Jakie właściwości mają czereśnie?

Czereśnie są kuzynkami wiśni, ale są od niej o wiele słodsze. Dlatego tak trudno im się oprzeć. Ale warto je jeść również po to, aby się odmłodzić i poprawić sobie nastrój.

Czereśnie wywodzą się z rejonów Morza Czarnego, ale w Europie goszczą już od wielu lat. Posiadają ogromne bogactwa witamin, minerałów i tak potrzebnego do funkcjonowania tarczycy – jodu. Jednak nie mówimy tu tylko o owocach, ponieważ lecznicze właściwości mają również szypułki, z których można sporządzić napar ułatwiający trawienie i działający pobudzająco. Z kolei nalewka z czereśni skutecznie złagodzi kaszel.

 

Na zdrowie!

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, w sezonie powinniśmy zjadać codziennie garść czereśni. Zawierają duże ilości potasu, wapnia i fosforu, który przywraca naturalną równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego złagodzą objawy dny moczanowej i innych chorób stawów. Dodatkowo, zawarta w nich witamina B, w szczególności B5, korzystnie wpływa na obrzęki i zniekształcenia, których winowajcą jest artretyzm.

Czereśnie o bardziej słodkim smaku pozytywnie wpływają na funkcjonowanie trzustki oraz jelit. Charakteryzują się właściwościami moczopędnymi, dlatego polecane są tym osobom, które cierpią na schorzenia nerek. Jednakże od konsumowania czereśni powinny wstrzymać się osoby cierpiące na woreczek żółciowy albo wątrobę.

Jedzenie czereśni to jak eliksir młodości dla naszej skóry. W ciemnoczerwonej ich skórce zawarte są bioflawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami zwalczającymi zmarszczki. Z rozdrobnionych owoców można przygotować odmładzającą maseczkę. Do jej wykonania wymieszaj pianę z białek i połącz ją z kilkoma dużymi czereśniami. Miksturę nakładaj na twarz i po kwadransie spłukuj.

czeresnie

Czereśnie również w kuchni

W opinii kucharzy czereśnie powinny być spożywane na surowo, bo wtedy są najsmaczniejsze. Jednakże można je przyrządzić również na wiele innych sposobów, podobnie zresztą jak wiśnie. Pasują do ciast oraz deserów. Idealnie smakują w postaci zapieczonej pod warstwą kruszonki albo w lekkim cieście, bardzo podobnym do naleśnikowego. Mogą stanowić składnik koktajli mlecznych czy orzeźwiających napojów. Z czereśni pyszne są konfitury, dżemy, nalewki czy też wina. A pierogi z czereśniami to prawdziwy raj dla naszego podniebienia. Podobnie zresztą jak zupa owocowa. Ale to nie wszystko. Czereśnie można dodać do pieczeni z indyka albo do sałatki z kurczaka podanej z sosem winegret.

Odmiany czereśni

BURLAT – ma ciemnoczerwoną skórkę oraz w tym samym kolorze twardy miąższ. Jej owoce są w sercowatym kształcie. Idealnie nadaje się do deserów i na przetwory.

KORDIA – lekko czerwona z małymi, jasnymi plamkami, której miąższ jest jasnoczerwony i aromatyczny. Najlepiej smakuje na surowo.

VAN – owoce są duże, o sercowatym kształcie. Skórka jest ciemnoczerwona o lekko granatowym odcieniu. Miąższ jest twardy, z jasnymi żyłkami. Najlepsza do jedzenia na surowo – prawdziwy raj dla podniebienia.

POZNAŃSKA – jest jasna i bardzo soczysta. Równie dobrze smakuje na surowo, jak również z kompotach czy jako składnik wina.

REGINA – owoce są okrągłe o jasnoczerwonym kolorze. Najlepsza do ciast i deserów oraz na przetwory.

czeresnie1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.