Jak zrozumieć koci język?

Koty to z natury zwierzęta samotne, jednak świetnie porozumiewają się między sobą i z człowiekiem. Posiadają one bowiem szereg zachowań, które możemy w łatwy sposób zinterpretować i poznać humor naszego kota i jego nastawienie do nas. Jeśli poznasz sygnały, które Twój kot ci wysyła, z pewnością łatwiej będzie Ci się z nim dogadać i sprawić aby Wasze życie było zgodne i szczęśliwe. Nieprawdą jest, że koty są wycofane, mało interaktywne i mają nas „gdzieś”. Tak twierdzą tylko ludzie nieznający ich języka i nie umiejący interpretować ich zachowań. Gdy pies merda ogonem to każdy z nas wie, że jest szczęśliwy, co jednak gdy to kot potrząsa ogonem?

Na to i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Sygnały dźwiękowe

Koty porozumiewają się z nami w dwojaki sposób: poprzez miauczenie i ogon (lub całe ciało). Jest to ważne, ponieważ w naturze dorosłe koty nie miauczą do siebie, pomiaukiwania to sposób komunikacji  z nami i matki z kocięciem (i na odwrót). Każdy posiadacz kota wie, że miauczenie nie jedno ma imię. Dzisiaj podpowiemy Wam jak interpretować miauczenie Waszego pupila.

Gruchanie

Gdy Twój kota grucha, czyli wydaje melodyjny dźwięk „tru tru”, oznacza to, że jest on bardzo zadowolony. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy widzi Cię po długim czasie samotności, co oznacza „jak dobrze Cię widzieć!”. Matki w ten sposób przywołują swoje kocięta. W ten sposób możesz być również zachęcany do zabawy.

Gwarzenie

Gwarzenie to przyjemny dźwięk kociego miauczenia. Kot zazwyczaj używa go wtedy, gdy czegoś chce: jest głodny i prosi o jedzenie (wówczas kręci się wokół lodówki lub misek), pragnie wyjść na dwór (ociera się o drzwi lub koło nich spaceruje). Małe kotki w ten sposób dają do zrozumienia kocicy, że nastała pora karmienia.

Przeciągłe miauczenie

Koty miauczą głośno i przeciągle, wówczas gdy są niezadowolone. Przykładem może być sytuacja, w której gotujesz obiad lub wykonujesz inne zajęcia, a w tym samym momencie kot stojąc na środku pokoju zaczyna zawodzić i przeciągle miauczeć. Wówczas jednoznacznie można stwierdzić, że kot właśnie w ten sposób chce zwrócić na siebie swoją uwagę, ponieważ najzwyczajniej w świecie nudzi się i potrzebuje zabawy. Jeśli w dodatku zaczyna biegać w kółko lub wspinać się po zasłonie, to nie ma wątpliwości, czas zostawić swoje sprawy i zająć się kotem! Tego typu miauczenie może oznaczać również niezadowolenie z zbyt długich pieszczot lub bardzo dużą chęć wyjścia na dwór.

Zawodzenie

Jeśli Twój kot zawodzi, oznacza to, że jest bardzo nieszczęśliwy. Zazwyczaj dzieje się tak podczas wizyty u weterynarza lub przed zwymiotowaniem kuli włosów. Część kotów zawodzi również w pobliżu kuwety, co jest jednoznaczne ze stwierdzeniem „moja kuweta jest brudna, natychmiast zmień żwirek!”. Jeśli kot zawodzi podczas korzystania z kuwety, koniecznie zabierz do do lekarza weterynarii, gdyż jest to objaw bólu podczas wypróżniania.

Syczenie i warczenie

Syczenie i warczenie wskazuje jednoznacznie na strach i duże niezadowolenie. Zazwyczaj jest to ostatnie ostrzeżenie przed atakiem. Koty częściej syczą na inne zwierzęta, rzadziej na ludzi (mowa oczywiście o kotach zsocjalizowanych).

Chichot

Jeśli Twój kot wydaje dźwięki na kształt kwaczenia, oznacza to, że coś bardzo go sfrustruje. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zobaczy za oknem ptaki lub poluje na muchę i nie może jej złapać. Wówczas jego szczęka charakterystycznie drży. Jeśli słyszysz ten dźwięk po raz pierwszy  może Cię on lekko przerazić, ale nie ma się czego bać.

Mruczenie

Oznacza ono szczęście i bardzo duże zrelaksowanie. Niektóre koty nie mruczą wcale, inne zaś zaczynają mruczeć, gdy tylko Cię zobaczą. Niektóre koty z rozkoszy potrafią się nawet ślinić!

Mowa ciała

Koty oprócz miauczenia (niektóre koty prawie w ogóle nie miauczą) porozumiewają się z nami swoim ciałem, w szczególności ogonem. Warto zatem wiedzieć co nasz kot chce nam powiedzieć i poznać mowę ich ogona.

Drgania ogona

Jeżeli kot ma wyprostowany ogon i drży tylko jego koniuszek, oznacza to bardzo dużą ciekawość i ekscytację. Niewykastrowane kocury podczas oznaczania terenu potrząsają całym ogonem, kastrowane kocury również mogą drgać ogonem, lecz nie wypuszczają wówczas moczu.

Znak zapytania

Twój kot chce się bawić, jeśli jego ogon jest zakrzywiony do dołu na kształt znaku zapytania.

Ogon wyprostowany 

Koty chodzą z wyprostowanym ogonem jeśli czują się pewnie, są na swoim terytorium – w ten sposób ogłaszają swoje zadowolenie i dobry nastrój. Jeśli kot przechodzi obok Ciebie i nagle jego ogon staje pionowo, oznacza, że bardzo Cię lubi.

Zawieszony ogon

Gdy ogon wędruje prosto w dół, równolegle do łapek to Twój kot jest zdenerwowany. Uważaj aby nie wchodzić mu w drogę! Uwaga! u kotów długowłosych, np. persów i szkockich ogon zazwyczaj zwisa w ten sposób i nie oznacza agresji.

Podkulony ogon

Kot, który podkula ogon jest przestraszony lub pokazuje innemu kotu swoją uległość.

Nastroszony ogon

Kot, który ze swojego ogona zrobił szczotkę od butelki jest bardzo przestraszony i stara się wyglądać na większego. Często wówczas ustawia się też bokiem aby wydać się większym. Wyjątkiem są kocięta, które często w zabawie stroszą ogony.

Merdanie ogonem

Smaganie ogonem oznacza strach i agresję. Jeśli bierzesz kota na ręce i macha ogonem, oznacza to, że musisz dać mu spokój.

Owinięcie ogonem innego kota

Oznacza to wielką kocią miłość.

48 

Oceń

Tagi:

  • gruchanie kota

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.