Jak wybrać iglaki?

Wystarczy kilka krzewów iglastych, by nawet w zimie ogród wyglądał pięknie. Sadząc iglaki, pamiętajmy o wyściółkowaniu ziemi: okładamy roślinę grubą folią, żwirem, torfem, korą lub trocinami. W ten sposób zatrzymujemy wilgoć w glebie oraz chronimy roślinę przed zbytnim nagrzaniem i chwastami.

Krzewy iglaste trzeba regularnie podlewać, a cyprysiki, tuje, jodły i cisy dodatkowo zraszać, najlepiej rano. Do sierpnia nawozimy je co 2,3 tygodnie.

  • Cyprysiki

Mają srebrzystoszare zabarwienie igieł. Nie znoszą suszy i – jako nieliczne z iglaków – są wrażliwe na niską temperaturę. Najlepiej posadzić je w miejscu zacisznym. Młode krzewy trzeba szczególnie chronić przed mrozem. Najwyższe odmiany dorastają do 5-10 metrów.

cyprysik-groszkowy

  • Jałowce

W zależności od odmiany mają igły niebieskie, złociste, srebrzyste albo zielone. Należą do roślin mało wymagających. Dość dobrze znoszą suszę i najlepiej rosną na piaszczystych, jałowych glebach. Karłowa odmiana Blue Star ma kształt kuli i niebieskie igły, osiąga od 50 do 80 cm. Smukłą kolumienkę tworzy Plumosa Aurea, wyrastająca do metra. W ogródku skalnym ładnie wygląda jałowiec płożący Nana – jest niski, ale rozrasta się dość szeroko. Można nim obsadzić np. skarpę. Lubi miejsca nasłonecznione.

jalowiec

  • Żywotnik (tuja)

Dość dobrze znosi suszę. Można go posadzić w półcieniu. Odmiany kolumnowe dorastają do 5 m i mają średnicę metra, są więc doskonałe na żywopłoty w większych ogrodach. Jeżeli nie mamy zbyt dużo miejsca, zdecydujmy się na którąś z odmian karłowych. Na obrzeżach rabat kwiatowych efektownie prezentują się gęste, kuliste krzewy, np. Danica, Tiny Tim i Hoseri. Nie można ich jednak uprawiać na glebach zbyt suchych i piaszczystych. Odmiany te najbardziej lubią stanowiska nasłonecznione.

zywotnik

  • Świerki

Do przydomowych ogrodów nadają się głównie odmiany karłowe. Bardzo dekoracyjna jest np. Conica tworząca bardzo gęsty i regularny stożek. Rośliny 10–letnie osiągają zaledwie 50-60 cm. Podobną wysokość ma Alberta Globe w kształcie oryginalnej półkuli. Sklepy ogrodnicze oferują też odmiany karłowe wyglądające jak spłaszczona kula albo wielka poducha. Decydując się na kupno tych roślin, musimy pamiętać, że wymagają one żyznej i lekko wilgotnej gleby. Należy je sadzić w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.

swierk

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.