Jak zrobić prezentację w PowerPoincie?

 W swoim życiu spotykamy się notorycznie z koniecznością prezentowania naszej wiedzy innym osobom – zaczynając od naszych pierwszych szkolnych wystąpień, poprzez referaty na studiach, prezentację własnych projektów w pracy i i wiele innych podobnych sytuacji. Niejednokrotnie towarzyszy temu konieczność ilustrowania głoszonych tez w celu rozjaśnienia słuchaczowi tematu.

power point

Dzisiaj, w dobie wysokiego zaawansowania technologicznego plansze i szkicowanie na tablicy schematów przechodzi do przeszłości. Od mówcy oczekuje się przedstawienia multimedialnego treści opatrzonego niezbędnymi rysunkami.

Jak mamy zatem zabrać się do tworzenia  wizualnej części naszego przemówienia?

  • zacznijmy od opracowania treści i wyselekcjonowania danych które chcemy przedstawić na prezentacji
  • następnie wybierzmy program w którym ułożymy dane według opracowanego przez nas scenariusza.

Dzisiaj zajmiemy się tworzeniem prezentacji w najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym oprogramowaniu – PowerPoincie

PowerPoint należący do pakietu biurowego Microsoft Office jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, wykorzystywanym przez nauczycieli, studentów, biznesmenów, prezenterów i innych chcących zilustrować swoje przesłanie mówców. Większości przemówień wygłaszanych na całym świecie towarzyszą obrazy wyświetlane dzięki temu oprogramowaniu.

Pozwala ono na zestawianie wybranych przez użytkownika zdjęć, schematów, tekstu i animowanie poszczególnych elementów w wybrany jeden spośród proponowanych sposobów. Prezentacja dzieli się na slajdy – kolejne, pojawiające po sobie obrazy których zmiana również może być opatrzona „efektem specjalnym”. Dokument można wyświetlać na monitorze komputera lub za pomocą rzutnika, zapisywać w formacie pdf czy drukować.  

Ponad to program pozwala na korzystanie z gotowych lub tworzenie samodzielnie nowych szablonów slajdów. Może być to slajd tytułowy, z tabelą czy wykresem albo samymi obrazkami, tekstem. Dzięki korzystaniu z szablonów prezentacja staje się przejrzysta i spójna, wszystkie jej elementy pasują do siebie co jest bardziej pożądanym i znamionującym profesjonalizm rozwiązaniem niż projektowanie niezwykłej różnorodności wyświetlanych obrazów.

Jak tworzymy prezentację? – krok po kroku

  1. Uruchamiamy program (start → programy → Microsoft Office -> PowerPoint). W tym momencie pojawi nam się okno dialogowe, w którym należy wpisać tytuł i podtytuł prezentacji.
  2. Tło prezentacji ustalimy wybierając Format ->Projekt Slajdu lub Projektowanie (w zależności od używanej wersji). Po stronie prawej wyświetlają się szablony, z których wybieramy najbardziej nam odpowiadający.
  3. Aby zmienić kolor tła wchodzimy w „Schematy kolorów” gdzie możemy wybrać taki jaki nam się podobała.
  4. Po ustaleniu szablonu możemy edytować rozmiar, rodzaj i kolor czcionki slajdu tytułowego pamiętając przy tym o czytelności i estetyce, zestawieniu czcionki z tłem.
  5. Gdy utworzymy slajd tytułowy przechodzimy do następnych. Na pasku po lewej stronie ekranu mamy miniaturki wszystkich slajdów. Klikamy tam prawym przyciskiem myszki i wybieramy polecenie – „Dodaj nowy slajd”. Będzie on wyglądał podobnie do poprzedniego, posiadał takie tło i czcionki. Zapełniamy go treścią w postaci tekstu, obrazów, schematów.
  6. Na końcowym slajdzie dobrze zaznaczyć, że nasze przemówienie dobiega końca. Można wstawić tam wyraz „Koniec” lub bardziej grzeczny zwrot „Dziękuję za uwagę”
  7. Prezentacja w tej postaci jest już gotowa do wystąpienia. Slajdy będą zmieniać się kolejno po kliknięciu myszką lub naciśnięciu strzałki na klawiaturze.
  8. Aby wprowadzić trochę dynamiki i dodać dokumentowi efektów ruchomych ustalamy przejście slajdu. Wybieramy Pokaz slajdów → Przejście slajdu i dobieramy wedle uznania rodzaj, szybkość, ewentualnie dźwięk przejścia.
  9. Możliwe jest zaznaczenie opcji – „Zastosuj do wszystkich slajdów” gdy chcemy aby każde przejście tak wyglądało.
  10. Animacja poszczególnych elementów na konkretnym slajdzie ustalana jest za pomocą narzędzia Pokaz slajdów → Animacja niestandardowa. Zaznaczamy wtedy wybrany obrazek, tekst i w panelu po prawej stronie naciskamy przycisk „Dodaj efekt”. Tam określamy czy jest on na wejście / wyjście i wybieramy podobającą się nam opcję. Ustawimy czas po jakim efekt zacznie być aktywny, czas trwania, szybkość znikania (chronometraż) oraz to czy pojawi się automatycznie czy mamy go wywołać.
  11. Ważnym jest aby sprawdzić przed prezentacją (odtworzyć prezentację) czy wykonując poszczególne ustawienia osiągnęliśmy zamierzony efekt. Unikniemy wtedy niespodzianek związanych z wyświetlaniem się elementów w złej kolejności lub niepotrzebnego ich zanikania.
  12. Opcja Wstaw → Filmy i dźwięki pozwala nam na dodanie piosenki odtwarzanej w tle prezentacji.

Prezentacja zrobiona według powyższych wskazówek jest gotowa do przedstawienia na spotkaniu w większym gronie.  Opracowanie jej nie jest trudnym zadaniem, wymaga jedynie poznania kilku opcji i posiadania odpowiednich materiałów którymi zapełnimy slajdy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.