Kiedy wizyta u ginekologa jest pilna?

ginekolog

Kiedy wizyta u ginekologa jest pilna?

Lekarze specjaliści zalecają wykonywanie badań kontrolnych kobietom co pół roku. Są jednak sytuacje, w których nie można czekać tak długo i dla naszego zdrowia będzie lepiej, kiedy jak najszybciej udamy się po poradę do swojego lekarza.

Zazwyczaj wszelkie niepokojące objawy pojawiają się nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Bywa, że zaskoczeniem okazują się wyniki badań kontrolnych. Nie warto szukać analizy u kolegi, koleżanki czy w Internecie. Tylko wizyta u lekarza ginekologa może rozwiać wszelkie wątpliwości. A często, im szybciej, tym lepiej.

Zaskakujący wynik cytologii

Jeśli wszystko jest w porządku, na Twoim wyniku powinna widnieć I lub II grupa oraz informacja o terminie następnej kontroli. Ale to opis spotykany coraz rzadziej w starym systemie Papanicolau. Obecnie obowiązuje nowy system – Bethesda. Zawiera tylko opis i termin następnej wizyty. Zgłoś się do ginekologa, jeśli opis zawiera takie informacje:

Grupa II, wskazane leczenie

Jeśli oprócz grupy jest także zalecenie, to wtedy nie można tego bagatelizować. Także wtedy, kiedy grupa jest wyższa, np. II/III wizyta u lekarza jest nieodzowna.

Podwyższona grupa może świadczyć o stanie zapalnym szyjki macicy albo pojawieniem się komórek nieprawidłowych, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki rakowe.

Prawidłowa cytologia ze stanem zapalnym

Opis odpowiada grupie II, ze wskazaniem do leczenia. Jeśli w opisie pojawią się specjalistyczne określenia, jak na przykład AGUS/ASCUS czy HSIL, to znaczy, że wynik jest nieprawidłowy. Nie zwlekaj i udaj się jak najszybciej do swojego lekarza. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym będzie ono efektywniejsze.

Bóle w dole brzucha

W sytuacji, gdy pojawia się dokuczliwy ból w dole brzucha, do tego masz stan podgorączkowy albo gorączkę i obfite upławy, to nie łudź się, że samo wszystko minie. Takie objawy świadczą o zapaleniu przydatków. Jako, że badanie ginekologiczne może być bolesne i niemal niemożliwe do przeprowadzenia, lekarz zaleci badanie krwi w celu potwierdzenia diagnozy. Podwyższone OB oraz duża ilość białych ciałek krwi wskazuje na stan zapalny.

Zapalenie przydatków trzeba zawsze dobrze wyleczyć. To choroba z tendencją do nawracania, jeśli nie zostanie podjęte leczenie, może doprowadzić do tworzenia się zrostów między jajowodami, a to z kolei może powodować trudności z zajściem w ciążę.

ginekologKrwawienia po menopauzie

Menopauza jest ostatnią miesiączką w życiu każdej kobiety. Generalnie po niej nie powinno być już żadnych krwawień, może się jednak zdarzyć, że po kilku miesiącach nagle pojawi się miesiączka. I jeśli takie wydarzenie będzie miało miejsce do roku od menopauzy, to nie musisz popadać w panikę. Czasami tak się zdarza. To skutek zachodzących zmian hormonalnych.

Jeśli jednak krwawienie pojawi się po rocznej przerwie, wówczas jak najszybsza jest interwencja lekarza. Może to być efekt mięśniaków, polipów czy rozrostem endometrium. Lekarz zaleci badanie USG i jeśli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania macicy lub histeroskopii. Tylko w ten sposób będzie można wykluczyć najniebezpieczniejszą przyczynę krwawienia, jaką jest proces nowotworowy.

Upławy

Podczas cyklu kobiety, wydzielina ulega zmianom. Jeśli nie ma żadnych innych dolegliwości, śluz może być przezroczysty lub kremowomleczny. Zazwyczaj nie ma go zbyt wiele i nie wydziela żadnego zapachu.

Gorzej, gdy pojawi się biała, gęsta i grudkowata wydzielina o specyficznym zapachu. Może to być objaw infekcji grzybiczej, zwłaszcza wtedy, gdy pacjentka uskarża się na swędzenie i pieczenie.

Jeśli upławy stały się pieniste i żółtozielone, odczuwasz  ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, całkiem prawdopodobne że zaraziłaś się rzęsistkiem pochwowym. Lepiej nie leczyć się na własną rękę!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.