Jak zorganizować chrzciny?

Chrzest jest najważniejszym wydarzeniem w życiu chrześcijanina, nawet mimo tego, że większość z nas nie pamięta tego dnia – z reguły bowiem chrzci się kilkumiesięczne dzieci.

Jednakże jest to dobra okazja do rodzinnego spotkania, zaprezentowania maleństwa rodzinie i najbliższym znajomym, dziecko zyskuje także rodziców chrzestnych, ważne osoby w przyszłym życiu.

Jak zorganizować chrzciny? – wskazówki

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście wybór rodziców chrzestnych, którzy powinni być osobami zaufanymi, stanowiącymi dla naszego dziecka wzór. Mogą nimi zostać wierzący i praktykujący katolicy, którzy otrzymali sakrament bierzmowania, stanu wolnego lub żyjące w związku sakramentalnym, dojrzałe do tego, by podołać zadaniom chrzestnego.

Jeżeli chodzi o organizację samego chrztu, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni termin – najlepiej po pierwszych szczepieniach, które przypadają na ok. 6 tydzień życia. Wg polskiego prawa kościelnego można chrzcić dzieci przez cały rok, jednak w każdej parafii panują inne zwyczaje i np. uroczyste chrzty odbywają się tylko raz w miesiącu. Można też zdecydować się na chrzest po mszy św. lub w dzień powszedni – ceremonia nie przeciągnie się w nieskończoność, atmosfera będzie o wiele bardziej familijna.

Po podjęciu decyzji o terminie chrztu należy się udać do kancelarii parafialnej w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Wskazuje się tam rodziców chrzestnych, przedstawia się akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców (jeżeli rodzice nie mają ślubu kościelnego, ale deklarują się jako osoby wierzące, prawo kościelne nie zabrania im ochrzcić dziecka), zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych, o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół kandydatom na rodziców chrzestnych, kartki potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych.

Ubierając do chrztu dziecko, najlepiej zdecydować się na jasne ubranka, ładne i schludne, dostosowane do pory roku, wygodne. Sama ceremonia trwa od 30 minut (przed lub po mszy św.) do 1,5-2 h w zależności od ilości chrzczonych dzieci. W czasie jej trwania należy się troszczyć o potrzeby maleństwa, w razie czego można z nim wyjść do zakrystii w celu przewinięcia czy nakarmienia – nie powinniśmy czuć się w takiej sytuacji skrępowani.

Przyjęcie można zorganizować w domu, przygotowując wystawny obiad, ewentualnie bufet zimnych przekąsek lub słodki poczęstunek. Uroczystość domowa ma także ten plus, że przewijak, łóżeczko czy ubranka na zmianę mamy pod ręką, nasze maleństwo czuje się komfortowo i łatwiej stworzyć rodzinną atmosferę.

Coraz częściej rodzice decydują się na przyjęcie w restauracji czy lokalu, gdzie gotowaniem, szykowaniem stołu i sprzątaniem zajmuje się obsługa. Najlepiej lokal zarezerwować ok. 2 miesiące wcześniej.

Niezależnie od tego, gdzie zorganizowane zostanie przyjęcie, musimy pamiętać o tym, że najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo naszego dziecka.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.