Jakie badania powinna robić kobieta?

zdrowie kobiety

Jakie badania powinna robić kobieta?

Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna regularnie wykonywać określone badania, które nie tylko mogą zapobiec chorobom, ale nawet uratować życie.

Do najważniejszych zalicza się: USG piersi, cytologia, USG dopochwowe oraz badanie urodynamiczne.

USG piersi

Regularne wykonywanie USG piersi zwiększa szanse wykrycia niepokojących zmian w gruczołach piersi we wczesnym stadium, co daje blisko stuprocentową możliwość wyleczenia. Najbardziej sprawdza się to u kobiet młodych, ponieważ tkanka gruczołowa piersi jest jeszcze bardzo gęsta, przez co mammografia może okazać się nieskuteczna. USG piersi powinno się wykonywać w pierwszej połowie cyklu. Do badania należy rozebrać się od pasa w górę. Wykonywane jest ono na leżąco (na plecach), najpierw z jedną ręką pod głową, a następnie z drugą, gdyż piersi w takiej pozycji stają się płaskie, dzięki czemu można uzyskać czytelny obraz. Oprócz piersi lekarz, za pomocą głowicy, zbada także zagłębienia pach, co pozwoli ocenić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

USG piersi powinno się wykonywać raz na dwa lata w przypadku kobiet między 20. a 30. rokiem życia, zaś po ukończeniu 30. roku życia raz do roku. Stosując hormonalną antykoncepcję warto poddawać się temu badania raz w roku.

Cytologia

Cytologia to badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie jednego z najczęściej występujących nowotworów u kobiet – raka szyjki macicy. Ponadto umożliwia zdiagnozowanie nadżerki oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Cytologii najlepiej poddać się 3-5 dni po miesiączce, bądź 3-5 dni przed kolejną miesiączką. Na 48 godzin przed badaniem powinno się wstrzymać od współżycia i nie wykonywać irygacji pochwy. Z kolei stosując preparaty dopochwowe należy odczekać z badaniem 3-4 dni od przyjęcia ostatniej dawki.

Cytologia przeprowadzania jest na fotelu ginekologicznym. Po założeniu wziernika lekarz pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki materiał do badania z tarczy i kanału szyjki macicy. Na wyniki trzeba czekać około 2-4 tygodnie.

Cytologię zaleca się wykonywać raz w roku. Jeśli u kobiet zdiagnozowano patologię szyjki macicy wraz z infekcją rakotwórczymi odmianami wirusa HPV, na badanie kieruje się częściej niż raz w roku.

USG dopochwowe

Badanie to jako jedyne pozwala stwierdzić patologie jajnika: torbiele, guzki oraz nowotwór, zanim da on jakiekolwiek objawy i istnieją bardzo duże szanse na wyleczenie. Ponadto za pomocą tego badania można wykryć mięśniaki macicy. Przed wykonaniem badania należy opróżnić pęcherz i pamiętać datę ostatniej miesiączki. Badanie wykonuje się leżąc na plecach, kobieta powinna być rozebrana od pasa w dół. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnej podłużnej sondy o średnicy 1-2 cm, na którą nałożona jest prezerwatywa oraz żel zmniejszający tarcie. Sonda wprowadzana jest do pochwy, po czym na monitorze pojawiają się obrazy narządów rozrodczych. Badanie to jest bezbolesne, a wyniki wraz z opisem uzyskuje się bezpośrednio po badaniu.

Badanie optymalnie powinno się wykonywać podczas każdego badania ginekologicznego lub minimum raz na dwa lata.

Badanie urodynamiczne

Badanie to pozwala zdiagnozować przyczynę nietrzymania moczu, częstomoczu lub nagłego parcia na pęcherz. W celu wykonania tego badania potrzebne są wyniki badania funkcji nerek, wyniki badania ogólnego moczu, stężenia kreatyniny w surowicy, posiewu moczu oraz USG jamy brzusznej. Na dzień przed badaniem powinno się wykonać lewatywę lub zastosować środki przeczyszczające.

Badanie wykonuje się z pełnym pęcherzem, w znieczuleniu miejscowym, na fotelu ginekologiczno-urologicznym. Lekarz wprowadza do pęcherza moczowego oraz odbytnicy cewniki podłączone do manometru. Następie do pęcherza wprowadzany jest roztwór chlorku sodu, aż pojawi się uczucie parcia. Następnie należy zejść w fotela i informować lekarza o odczuwanych dolegliwościach. Przed badaniem wykonuje się pomiar strumienia moczu w jednostce czasu, a także pomiar objętości moczu, jaki zalega w pęcherzu po jego opróżnieniu. Całe badanie trwa 60-90 minut, a wyniki otrzymuje się bezpośrednio po nim.

Badanie nie wykonuje się, jeśli nie ma ku temu wskazań.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.