożonym miejscu, musimy niezwłocznie udać się do lekarza.

3. Nie wychodźmy na stok bez czapki lub opaski – właśnie przez głowę „ucieka” najwięcej ciepła. Wystarczy kilka godzin na mroźnym powietrzu, by zapaść na przeziębienie.

4. Nigdy nie zapominajmy gogli lub okularów przeciwsłonecznych. Chronią one oczy przed jaskrawym słońcem i mrozem, pomagają też wyraźniej widzieć. Ponadto gogle są niezastąpione, gdy pada śnieg.

5. Zanim wyjdziemy z domu, użyjmy kremu – najlepiej przeznaczonego dla amatorów sportów zimowych, np. Kremu Ochronnego dla Narciarzy, Dax Cosmetics. Chroni on skórę przed odmrożeniem i poparzeniem słonecznym. Zimowe słońce odbite od śniegu bywa niebezpieczne, dlatego krem powinien mieć wysoki filtr UV nr 20 lub wyższy. Nasmarujmy nim nos, brodę, policzki i czoło (do ust najlepiej użyć specjalnego sztyftu z filtrem). Jeśli jeździmy na nartach bez czapki, pamiętajmy też o posmarowaniu uszu i skóry za nimi.
Jeżeli mimo wszystko nie uda nam się uniknąć poparzenia, chrońmy się przed słońcem aż do wygojenia się skóry (poparzonej – krem z filtrem już nie wystarczy!). Posmarujmy chore miejsca panthenolem w sprayu lub balsamem po opalaniu zawierającym lantan (preparaty te łagodzą podrażnienia, nawilżają i schładzają skórę, ale należy je stosować według zaleceń producenta). Nie nacierajmy chorej skóry tłustymi maściami.

6. Kiedy po całym dniu na stoku będą nam dokuczały mięśnie, nie kładźmy się od razu do łóżka, lecz weźmy ciepłą kąpiel, a zaraz po niej rozmasujmy obolałe miejsca. Wykonajmy też kilka ćwiczeń rozciągających. Jeśli nadal będziemy czuli się obolali, użyjmy maści przeciwbólowej (np. fastum, mobilat, naproxen, traumon). W razie potrzeby skorzystajmy z niej też następnego ranka, przed wyjściem na stok.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.