Jak zapoznać kota z nowym kotem?

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego też wprowadzenie do domu nowego kota może być procesem niezwykle stresującym zarówno dla człowieka jak i dla zwierząt. Koty dziko żyjące oznaczają swój teren, dlatego rzadko wchodzą sobie w drogę, a jeśli już się spotkają to zacięcie bronią swojego terytorium. Dlatego też, przynosząc do domu nowego kota, zmuszasz dotychczasowe zwierzę do podzielenia się swoim terenem, co nie zawsze musi mu się spodobać. Oczywiście, koty mogą się polubić czy też po prostu tolerować, jednak musisz stworzyć do tego odpowiednie warunki.

Często mówi się, że koty niewychodzące nudzą się w domu, dlatego też nie powinny być trzymane pojedynczo. Jeżeli tylko z tego powodu decydujesz się na nowego kota, to szybko zapomnij o tym pomyśle.

Warto pamiętać!

Koty mieszkające w domach, wbrew pozorom, mają wiele zajęć, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie zabawki i urozmaiconą przestrzeń (niekoniecznie dużą, ale z wieloma piętrami i przedmiotami do wspinania).

Świetną kocią rozrywką jest spoglądanie przez okno i oglądanie ptaków lub innych zwierząt (warto zatem zamontować przed oknem karmnik dla ptaków). Jak wspomnieliśmy wcześniej, zwierzęta te bardzo mocno strzegą swojego terytorium, więc pojawienie się nowego osobnika nie jest dla nich rozrywką, ale ogromnym stresem. Wprowadzając nowe zwierzę, musisz być przygotowany na ewentualne oznaczanie mebli czy innych przedmiotów nawet przez wykastrowanego kota. Oczywiście zdarzają się również wielkie kocie przyjaźnie, jednak dom dwóch kotów powinien być na tyle duży, aby każdy z nich miał swoją przestrzeń.

Od czego zacząć zaprzyjaźnianie kotów?

Przede wszystkim – przygotuj się: zakup dwie dodatkowe kuwety, ponieważ żelazna zasada mówi: jedna kuweta na każdego kota plus jedna dodatkowa. Musisz również zakupić odpowiednią ilość miseczek, tak aby mieć pewność, że koty nie będą konkurować o pożywienie. Zanim nowy kot pojawi się w domu, musisz zabrać go do weterynarza i dokładnie przebadać. Nie możesz ryzykować zdrowia dwóch kotów, dlatego też przebadaj również kota domowego.

  • Gdy już nowy kot pojawi się w domu, nie pokazuj go od razu. Umieść go w jego osobistym pokoju, z miskami, zabawkami i kuwetką. Nowy kot również przeżywa stres i musi przyzwyczaić się do nowego miejsca, a nie od razu spotykać z „potworem”. Trzymaj go tam przez kilka dni, aż zbada teren i przyzwyczai się do nowego domu. Oczywiście dużo łatwiej zapoznaje się kocięta niż koty dorosłe.
  • Staremu kotu pozwól badać drzwi do pokoju, lecz nie wpuszczaj go tam.
  • Możesz przetrzeć pyszczki kota ściereczką i dać do powąchania drugiemu, lub położyć je obok miseczki z jedzeniem. Na kocich pyszczkach znajdują się gruczoły, którymi koty oznaczają teren. Jeśli skojarzysz zapach drugiego kota z miłą rzeczą (jedzenie), potem może być łatwiej.
  • Gdy koty przyzwyczają się do tego, że za drzwiami „coś” jest, uchyl lekko drzwi i daj im się powąchać i popatrzeć na siebie. Całość musi być przez Ciebie kontrolowana.
  • Możesz również nowego kota umieścić w transporterze i postawić obok starego kota. Oba koty mogą być spięte, dlatego nie mów nic wtedy, nie przechodź szybko ani nie krzycz. Na początku mogą na siebie syczeć i warczeć, dlatego spotkania te nie powinny się przeciągać.
  • Pozwól kotom spędzać czas razem na zabawie przez szparę drzwi, wąchaniu pyszczków czy wspólnych posiłkach (również przez szparę drzwi). Spotkania takie na początku nie powinny przekraczać dziesięciu minut.
  • Po kilku spotkaniach, jeśli koty są już w miarę do siebie przyzwyczajone, możesz spróbować założyć nowemu kotu szeleczki i smycz i przechadzać się z nim po domu. Będziesz mieć wówczas większą kontrolę i pewność, że koty się nie pobiją pod Twoim nadzorem.
  • Jeśli koty ze sobą walczą nie staraj się rozdzielać ich rękoma. Spróbuj dmuchnąć w nie lub wykonać głośny dźwięk.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.