Jak urządzić pokój ucznia?

Gdy kończy się okres wakacji, dzieci cieszą się ostatnimi chwilami wolności, organizują ostatnie wyjazdy i zaczynają nerwowo myśleć o rozpoczynającym się roku szkolnym. Kiedy nasze pociechy wykorzystują maksymalnie końcówkę przerwy letniej, my powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu im odpowiednich warunków do zdobywania wiedzy, w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy. Kluczem do efektywnej pracy dziecka w domu jest zaaranżowanie mu przestrzeni sprzyjającej aktywnemu myśleniu, pozbawionej elementów rozpraszających.

Rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się nie tylko ze stresem, ale i z obowiązkami. Zabawki zostaną wymienione na zeszyty, co nie jest miłym doświadczeniem. Zmianom w organizacji życia powinna towarzyszyć zmiana otoczenia. Jeżeli przeorganizujemy odpowiednio pokój dziecka, również w domu będzie ono czuło, że należy zmienić priorytety i przestawić się na tryb „naukowy”.

Jak zatem urządzić pokój ucznia?

Pokój nastolatka

Oczywiście zależne jest to od wieku mieszkańca odnawianego pomieszczenia. Jeżeli dziecko jest starszym nastolatkiem samo już wie czego potrzebuje i potrafi odpowiednio zaaranżować swoje lokum. W tym wypadku możemy jedynie rozważyć zmianę biurka, jeżeli nie odpowiada ono już wielkością dziecku. Sprawdźmy też czy krzesło jest ergonomiczne i pozwala zachować odpowiednią postawę. Podobnie rzecz ma się z oświetleniem i miejscem do trzymania książek i zeszytów.

Zmiany choćby kosmetyczne

W pokoju, w którym wszytko jest od lat na swoim miejscu również warto dokonać jakiejś zmiany – może nowe zasłonki, kolor na ścianach? – Pamiętajmy, że nowy pokój to nowe motywacje!

Podział pokoju na strefy

Przy młodszych dzieciach musimy samodzielnie wykonać plan. Ważne jest odpowiednie podzielenie przestrzeni na tą do nauki i do zabawy. Nie powinny one się nakładać. Jeżeli dziecko uczy się przy biurku, przy którym następnie się bawi to pozostawiane zabawki będą kusić do zrobienia przerwy w czytaniu i przynajmniej do ucieczki myślami do przyjemniejszych zajęć.

Stwórzmy więc kącik do nauki i kącik do zabawy. Warto znaleźć trochę miejsca koło okna – najlepiej doświetlonej przestrzeni w pokoju i tam postawić biurko, dodać obok regał na książki. W innym, niewidocznym z „małej pracowni” zakątku ułóżmy zabawki. Strefy dobrze podzielić meblem, parawanikiem, tablicą na której uczeń będzie mógł rysować i pisać lub innym nadającym się elementem, który już mamy, a wiąże się z zainteresowaniami dziecka.

Biurko

Biurko należy dobrać odpowiednio do wzrostu dziecka. Najlepsze są z możliwością regulacji, ponieważ wtedy będzie ono rosło razem z właścicielem. Blat powinien być odpowiednio duży tak, aby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przybory, ale nie na tyle żeby dziecko miało problemy z sięganiem po przedmioty. Zaleca się maksymalne wymiary 80 x 180 cm. Dodatkowo warto zadbać o obecność szafek i szuflad niezbędnych do przechowywania.

Jeszcze ustawienie biurka – dobrze, aby doświetlane było jak największą ilością światła dziennego. Lokalizując mebel obok okna postawmy go dłuższą krawędzią wzdłuż ściany lub bokiem. W drugim przypadku istotne jest to, którą ręką pisze nasz maluch. Jeżeli prawą niech lewa krawędź będzie równoległa do okna, a jeżeli lewą to prawa.

Krzesło

Odpowiednie krzesło ma duży wpływ na to jaką postawę w trakcie nauki przyjmuje dziecko. Zły wybór może być przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Kupmy krzesło obrotowe, typowo biurowe. Mają one regulowana wysokość siedziska, odchylane oparcie i możliwość zmiany wysokości ustawienia podłokietnika. Na rynku dostępne są różne wzory i któreś z pewnością przypadnie do gustu dziecku :)

Lampka

Kolejnym elementem przy biurku jest ustawiana na nim lampka. Oświetlenie z kolei ma bardzo ważny wpływ na wzrok użytkownika. Musi zapewnić dobrą widoczność i sięgać do wszystkich ważnych punktów – zeszytu, w którym dziecko pisze, ale i książek w których zapisane są treści zadań. Aby mieć pewność ze lampka spełnia wymagania można kupić taka z regulowanym uchwytem – można ją oddalać i przybliżać. Przy młodszych dzieciach zrezygnujmy z modeli metalowych, które nagrzewają się i mogą poparzyć.

Wybierzmy żarówkę świecącą światłem żółtym o dużej mocy. Światło białe wydaje się być jaśniejsze, ale męczy nasz wzrok a za to żółte imituje światło słoneczne.

Regał na książki

Dziecko musi mieć gdzie trzymać swoje pomoce naukowe, móc łatwo utrzymać w nich porządek i szybko odnaleźć potrzebne materiały. Dobierając dodatkowe szafki pamiętajmy, żeby nie były one zbyt wysokie i wyższe półki były dostępne dla małej osóbki.

Wystrój pokoju

Dziecko ma czuć się dobrze w swoim pokoju, ale musi on pozwolić na skupienie się na nauce. Dlatego ważne jest to, aby kolory ścian nie były zbyt krzykliwe tylko stonowane i ogrom elementów nie przytłaczał. Wskazane są oczywiście ozdobniki, kolorowe mebelki, ciekawe uchwyty, ale umieszczajmy na oknie przy biurku klatki z chomikiem przykuwającym uwagę ani nie stawiajmy w zasięgu ręki dziecka telewizora.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.