Jak zapobiec chorobom serca u psów rasy Cavalier King Charles Spaniel?

Cavalier King Charles Spaniele to psy ozdobne odznaczające się niezwykłą łagodnością i chęcią współżycia z człowiekiem. Ich cechą charakterystyczną jest niestety podatność na choroby serca, stawu skokowego, rzepki, słuchu czy też oczu.

Wśród tych wielu chorób największym zagrożeniem dla cavalier spanieli są wady mitralne serca. Z powodu tej przypadłości wiele osobników umiera, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o swego psa, aby nie był on obarczony ryzykiem zachorowania na MVD. Zwyrodnienie zastawki mitralnej serca to poligenetyczna przypadłość, która jest bardzo niebezpieczna. Występuje dość często, a nieleczona może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Serce posiada cztery zastawki. MVD to właśnie nieprawidłowość jednej z tych zastawek, bowiem ujście tej zastawki jest nieco zwężone. W konsekwencji krew nie może swobodnie przemieszczać się do lewej komory z lewego przedsionka, w związku z czym krew ulega cofnięciu się do przedsionka.

Duże niebezpieczeństwo

W zaawansowanym stadium choroby coraz większa ilość krwi cofa się, co może wkrótce stać się przyczyną niewydolności serca, a stan ten prowadzi już tylko do śmierci. Wzrost ilości krwi w lewym przedsionku przyczynia się również do wzrostu ciśnienia w tym przedsionku, co znacznie zmniejsza przepływ krwi z płuc do serca. Pojawiają się zatory w żyłach płucnych, a płuca ulegają uszkodzeniom.

Na tym właśnie polega wada mitralna, która występuje najczęściej u starszych psów wszystkich ras, jednak nagminne cierpią na nią psy rasy Cavalier King Charles Spanieli. Aby móc wyleczyć psa z MVD, należy wykryć chorobę jeszcze we wczesnym stadium. W tym celu należy poddawać zwierzę corocznym badaniom mającym wykryć jakiekolwiek szmery występujące w sercu.

Oczywiście szumy serca nie muszą od razu oznaczać zachorowania na wadę mitralną, jednakże jeśli po powtórzeniu badania po upłynięciu 6 miesięcy szmery nadal występują, nie można już wykluczyć MVD. Badania na wykrycie szmerów mogą wydawać się długotrwałe, jednakże warto zważyć też na to, że rozwój MVD wcale nie musi postępować szybko. Warto też wiedzieć, że szmery te podzielono na sześć grup – od tych najmniej słyszanych aż do szmerów słyszanych bez pomocy jakichkolwiek narzędzi i badań. Istnieją przypadki, u których wada mitralna serca rosła do rangi poważnego stadium nawet przez dwa lata od czasu, w którym wykryto pierwsze szmery serca.

Leczenie

W przypadku zachorowania na tę przypadłość stosuje się leki, które jednak mogą nieść za sobą wiele niechcianych skutków ubocznych. Dlatego też podczas leczenia farmakologicznego pies powinien znajdować się pod stałą opieką lekarza weterynarii. Długotrwałe podawanie leków pupilowi może prowadzić nawet do tak poważnych stanów jak niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby czy też pozostałych narządów lub anemia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.