Jak zorganizować dom dla kota?

Aby nasze życie z kotem było miłe i udane, musimy poznać jego zwyczaje oraz zachowanie i rytm dnia. Kot, który zaznajomił się z otoczeniem i zorganizował swoje terytorium, większość swojego życia poświęca na drzemki, jedzenie oraz pielęgnację futra. Aby życie naszego zwierzaka było szczęśliwe i przyjemne, musimy stworzyć mu ku temu warunki. Dzisiaj podpowiemy Wam w jaki sposób  interpretować jego zachowanie oraz jak urządzić dla niego mieszkanie.

Dla kota domowego większe znaczenie ma ilość bodźców niż wielkość mieszkania. Dobrze zaplanowane małe mieszkanko sprawia dużo więcej radości niż ogromna pusta hala. Na wsi terytorium kota może wynosić kilka hektarów, podobnie jest z kotkami. Wiadomo, że nie możemy pozwolić sobie na tak wielkie domy, natomiast jeśli zapewnimy zwierzakowi dużo kryjówek, półki do wspinania, drapaki i tak dalej, to kot może czuć się tak samo szczęśliwy, jednak będzie dużo bezpieczniejszy. Koty wręcz uwielbiają przebywanie na wysokościach, co z pewnością  już zauważyłeś. Jeśli w domu nie ma takich miejsc, jak na przykład półka dla kota czy drapak, zwierzę zacznie wspinać się po zasłonach lub wskakiwać na niepożądane miejsca. Dom przystosowany do kota powinien być podzielony na strefy: strefę karmienia, strefę odpoczynku, strefę sanitarną oraz strefę zabawy.

Karmienie

Pamiętaj aby miski Twojego kota były daleko od kuwety.

Jeśli postawisz jedzenie kota obok stołu, przy którym jecie obiad, zwierzę może przyzwyczaić się do żebrania o resztki przy stole. Jak wiadomo, koty nie powinny jeść potraw przeznaczonych dla nas, powinniśmy karmić je karmą specjalnie dla nich opracowaną. Taka karma nie powoduje problemów zdrowotnych oraz nadwagi (pamiętaj aby wybierać karmę wysokiej jakości, która jest droższa, ale lepiej zbilansowana, przez co kot zje jej po prostu mniej). Najlepszym miejscem na karmienie jest kuchnia, gdyż zazwyczaj mamy w niej płytki, które jest łatwo wyczyścić, gdy kot je ubrudzi.

Zabawa

50Zabawa jest bardzo ważnym aspektem w życiu kota. Zwierzęta te są urodzonymi łowcami, dlatego też w domowym zaciszu musimy stworzyć im namiastkę łowieckiego świata. Aktywność fizyczna jest również niezbędna dla prawidłowego rozwoju Twojego pupila, jej brak prowadzi do nadwagi i innych chorób. Brak zajęcia może spowodować również zaburzenia w zachowaniu kota: niszczenie mebli, wspinanie się po zasłonach i tak dalej. Zakup dla swojego kota futrzane myszki, kulki lub po prostu weź do ręki kulkę zrobioną z papieru i pobaw się z nim. Wiele kotów uwielbia także wędki lub bieganie za światłem lasera. Poświęć dla swojego kota chociaż piętnaście minut dziennie (oczywiście małe kocię będzie potrzebowało więcej zabawy), a na pewno nie będzie on znudzony i niezadowolony. Lepiej bawić się z kotem często i krótko, gdyż zwierzęta te mogą szybko się zmęczyć (przecież podczas zabawy bardzo intensywnie skaczą i biegają) i zasapać, a same w zabawie nie kontrolują swojego zmęczenia. Na miejsce do zabaw wybierz pokój spokojny,  ale nie odosobniony, taki w którym nikt nie będzie kotu przeszkadzał ciągłym przechodzeniem i taki, w którym nie ma niebezpiecznych dla kota elementów.

Odpoczynek

Koty uwielbiają sen i wylegiwanie się! Najbardziej lubią miejsca ciepłe, nasłonecznione i ciepłe (parapet okna, łóżko, grzejniki). Warto mieć zatem legowisko dla kota, które umieścimy na przykład na nasłonecznionym parapecie, kot z pewnością je pokocha. W ten sposób możemy uniknąć rozsiewania sierści kota po naszych meblach lub pozostawionych ubraniach. Legowisko umieść w miejscu spokojnym i w miarę cichym, aby kot mógł spokojnie odpocząć. Koty preferują przebywanie w centrum uwagi, więc nie będą chciały spać na uboczu i z dala od właściciela.

U kotów wyróżniamy dwie fazy snu: płytki oraz głęboki. Sen głęboki występuje u kociąt, które do siódmego tygodnia życia śpią tylko w ten sposób. Podczas takich drzemek wydzielane są hormony, które odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój zwierzęcia. Nigdy nie budź małego kota ze snu, ponieważ w ten sposób zaburzasz jego rozwój.

Sen płytki charakteryzuje koty dorosłe. U kocięcia, mniej więcej około drugiego miesiąca życia rytm snu zmienia się z głębokiego na płytki. Dorosły kot śpi około szesnastu godzin dziennie, jednak jest to sen bardzo czujny, podczas którego kot uważnie słucha całego otoczenia, aby w razie niebezpieczeństwa szybko uciec.

51

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.