Jak zostać grafikiem?

Przeglądając oferty pracy, nie da się nie zauważyć, że największe szanse na zatrudnienie mają informatycy, programiści, specjaliści IT, a także graficy. Zawody te dostarczają nie tylko sporych zarobków, dodatkowych awansów czy szkoleń, ale również umożliwiają szeroki wybór ofert pracy.

Niestety, nie każdy posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje, aby wykonywać tego typu zawody. Chociaż pracę grafika teoretycznie mógłby wykonywać każdy, niestety tylko nieliczni mają wrodzony talent plastyczny i zmysł twórczy, którego nie dadzą żadne studia. Właśnie w tej profesji wykształcenie i doświadczenie to rzecz drugorzędna. Dobrze wyedukowany grafik, który nie ma wyczucia stylu, bardzo szybko zostanie zdeprecjonowany przez tych kandydatów, który projekty bardzo się wyróżniają.

Jak pracują graficy?

Ofert zatrudnienia dla grafików można szukać w agencjach reklamowych, firmach informatycznych, agencjach kreatywnych i eventowych, studiach graficznych, a także wydawnictwach. Współcześnie Internet jest głównym narzędziem komunikacji, która przybiera rozmaite formy, więc zawód ten jest szczególnie ceniony. Często zdarza się, że graficy zostają freelancerami i działają na własną rękę. Jeśli w ciągu miesiąca ich zarobki nie przekraczają 1000 zł, nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Jednak w tej profesji ceny za wykonanie poszczególnych projektów są spore, więc dobry grafik może zarobić nawet do kilkunastu tysięcy. Jeśli wybiera opcję samozatrudnienia, najważniejszą rzeczą jest przygotowanie portfolio oraz cennika usług.

Jakie są koszty prowadzenia działalności?

Przede wszystkim należy uwzględnić składki ZUS i podatki odprowadzane do Urzędu Skarbowego. Poza tym na początku warto zainwestować w odpowiednie programy służące do wykonywania projektów, takie jak Corel, Photoshop czy Adobe InDesign. Ponieważ są to programy specjalistyczne, wymagają dobrej jakości komputera. Wśród innych kosztów znajdują się także te związane z utrzymaniem strony internetowej.

Jakie umiejętności musi posiadać grafik?

W tego typu pracy zazwyczaj wymaga się znajomości grafiki wektorowej, rastrowej, dwu- i trójwymiarowej. Wielu grafików zajmuje się także tzw. digitalpaintingiem (obrazy fotorealistyczne), projektowaniem layoutów graficznych witryn, tworzeniem kampanii marketingowych, systemów identyfikacji wizualnej, stron internetowych, sklepów online. Graficy mogą także przygotowywać ulotki, plakaty, książki czy wizytówki.

Jak poszerzać swoje umiejętności?

Chociaż talent i pasja to podstawowe czynniki w tym zawodzie, warto inwestować w swój rozwój i poznawać nowe techniki. Poniżej przedstawiono szkolenia, które to umożliwiają:

Szkolenia z zakresu grafiki komputerowej Akademii EITCA – program szkolenia skierowany jest zarówno do osób zajmujących się profesjonalnie grafiką komputerową, jak i dla wszystkich początkujących. Akademia oferuje pakiet dziesięciu specjalistycznych szkoleń. Uczestnicy poznają metody zaawansowanej obróbki grafiki rastrowej oraz wektorowej, tworzenia animacji i grafiki interaktywnej, a także projektowania 3D oraz witryn internetowych. Podczas zajęć kandydaci odkrywają zaawansowane opcje programów, tj.: Ilustrator, Flash, Google, SketchUp, AutoCAD i Dreamweaver.

Ukończenie kursu pozwoli im uzyskać międzynarodowy certyfikat Akademii Grafiki Komputerowej (European IT Certification Academy – Computer Graphics). Te nietuzinkowe umiejętności pozyskane podczas kursu dają wiele możliwości na rynku pracy. Dzięki nim grafik doskonali swój kunszt i otwiera się na nowe techniki tworzenia.

Ciekawy pakiet szkoleń proponuje także Akademia IT Media. Zajęcia dotyczą m.in. grafiki 3D, szkoleń DTP czy projektowania plastycznego. W Krakowie znajduje się Publishing School, która umożliwia naukę z dziedzin: poligrafii, projektowania reklam, multimediów, animacji, grafiki 3D. W szkole pracuje wykwalifikowana kadra ze sporym doświadczeniem. Kształcenie odbywa się w systemie zaocznym, co daje możliwość wykonywania innych obowiązków. Szkoła oprócz stałych zajęć oferuje swoim słuchaczom wycieczki do drukarń, dodatkowe warsztaty DTP oraz dodatkowe konsultacje z wykładowcami. Dzięki czemu zdobyta wiedza utrwala się i zostaje wykorzystana w praktyce. Szkoła dopasowuje swoją ofertę edukacyjną do wymagań stawianych na rynku pracy. Po ukończeniu edukacji wystawiane są zaświadczenia i referencje, które potwierdzają ukończenie szkolenia. Kierunki multimedialne i poligraficzne umożliwiają podjęcia pracy jako:

  • grafik web designer,
  • grafik 2D dla materiałów www,
  • content manager,
  • flash animator,
  • operator DTP,
  • redaktor i korektor techniczny,
  • grafik animator

Absolwenci szkoły z powodzeniem zakładają również własną działalność. Wśród nich znajdują się nie tylko mieszkańcy Krakowa. Szkoła gromadzi słuchaczy z różnych części Polski. Są to ludzie w różnym wieku. Najwięcej kandydatów to absolwenci szkoły średniej. W ostatnich latach sporą część stanowią także studenci innych kierunków oraz absolwenci szkół wyższych.

Możliwości kształcenia i dokształcania w zawodzie grafika jest więc sporo. Warto więc inwestować w siebie i swoje artystyczne pasje.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.