Jak zrobić doskonały sos do sałatki?

Bez względu na to, jaką przygotowujemy sałatkę – z jakich warzyw czy innych składników, czy ma to być samodzielne danie, czy jedynie dodatek, warto wzbogacić ją o odpowiedni sos. Sztuka komponowania sosów sałatkowych nie wymaga wielkich umiejętności, trzeba jedynie wiedzieć, jak łączyć ze sobą składniki, by uzyskać odpowiedni smak, wydobyć go z użytych składników zamiast zepsuć zarówno smak sosu, jak i całej sałatki.

Kiedy zdecydujemy się na przygotowanie takiego sosu, możemy przyrządzić sałatkę nawet z najprostszych składników czy też zdecydować się na bukiet gotowanych podstawowych jarzyn: ziemniaków, kalafiora i marchewki, a i tak ich smak, dzięki dodatkowi odpowiedniego sosu, będzie doskonały i oryginalny, zaś sama sałatka stanie sięj wytwornym i smakowitym daniem.

Sos słodko-kwaśny   

Chyba najczęściej pożądany i często przygotowywany, ale też wcale nie tak łatwo go przygotować, by był naprawdę idealny. Musi być dokładnie słodko-kwaśny, nie może być ani za słodki, bo nas zemdli, ani też za kwaśny, bo na pewno nie zjemy takiej sałatki dużo, zresztą nieumiejętnie przygotowanym sosem możemy ją całkiem zepsuć.

Do przygotowania idealnego sosu sałatkowego słodko-kwaśnego będziemy potrzebować: po szczypcie soli i pieprzu, łyżkę orzeszków pinii, łyżeczkę białego octu winnego, gałązkę świeżego tymianku (albo dużą szczyptę suszonego), łyżkę rodzynek, pół łyżeczki miodu oraz 3 łyżki dobrej oliwy z oliwek (ewentualnie można zastąpić olejem, ale jak najlepszej jakości). Rodzynki należy namoczyć w łyżce ciepłej wody. Oliwę wymieszać z octem, dodać miód, sól, pieprz oraz tymianek. Dodać do tego osączone z wody rodzynki oraz orzeszki pinii, uprażone na suchej patelni. Gotowym sosem polać sałatkę, na przykład przyrządzoną z mieszanki sałat z jabłkiem i oliwą.

sos-slodko-kwasny

Sos winegret z czarnymi oliwkami   

Dzięki dodatkowi oliwek sos ten pasuje do wszelkich sałatek o śródziemnomorskim charakterze, a także do przekąski caprese z mozarelli i świeżych pomidorów.

Do jego przygotowania będą potrzebne: po szczypcie soli i pieprzu, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki, ¼ sporej cebuli, łyżka czarnych oliwek bez pestek, 2 łyżeczki czerwonego octu winnego oraz 3 łyżki dobrej oliwy z oliwek. Oliwę należy wymieszać w miseczce z octem, pieprzem i solą. Następnie dodać drobniutko posiekaną cebulę i oliwki pokrojone w cienkie plasterki. Sos doprawić natką pietruszki i szczypiorkiem (ewentualnie można je zastąpić świeżymi ziołami – bazylią, oregano lub innymi jakie lubimy).

sos-vinaigrette

Sos sałatkowy śmietanowo-cytrynowy 

Jego smak z pewnością zaskoczy wszystkich i nawet zwyczajną sałatkę podniesie do rangi niezwykłego dania. Warto go przygotować nawet jeżeli wydaje nam się, że takie smaki mogą nam się nie spodobać, ponieważ jest to klasyczny przykład na to, że w sztuce kulinarnej coś, co na pozór zupełnie do siebie nie pasuje, może dać niesamowite efekty smakowe, oczywiście w jak najbardziej pozytywnym sensie tych słów.

Aby przygotować sos śmietanowo-cytrynowy, musimy zaopatrzyć się w: sól i pieprz, łyżkę śmietany, sos worcester, łyżkę soku z cytryny oraz 3 łyżki oliwy. Oliwę należy zmiksować ze śmietaną oraz sokiem z cytryny, po czym doprawić pieprzem, solą i kilkoma kroplami sosu worcester. Warto, by pieprz był świeżo zmielony i jeśli lubimy wyraziste smaki, nie musimy go sobie żałować, ponieważ wbrew nazwie, to właśnie pieprz nadaje całemu sosowi najwięcej smaku, podkreślając pikantny charakter dzięki cytrynie i delikatny, uzyskany dzięki śmietanie.

sos-smietanowy

Sos sałatkowy pietruszkowy 

Dodatek świeżych ziół sprawia, że sos smakuje typowo wiosennie, zaś obecność filecików anchois nadaje mu śródziemnomorskiego charakteru.

Do przygotowania tego sosu potrzeba: łyżkę soku z cytryny, 2 gałązki świeżego majeranku, 3 gałązki natki pietruszki, 4 filety anchois, 4 łyżki oliwy oraz sól i pieprz. Anchois należy drobno posiekać, wymieszać z sokiem z cytryny oraz posiekanymi ziołami. Następnie połączyć z oliwą i doprawić solą i pieprzem.

pietruszka

Sos sałatkowy miodowo-cytrusowy 

To bezpieczna i łagodna opcja dla osób, które nie lubią zbyt mocno eksperymentować w kuchni. Jednocześnie wcale nie oznacza to, by sos ten był banalny i na pewno podkreśli smak i charakter każdej sałatki, do której zdecydujemy się go dodać.

Do przygotowania potrzeba: pół łyżki miodu, pęczka natki pietruszki, soku wyciśniętego z ćwiartki cytryny i ćwiartki pomarańczy i 3 łyżek oliwy albo dobrego oleju. Sok z cytrusów należy połączyć z miodem i, ciągle mieszając, dodać oliwę, a następnie drobno posiekaną natkę pietruszki.

miod

Sos ziołowo-jajeczny 

To na pewno jeden z mniej znanych w naszym kraju sosów, zatem jeśli zdecydujemy się podać go do jakiejś sałatki, możemy spodziewać się odpowiedniego efektu, rzecz jasna, zachwytu, u naszych gości, warto go więc wypróbować, nawet jeśli początkowo będzie nam się wydawało, że surowe żółtko niekoniecznie pasuje do jakiejkolwiek sałatki.

Do przygotowania sosu ziołowo-jajecznego potrzebne są następujące składniki: szczypta soli, po łyżce drobno posiekanej świeżej bazylii i natki pietruszki, ząbek czosnku, 2 żółtka jaja, sok wyciśnięty z połówki cytryny oraz 3 łyżki oliwy. Żółtka należy rozmieszać dokładnie z solą i sokiem z cytryny, a podczas ucierania stopniowo dolewać oliwę. Następnie dodać zioła oraz czosnek – ugotowany na parze (lub ewentualnie w wodzie) i rozgnieciony widelcem.

sos-ziolowo-jajeczny

Sos musztardowo-orzechowy 

Jest prosty w wykonaniu i nie zawiera bardzo wyszukanych składników, ale orzechy wyjątkowo podkreślają smak składników sałatki, dlatego sos ten posiada swoisty charakter.

Do jego przygotowania potrzeba: po szczypcie pieprzu i soli, łyżkę musztardy, łyżkę orzechów włoskich, łyżkę posiekanego szczypiorku, łyżkę białego octu winnego i 4 łyżki oliwy. Oliwę należy połączyć z octem i dokładnie rozmieszać z musztardą. Następnie dodać posiekane orzechy i dokładnie wymieszać, doprawić solą i pieprzem, a na koniec dodać szczypiorek i dokładnie wymieszać.

sos-musztardowy

Sos curry z majonezem 

Sos ten wyróżnia się specyficznym smakiem, który najbardziej przypadnie do gustu osobom przepadającym za curry.

Do jego przygotowania należy zapatrzyć się w: 3 łyżki majonezu (majonez można zastąpić mniej kalorycznym jogurtem naturalnym), 2 łyżeczki curry, 3 łyżki śmietany (kwaśnej) oraz łyżkę białego octu winnego. Majonez należy dokładnie zmiksować ze śmietaną (lub jogurtem jeśli go używamy) i dodać curry, dokładnie wymieszać.

Jeśli sos ten wyda nam się za mało wyszukany albo po prostu zbyt nudny, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wzbogacili go dodatkami, które wydadzą nam się odpowiednie. Mogą to być na przykład: łyżeczka musztardy, łyżeczka innego rodzaju octu winnego, żółtko ugotowanego na twardo jaja czy też inne składniki.

sos-curry

 

Sos szczypiorkowy ze śmietaną

Sos ten jest dość ciężki, dlatego idealnie nadaje się do lekkich sałatek czy na przykład chrupiących warzyw gotowanych na parze. Lepiej za to nie łączyć go z cięższymi potrawami, zwłaszcza jeśli mamy tendencje do niestrawności, gdyż połączenie szczypiorku ze śmietaną może zaskutkować takimi dolegliwościami.

Do przygotowania sosu szczypiorkowo-śmietanowego należy przygotować: pieprz, sól, pół ząbka czosnku, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 2 łyżki soku z cytryny, pęczek świeżej bazylii i pół szklanki kwaśnej śmietany. Śmietanę można zastąpić jogurtem naturalnym, ale nie powinien on być zbyt chudy.

Śmietanę (lub jogurt) należy wymieszać z sokiem z cytryny, drobno posiekanym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekaną bazylią i szczypiorkiem. Gotowy sos należy doprawić do smaku solą i pieprzem.

sos-szczypiorkowy

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.