Jak walczyć z bezsennością?

Krótkotrwałe, przejściowe kłopoty ze snem zdarzają się niemal każdemu. Badania naukowe wykazują jednak, że nasza ocena bezsenności jest zwykle mocno przesadzona. Czasem odnosimy wrażenie, że nie zmrużyliśmy oka, gdy tymczasem obudziliśmy się dwa, trzy razy w ciągu nocy. O prawdziwej bezsenności możemy mówić dopiero wówczas, gdy zasypiamy dłużej niż trzy kwadranse, śpimy mniej niż sześć godzin na dobę, budzimy się częściej niż trzy razy w ciągu nocy. Ci, którzy od dłuższego czasu cierpią na tę dolegliwość, mają nie tylko złe noce, ale i złe dni. Ciągle czują się zmęczeni, pojawiają się u nich kłopoty z koncentracją i pamięcią, tracą chęć do działania. Statystyki wykazują, że osoby z przewlekłą bezsennością rzadziej awansują, dwa razy częściej zapadają na chorobę niedokrwienną serca i wykazują znacznie mniejszą odporność na wszelkiego rodzaju infekcje.

 

Co nie pozwala nam zasnąć?

 

Nie tylko poważne kłopoty spędzają nam sen z powiek. Zbyt późno wypita kawa lub niewygodne posłanie też bywa przyczyną bezsennej nocy. Co jeszcze?

Roztrząsanie problemów

Odłóżmy do jutra poważne rozmowy. Nie prowokujmy sprzeczek z bliskimi. Zdenerwowanie na pewno nie pozwoli nam szybko zasnąć. Postarajmy się też przyjemnie spędzać wieczory. Jeśli musimy omówić jakieś przykre sprawy, zróbmy to w piątek, a ewentualną bezsenną noc odeśpimy w sobotę.

Obfite kolacje

Nie jedzmy zbyt późno. Pełny żołądek obudzi nas w środku nocy lub wywoła koszmarne sny. Nie pijmy też za dużo płynów, bo będziemy musieli wstać do toalety.

Późne ćwiczenia

Wieczorem nie powinniśmy uprawiać forsownej gimnastyki. Zmęczenie fizyczne nie sprzyja płynnemu przechodzeniu z aktywności w stan błogiego odpoczynku.

Ożywione wieczorne dyskusje

Nawet jeśli są przyjemne i interesujące, ekscytują i spędzają przez to sen z powiek. Miłe rozmowy, podobnie jak przykre, najlepiej planować przed wolnym dniem.

Popołudniowa kawa

Wprawdzie na niektóre osoby działa nasennie, ale u większości powoduje kłopoty z zaśnięciem. Podobne właściwości ma mocna herbata i napoje zawierające kofeinę (np. coca-cola, napoje energetyczne).

Hałas

Jeśli nie możemy go wyeliminować, kupmy stopery. Wprawdzie po pewnym czasie większość ludzi przyzwyczaja się do hałasu, ale nie wpływa on korzystnie na system nerwowy.

Niewygodne posłanie

Przyczyną przewracania się z boku na bok może być zbyt twardy lub za miękki materac. Właściwy powinien się lekko uginać pod ciężarem naszego ciała, ale nie zapadać.

 

Dobre rady na dobranoc

 

Wyciszmy się wieczorem, spróbujmy rozluźnić. Jeśli przychodzi nam to z trudem, wypijmy filiżankę melisy albo zażyjmy ziołową tabletkę nasenną. Co jeszcze można zrobić?

Lekki posiłek

Wprawdzie obciążony żołądek utrudnia zasypianie, ale burczenie w brzuchu też go nie ułatwia. Dwie godziny przed położeniem się do łóżka zjedzmy niewielką kolację. Najlepiej bez mięsa, gdyż ono długo zalega w żołądku. Bez obaw możemy natomiast jeść makaron, pieczywo, ryż, oczywiście w umiarkowanych okolicznościach, by nie obciążyć na noc układu pokarmowego.

Spokojna muzyka

Jeśli nie możemy zasnąć, posłuchajmy ulubionej spokojnej muzyki. Doskonale odpręża.

Ziołowe herbatki

Filiżanka naparu z melisy pozwoli nam się wyciszyć i odprężyć. Skuteczny jest też rumianek, kwiat lipy i kozłek lekarski.

Relaksujący masaż

Poprośmy kogoś, na przykład partnera, by wymasował nam plecy, ramiona i stopy. Nie należy jednak robić tego bezpośrednio po gorącej kąpieli, ponieważ skóra przez godzinę usuwa toksyny i nadmiar wilgoci.

Szklanka mleka

Znawcy twierdzą, że zastępuje tabletki nasenne, zawiera bowiem naturalne substancje odprężające (tzw. kazomorfiny). Mleko wypijmy tuż przed snem. Możemy dodać łyżeczkę miodu – także ułatwia zasypianie.

Odprężająca kąpiel

Zmyje z nas stres, rozluźni mięśnie i przywoła sen. Do wanny z wodą należy dodać dziesięć kropli olejku lawendowego, jałowcowego lub bazylikowego. Relaksujmy się w takiej kąpieli około dziesięciu minut.

 

Pomocne preparaty

 

Gdy powyższe środki zawodzą, warto wspomóc się suplementami diety.

Waleriana na noc – przygotowano ją specjalnie po to, by ułatwić zasypianie. Nie można zażywać tego preparatu w ciągu dnia, bo może wywoływać senność. Dwie tabletki należy zażyć po kolacji.

Kalms – nie jest lekiem nasennym, ale łagodzi napięcie. Jeśli mamy stresujący dzień, możemy zażyć go nawet rano. Nie wpływa niekorzystnie na koncentrację.

Nervendragees – zawiera ekstrakt z trzech ziół od dawna znanych ze swoich uspokajających właściwości. Są to: szyszki chmielu, ziele kozłka lekarskiego i kwiat mącznicy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.