Jak zachować się w przypadku suchego nosa u psa?

Suchy nos u psa najczęściej jest oznaką jakichś problemów zdrowotnych zwierzaka. Gdy zauważymy u naszego pupila ten niepokojący objaw, musimy mu się dogłębniej przyglądać i obserwować, czy wszystko z nim w porządku.

Dość często w przypadku pojawienia się suchości nosa towarzyszy też temu objawowi biegunka, zmniejszone łaknienie, czy też wymioty, które mogą sugerować poważniejsza przypadłość.

Przyczyny suchego nosa

Aby rozwiać wątpliwości, należy udać się do weterynarza, który zbada psa i będzie w stanie postawić diagnozę. Jednak nie warto martwić się, jeżeli obserwujemy krótkotrwałe wysuszenia nosa, którym nie towarzyszą inne dolegliwości. Suchość nosa może być jednym z pierwszych objawów infekcji tej części ciała u psa.

W takim wypadku mogą też wystąpić strupy, ale też liczne owrzodzenia oraz utrata pigmentu. Gdy spostrzeżemy któreż z wymienionych dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, który w przypadku zainfekowania organizmu zleci kurację antybiotykową zwierzęcia lub miejscowe stosowanie maści mającej na celu gojenie się powstałych strupów i łagodzenie podrażnień. Suchość psiego nosa może także sugerować alergię i wrażliwość na tworzywa sztuczne.

Wtedy warto kupić psu miskę wykonaną ze stali nierdzewnej lub ceramiczną. Wystarczy zajrzeć do sklepu zoologicznego. Jest przecież także możliwość kupienia tego typu akcesoriów przez internet, bez wychodzenia z domu. Alergie mogą również obejmować żywność, bowiem pies może być uczulony np. na pszenicę lub produkty mleczne. Wtedy musimy je koniecznie wyeliminować z diety pupila, aby nie odczuwał on dyskomfortu.

Ochrona przed słońcem

Psy to zwierzęta niezwykle podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Z tego względu mają tendencję do poparzeń, co ujawnia się także w suchości nosa. W celu uniknięcia bolesnych poparzeń u naszego czworonoga, warto zainwestować w specjalny balsam i smarować nim psa przy każdej okazji wyjścia z domu. Jeżeli posiadamy psa podwórkowego, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia, jaki sposób ochrony przeciwsłonecznej będzie najbardziej korzystny.

dog's lifeWażny jest fakt, iż pies będący stale na zewnątrz i często przebywający na słońcu będzie w przyszłości podlegał ryzyku zachorowania na nowotwór. W takim wypadku pierwszym objawem, jaki powinien nas zaniepokoić, jest zaróżowienie się nosa psa. Suchy nos w połączeniu z katarem, kaszlem i nieprawidłowym sposobem oddychania może oznaczać infekcję układu oddechowego, guz znajdujący się w jamie nosowej lub po prostu niedrożność nosa.

Choroby te są dość różne i trudno je zweryfikować, więc należy poradzić się specjalisty natychmiast, gdy zaniepokoją nas jakiekolwiek objawy. Gdy nasz czworonóg lubi kopać i ryć w ziemi, jest narażony na suchość nosa. Wtedy to skóra nosa wysusza się nadmiernie, a potem łuszczy. Dolegliwości te mogą przerodzić się w coś o wiele poważniejszego. Problem suchego nosa pojawia się także, gdy temperatury stają się wysokie, szczególnie w czasie lata. Nos psa na skutek gorąca przegrzewa się i wysusza. Również w domu psu może być za gorąco, np. gdy mamy podłączone kaloryfery.

Dlaczego suchość nosa u psa powinna nas niepokoić?

Zazwyczaj mówi się, że suchość nosa pojawiająca się u psa nie jest czymś normalnym. Stwierdzenie to ma wiele zwolenników, ponieważ nos psa z reguły powinien być ciągle mokry, bowiem zwierzę liże je w małych odstępach czasu. Idąc tym tropem, można powiedzieć, że suchy nos u psa właśnie zbudzonego ze snu jest normalnym zjawiskiem, ponieważ nie mógł on go przecież lizać podczas spania.

Kolejne stwierdzenie mówi, że nos psa, aby mógł wyczuwać różne zapachy, musi być ciągle mokry. Zatem podsumowując, jest wiele różnych teorii głoszących, że suchy nos u psa nie jest typowym zjawiskiem i prawie zawsze jest zwiastunem kłopotów zdrowotnych. Musimy wziąć pod uwagę, że sam suchy nos nie wystarczy, aby stwierdzić daną chorobę i konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań.

Przed wybraniem się do weterynarza, warto zmierzyć temperaturę zwierzęcia oraz w miarę możliwości samemu ocenić stan zdrowia naszego pupila. Wyraz oczu psa oraz jakiekolwiek zmiany zachowania także mają ogromne znaczenie, jeśli chcemy zweryfikować, czy pies cierpi na jakąś chorobę.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.