Kiedy wykonuje się USG dopochwowe?

USG dopochwowe

Kiedy wykonuje się USG dopochwowe?

Każda kobieta powinna je wykonywać regularnie. W błyskawiczny sposób USG dopochwowe potrafi wskazać przyczynę dolegliwości, która w konsekwencji pozwala na skuteczne leczenie.

Dzięki temu badaniu, lekarz ginekolog może ustalić przyczynę bolesnych albo nieregularnych miesiączek. Potrafi też perfekcyjnie określić dzień owulacji i potwierdzić wczesną ciążę. Ponadto pozwala wykryć zmiany chorobowe, zanim pojawią się pierwsze dolegliwości. Dlatego zaleca się wszystkim paniom wykonywanie tego badania raz do roku.

Krwawienia i antykoncepcja

Jeśli krwawienie miesiączkowe przedłuża się i jest obfite i przy okazji bolesne, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza. Mogą to być mięśniaki, polipy szyjki macicy i błony śluzowej macicy. Badanie pozwoli także wykluczyć podejrzenie nowotworu.

Badanie USG jest konieczne przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej. Trzeba najpierw sprawdzić, czy budowa macicy nie uniemożliwia takiej formy antykoncepcji. W trakcie stosowania wkładki, także warto wykonać USG, aby sprawdzić jej położenie. Jeśli się przesunie, to nie tylko nie będzie spełniać swojego zadania, ale jeszcze może powodować różne dolegliwości.

Owulacja i ciąża

Za sprawą USG dopochwowego lekarze są w stanie określić moment, w którym dojrzała komórka jajowa zostanie uwolniona z pęcherzyka. Wyznaczenie tego momentu jest szczególnie istotne dla kobiet, które planują zostać mamusiami. Widać także grubość endometrium. Jest to szalenie ważne, ponieważ za cienkie uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka, wówczas trzeba będzie zastosować kurację hormonalną.

Już trzy tygodnie po zapłodnieniu lekarz może wykryć wczesną ciążę. Na monitorze widać małą, pulsującą kropeczkę, czyli serduszko płodu. Im szybciej będziesz wiedzieć, że jesteś w ciąży, tym prędzej będziesz mogła zapewnić sobie zdrowy styl życia.

Mięśniaki i endometrioza

Mięśniaki najczęściej wykrywane są przypadkowo w czasie badania, ponieważ nie powodują żadnych dolegliwości. Jak wynika z badań, te niezłośliwe guzki ma co trzecia kobieta po 30 roku życia, z czego większość o tym nie wie. W przypadku wykrycia małych mięśniaków lekarz zaleci kontrolne badania, aby obserwować, czy guzki nie ulegają powiększaniu.

Badanie USG pozwala wykryć ogniska endometriozy. Powstają wtedy, kiedy komórki endometrium rozrastają się poza ścianę macicy. Są uzależnione od hormonów, najpierw rosną, potem złuszczają się i krwawią. Krew nie może odpłynąć i tworzą się skrzepy. Ogniska endometriozy należy usunąć.

Torbiele i guzy na jajnikach

Tylko USG dopochwowe jest w stanie wykryć torbiele. Zazwyczaj o nich nie wiemy, bo niewielkie nie powodują żadnych dolegliwości. Może się zdarzyć, że same znikną. Jeśli nie, konieczne będzie przeprowadzenie kuracji hormonalnej. W niektórych przypadkach należy usunąć je operacyjnie.

Jak się przygotować do badania?

Do badania USG nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Jest bezbolesne i bezpieczne. Jedynie trzeba pamiętać o opróżnieniu pęcherza, ponieważ to ułatwia badanie.

USG dopochwowe wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Lekarz nakłada na sondę aparatu lateksową powłoczkę (prezerwatywę) i zwilża ją specjalnym żelem, aby ograniczyć tarcie. Sondę wprowadza do pochwy. Wówczas na ekranie monitora widzi cały układ rozrodczy. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.