Jak wybrać dobrą kołdrę do spania?

Dobra kołdra powinna grzać zimą i chłodzić latem. Powinna być lekka, miękka i oddychająca. Inną wybierzemy, gdy marzniemy w nocy, a inną, jeśli mamy skłonność do alergii.

Dzisiaj podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze kołdry. Zapraszamy do lektury!

Kołdry syntetyczne

Charakteryzują się niską ceną i dobrymi właściwościami antyalergicznymi. Są wypełnione wewnątrz poliestrem z dodatkiem silikonu. Są lekkie, nie przyczepia się do nich kurz, tak więc z powodzeniem mogą spać pod nią alergicy.

Można prać je w zwykłej pralce. Nie trzeba obawiać się, że stracą swoją miękkość i puszystość. Nawet cienkie kołdry syntetyczne ogrzeją tak, jak puchowe. Jednak lepiej nie wybierać tych najtańszych. Kołdry, które kosztują 20-30 złotych są wykonane z flizeliny, wypełnionej strzępkami zgrzewanego poliestru. Po praniu można je jedynie… wyrzucić.

Nowością są kołdry podwójne. Latem używamy jednej warstwy, a zimą dwóch spiętych razem.

Kołdry puchowe i wełniane

Oddychają i są najbardziej cenione przez tradycjonalistów. Kołdry z naturalnym wypełnieniem są bardzo miękkie. Przepuszczają powietrze, a jednocześnie charakteryzują się dobrymi właściwościami cieplnymi. Najszlachetniejsze i najdroższe są te wykonane z kaszmiru lub wielbłądziej wełny.

Tańsze, ale trwałe i lekkie są puchowe. Lubują się w nich zmarzluchy. Mogą być wypełnione gęsim lub kaczym piórem. Najniższą ceną charakteryzują się te, które są wypełnione mieszanką puchu i pierza.

Im więcej w kołdrze piór, tym staje się ona cięższa i słabiej grzeje. Dobre kołdry powinny być pikowane, ponieważ wtedy jej zawartość się nie
przesuwa.

Na dobry sen

Materiał, z którego wykonana jest pościel, powinien być oddychający, miękki i przyjemny dla skóry. Dobre są tkaniny naturalne, czyli bawełna, len albo flanela. Sprawdzają się też nowoczesne materiały odprowadzające wilgoć. Dzięki nim nie pocimy się w nocy, nawet jeśli pod kołdrą jest gorąco. Taki jest właśnie lyocell wykonany z włókien celulozowych.

dobra-koldra

3/5 - (1 vote)

2 komentarze

  1. Margaret 21 lipca 2014
  2. Łukasz Kruszyna 28 października 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.